Možno sa už vlastne nebudete ani čudovať, ako sa hovorí, na Slovensku je skutočne možné všetko. Keď sme nedávno hľadali už neexistujúce firmy na Ulici P. Pázmaňa v Šali, oslovení okoloidúci sa len potuteľne usmievali. Vraj takých firiem v budove, kde sídli miestny daňový úrad, už bolo. Okrem váženej inštitúcie, politickej strany a niekoľkých firiem malo sídlo v budove postavenej pár krokov od samotného srdca Šale niekoľko spoločností, po ktorých zostala schránka, dlhy, a dávno skončili na niektorom zo smetísk firiem. A to všetko sídli v budove firmy, ktorej majiteľov médiá spájali s obrovskými daňovými podvodmi.

Ubytovňa a kancelárie

Budovu bývalej slobodárne, v ktorej v súčasnosti sídli šaliansky daňový úrad, kúpili podnikatelia Jozef Kertész a Štefan Nagy na svoju firmu Jopi Trade od Dusla Šaľa. Finančná správa vykonala práve vo firmách zo skupiny Jopi niekoľko kontrol, na základe ktorých následne nevyplatili podnikateľom vratky DPH a vyrubili daň navyše. Proti týmto rozhodnutiam však podnikatelia podali na daniarov žalobu, na súde ich zastupovala advokátska kancelária Gábora Gála. Súdy vyhrali.

„Ide o nájomný vzťah z minulosti a uzatvorilo ho Daňové riaditeľstvo pred vznikom finančnej správy. Daňové riaditeľstvo SR uzavrelo ešte v roku 2006 zmluvu o nájme nebytových priestorov so spoločnosťou Duslo, a. s. Do priestorov sa nasťahoval Daňový úrad Šaľa na neurčitý čas. V roku 2010 došlo k zmene vlastníctva k predmetu nájmu, pričom vlastníkom nehnuteľnosti sa stala spoločnosť Jopi Trade, s r. o., nový majiteľ prebral nájomný vzťah. Uvedená zmena prenajímateľa nastala podľa zákona. Dňom 22. februára 2018 došlo opätovne k zmene vlastníka a vlastníkom nehnuteľnosti predmetu nájmu sa stala spoločnosť Jopi Group, s r. o.,“potvrdila nám hovorkyňa finančnej správy Ivana Skokanová a poskytla nám pôvodnú nájomnú zmluvu s vlastníkom budovy. Spolu ide o takmer 550 štvorcových metrov, za ktoré platí Finančné riaditeľstvo SR nájomné trinásťtisíc eur ročne. Podľa nej však spomínaná spoločnosť nepatrí pod miestny daňový úrad.

Vzácne kontakty

Ako sme už spomínali, nielen daňový úrad si prenajíma v budove priestory. V tej istej budove sídli okresná organizácia strany Smer. Treba podotknúť, že tam tiež sídli roky. Okresným predsedom je František Mrázik, ktorý kandidoval za stranu Smer aj v parlamentných voľbách. Mrázik pre Aktuality.sk dokonca priznal, že s firmou Jopi Trade obchoduje. „Tak ako stovky iných poľnohospodárov od nich beriem naftu na moje podnikanie v oblasti ovocinárstva.“

Firma Agropol, ktorú vlastní tento komunálny politik, neúspešne sa snažiaci dostať aj do poslaneckých lavíc Nitrianskeho samosprávneho kraja, sídli práve vo Vlčanoch, odkiaľ pochádzajú spomínaní podnikatelia. V tej istej budove má prenajatú kanceláriu aj poslanec Národnej rady SR za Smer Vladimír Matejička. Podľa zverejnených informácií platí za prenájom 435 eur mesačne. Štát mu tento nájom za kanceláriu, samozrejme, refunduje.

Mŕtve firmy

Okrem spomínaných nájomníkov sa na danej adrese nachádza niekoľko firiem. Je zaujímavé, že mnohé z nich už neexistujú a ešte zaujímavejšie je, že niektoré figurujú v zozname daňových dlžníkov finančnej správy. Nie sú to hocijakí dlžníci! Napríklad na tejto adrese sídli spoločnosť ORTA company, s. r. o., pri ktorej názve v zozname svieti dlh 248 760 eur! Do konca roka 2016 v budove mala sídlo spoločnosť RISCHL Trade, ktorá dlhuje daniarom 40 295 eur. Ďalej napríklad firma VoVi, s. r. o., s dlhom 11 792 eur či Mariol KN, s. r. o., s dlhom 90 189 eur. Mnohým bije do očí aj schránka spoločnosti Dúha, a. s., ktorá sa zviditeľnila po tom, čo vyhrala tender na jeden z najnáročnejších diaľničných úsekov na Slovensku - tunela Višňové, ktorý bude najdlhší na Slovensku.

Zákazku v hodnote 410 miliónov eur začala vtedy ešte prešovská firma realizovať v roku 2015 v konzorciu s talianskou firmou Salini Impregilo. V súvislosti s údajným neplnením záväzkov firma čelila uplynulé tri roky opakovaným návštevám z finančnej správy. Dúha tvrdí, že u nej žiadny prešľap nezistili. Finančníci však tvrdia presný opak. Výsledkom vyšetrovania v reťazci bol podnet na trestné stíhanie, ktoré finančná správa postúpila jednotke NAKA na ďalšie konanie, vyjadrila sa hovorkyňa finančnej správy pre médiá vo februári 2018. Hoci nám niektorí naznačovali, že spoločnosť má na adrese iba schránku, na poschodí sme našli aj kancelárie a v nej dve zamestnankyne. Potvrdili, že firma má na adrese pobočku.

Aj ubytovňa

Spomínali sme, že vlastníkom nehnuteľností, o ktorých je reč, bola pôvodne spoločnosť Duslo, a. s., ktorá ich neskôr predala spoločnosti Jopi Trade. Aktuálnym vlastníkom nehnuteľností je firma Jopi Group, s. r. o., ktorej jediným spoločníkom je spoločnosť Jopi Oil Malta Limited. Štatutárnym orgánom spoločnosti Jopi Group, s r. o., je Jozef Kertész a Štefan Nagy. Jediným spoločníkom spoločnosti Jopi Group, s r. o., je spoločnosť Jopi Oil Malta Limited so sídlom na Malte.

Táto spoločnosť priamo ovláda spoločnosť Jopi Group, s r. o., spoločníkmi spoločnosti Jopi Oil Malta Limited sú na základe spoločenskej zmluvy tejto spoločnosti opäť Jozef Kertész a Štefan Nagy. Obaja prostredníctvom firmy vlastnia aj susednú budovu vedľa daňového sídla, v ktorej vznikla ubytovňa pre robotníkov. Zdá sa, že všetko je v najlepšom poriadku. Len sa potom netreba čudovať, že taká vážená inštitúcia, ktorou daňový úrad nepochybne je, stráca pre „maličkosti“, ako je „dobrá“ adresa, reputáciu.       

[email protected]

Mohlo by vás zaujímať: