A ak sa táto situácia rýchlo nezmení, môže sa stať, že domáci sa čoraz častejšie budú budiť vedľa susedov z cudziny, ktorí na Slovensko chodia predovšetkým za prácou. Presne toto sa deje v Seredi, podnikavci skupujú rodinné domy, a tie potom prenajímajú predovšetkým Srbom, ktorí pracujú v podnikoch domáceho priemyselného parku. Príchod cudzincov do mesta vyhovuje aj tým, ktorí majú nevyužitú nehnuteľnosť a môžu zarobiť na prenájme. Srbi sú totiž mimoriadne skromní, stačí im posteľ, pár osobných vecí a nízky nájom.

Areál niklovky pôsobí ako priemyselná zóna, dnes v nej bývajú v upravených kanceláriách cudzinci.
Areál niklovky pôsobí ako priemyselná zóna, dnes v nej bývajú v upravených kanceláriách cudzinci.
Zdroj: Henrieta Ďurovová

Aj preto nie je tajomstvom, že do jedného domu sa pokojné nasťahujú desiati a nerobia si z toho veľkú hlavu. To, že sa občas prejaví ich divoká nátura, nie je žiadnym prekvapením. Sú jednoducho takí.

V niklovke

V súčasnosti je verejným tajomstvom, že cudzinci bývajú v nebezpečnom areáli bývalej niklovej hute. Na poli vedľa areálu je veľká halda lúženca, odpadu po výrobe niklu. Pozná ju väčšina Sereďanov. Hromadila sa tu od šesťdesiatych rokov minulého storočia. Časť tejto haldy je už prekrytá zeminou a zatrávnená. Obyvatelia v minulosti často hovorili o znečistení stromov a budov a obávali sa zdravotných následkov, ako sú alergie, astma či onkologické ochorenia. Dnes v areáli bývajú ľudia a s čiernymi ubytovňami nikto nič nerobí.

Dragana a Marko sú zo Srbska a ako priznali, pracujú v Seredi a v bývalej niklovke bývajú asi mesiac. Spolu s nimi aj ďalších asi 50 ich krajanov.
Dragana a Marko sú zo Srbska a ako priznali, pracujú v Seredi a v bývalej niklovke bývajú asi mesiac. Spolu s nimi aj ďalších asi 50 ich krajanov.
Zdroj: juh

Či možno v priemyselnej zóne zriadiť ubytovne pre zamestnancov, už zisťovali novinári na miestnom stavebnom úrade a radnici. Podľa územného plánu mesta v priemyselnej zóne nie je prípustné budovať nové ubytovne, respektíve meniť účel stavieb na ubytovne, vyjadrila sa vedúca stavebného úradu v Seredi Anna Halabrínová. Stavebný úrad podľa nej vykonal v areáli bývalej Niklovej huty štátny stavebný dohľad a vec rieši. Ako? O nelegálnej ubytovni v niklovke vie aj primátor mesta Martin Tomčányi. Prevádzkovateľovi mesto udelilo pokutu.

Ubytovne nebudú?

Vyrastú v areáli bývalej hute nové ubytovne? V meste totiž stáť nebudú, primátor nepodpísal uznesenie o zmene územného plánu. „Tí, ktorí majú záujem o zmenu územného plánu a chcú tam postaviť ubytovne, sa určite nevzdajú. Ide totiž o veľmi lukratívny biznis. Je tu jeden z najväčších priemyselných parkov a pri výstavbe ďalších prevádzok budú potrební noví zamestnanci. Kde ich však vziať a kde budú bývať? Niklovka je na to zrejme najvhodnejšia,“ vyjadril sa už v minulosti pre denník Plus jeden deň mestský poslanec Pavol Kurbel. Veľký priemyselný park v Seredi ale potrebuje veľa zamestnancov. Viac, ako ich je v regióne k dispozícii. Preto zamestnávatelia zháňajú robotníkov zo zahraničia. Pre Srba je zaujímavý aj nízky plat, z ktorého časť posiela domov a zo zvyšku sa snaží prežiť. Potrebujú však aj niekde bývať. Je načase pripraviť sa na nových susedov?