Trvalo len pár dní, kým Okresný súd v Brezne rozhodol, že o štvorročného Martina z Hronca sa bude starať jeho stará mama Jana Šreinerová. Nebolo to po prvýkrát, čo súdna moc zasiahla do práv Maťkových rodičov. Už pred rokom sa chlapec ocitol v breznianskej nemocnici s početnými chrastami a modrinami po celom tele. Ošetrujúcej lekárke vtedy len trojročné chlapča povedalo, že zranenia mu spôsobil otec.

Prípadom sa začala zaoberať polícia, chlapec šiel z nemocnice rovno k starej mame. Jeho otec sa k bitke priznal. Lenže vyšetrovateľ s prokurátorom nadobudli presvedčenie, že bitkou sa chlapcov otec dopustil iba priestupku a súd poslal dieťa späť k jeho rodičom.

S prilbou v postieľke

Polícia zjavne nepostupovala dôsledne, lebo presne o rok sa Maťko po ďalšej bitke ocitol v hlbokom bezvedomí. Jeho život visel na vlásku. Lekárke z privolanej záchranky bolo okamžite jasné, že za tento stav by mal niekto niesť zodpovednosť a alarmovala políciu. Tentokrát  Maťkov otec skončil vo väzbe, ale to už museli lekári banskobystrickej detskej nemocnice zvádzať boj o záchranu dieťaťa. Chlapček absolvoval dve operácie hlavy. Kvôli opuchu mozgu mu museli vyrezať kus lebečnej kosti, hlavičku mu teraz chráni špeciálna prilba.

Stará mama dúfa, že na Vianoce už budú doma
Stará mama dúfa, že na Vianoce už budú doma
Zdroj: ĽUDMILA LACKOVÁ

Strach dieťaťa z ľudí

Len čo získala stará mama právo rozhodovať o Maťkovi, utekala do nemocnice. Tam jej umožnili hospitalizáciu spolu s vnúčikom. A chlapček sa pri pohľade na ňu rozžiaril. V tej chvíli odľahlo aj lekárom. Obávali sa, že Maťkov stav je mimoriadne vážny, pretože na ľudí vôbec nereagoval. Teraz už vedia, že jeho strnulosť bola len prejavom obrovského strachu. Našťastie, v detskej nemocnici zisťuje, že nie celý svet je zlý. Prednosta II. KPAIM SZU Oliver Petrík vidí prognózu Maťkovho stavu optimisticky.

"Dúfam, že na Vianoce už bude Maťko doma,"hovorí pani Šreinerová celá šťastná, že prvé slovo po dlhočiznom mlčaní adresoval vnuk práve jej.