Slováci vyhľadávajú pomoc v domácnostiach stále častejšie. Dokonca vlani v dopyte po týchto službách padali rekordy.

Pracovať v zamestnaní, doma oddychovať

Čoraz viac našincov razí heslo: prácu riešiť v zamestnaní a doma oddychovať. Stúpa preto dopyt po ponukách v oblasti pomoci v domácnosti, starostlivosti o deti a seniorov.

Nečudo, už v roku 2017 sme informovali o štúdii na 6 200 respondentoch z USA, Kanady, Dánska a Holandska, z ktorej vyplynulo, že šťastie si možno kúpiť. Premisa je jednoduchá a vskutku logická pre všetkých tých, pre ktorých sú domáce práce nutným zlom. Vedci dokonca odporúčajú zaplatiť si niekoho, kto vám pokosí trávnik, navarí obed či umyje okná, pretože vy si tým zároveň kúpite extra čas, ktorý vás spaví šťastnejšími, pretože ho logicky neminiete na nepríjemné domáce práce, ale na seba – na rodinu, priateľov, cestovanie, ale napríklad aj na cvičenie či zostavenie si zdravého jedálnička, pretože hlavným dôvodom, prečo ľudia nejedia zdravo a necvičia je nedostatok času, čo je nová forma chudoby. Vyzerá to tak, že zmysluplne investovaný čas je dnes dôležitejší ako nikdy predtým a stáva sa nedostatkovou komoditou.

Zaplaťte si za poriadok. Budete mať viac času na seba.
Zaplaťte si za poriadok. Budete mať viac času na seba.
Zdroj: Shutterstock.com

Nárast o 400 %

Naspäť k Slovákom. Zo štatistík portálu Domelia, ktorý zoskupuje ponuku v oblasti pomoci v domácnosti, starostlivosti o deti a seniorov, vyplýva, že čoraz viac ľudí vyhľadáva tieto služby, ale ich aj inzeruje. „V roku 2018 napísalo inzerát 1225 ľudí, ktorí hľadali pomoc v domácnosti. Oproti roku 2015 je to približne 5-násobné číslo,“ približuje PR manažérka Nikola Richterová.

Podobný vývoj badať i pri inzerátoch, v ktorých ľudia hľadajú niekoho na opatrovanie svojich ratolestí. Vlani  bol takýchto inzerátov 1116, čo je oproti roku 2015 nárast o približne 398 percent.

Chopiť sa príležitosti

Tak, ako stúpa dopyt po spomínaných službách, narastá aj počet ich poskytovateľov. Vlani bolo založených 5259 nových profilov pomocníkov s opatrovaním detí. Oproti roku 2015 je to nárast o 65 percent.

Takmer totožný vývoj možno vidieť pri profiloch ľudí, ktorí ponúkajú pomoc v domácnostiach. V roku 2018 ich vzniklo 4700, oproti obdobiu spred troch rokov, je to 124-percentý nárast.

Taktiež narástol počet nových profilov doučovateľov – v roku 2018 si ich zriadilo 1300 ľudí. Takto si privyrábajú najmä učitelia a študenti.

Dopyt po opatrovaní detí stúpa.
Dopyt po opatrovaní detí stúpa.

Starostlivosť o seniorov

Populácia starne a opatrovateľské domy sú beznádejne plné. Rastie potreba opatrovania seniorov. Vlani zaznamenali na portáli Domelia 1558 nových profilov opatrovateľov, čo je takmer dvojnásobok, ako tomu bolo v roku 2015. Dopyt však prevyšuje ponuku. Až 504 domácností hľadali prostredníctvom inzerátov takýto druh pomoci, oproti roku 2015 je to takmer desaťnásobok.

Inzeráty na pomoc v domácnosti a opatrovanie detí a seniorov netreba na internete dlho hľadať. Objavujú sa na inzertných portáloch, ale aj na sociálnych sieťach v takto vyšpecifikovaných komunitách. „Keď naša stará mama zostala imobilná, prakticky zo dňa na deň sme potrebovali vyriešiť 24-hodinovú starostlivosť o ňu. Hoci sme mali nárok na dve opatrovateľky, teda na celý deň, žiaľ, mesto nám vzhľadom na obmedzené kapacity mohlo poskytnúť len jednu na cca 8 hodín denne. Preto som gúglila. Natrafila som na inzeráty na internete aj špeciálne skupiny na sociálnych sieťach, kde som napísala inzerát. Bola som prekvapená, keď sa mi do dvoch hodín ozvalo asi desať ľudí, pričom prakticky všetci mali skúsenosti s opatrovaním starých ľudí, niektorí dokonca zo zahraničia, ktorí sa už chceli vrátiť na Slovensko a pomôcť svojimi skúsenosťami tunajším ľuďom v ťažkej životnej situácii,“ opísala nám svoju skúsenosť naša čitateľka.

Máte aj vy skúsenosti so službami, ako sú domáce práce či opatrovanie detí a starých ľudí? Napíšte nám o tom do komentárov pod článkom >>

Anketa
Využili ste niekedy platenú pomoc v domácnosti či s opatrovaním detí alebo seniorov?
  • 38%
  • 62%