Bývalý generálný prokurátor Dobroslav Trnka si zasadol na lavicu obžalovaných. Tomu sa kladie za vinu, že mal zneužíť právomoci verejného činiteľa v prípade utajovania nahrávky Gorila, ku ktorej mal mať prístup v rokoch 2007 až 2014.  Podľa všetrovateľa z Národnej kriminálnej agentúry mal Trnka spáchať zločin ako verejný činiteľ zneužitím svojej právomoci, a to závažnejším spôsobom konania a po dlhší čas.

P7D: TRNKA HAMULIAKOVO
Zdroj: MARTIN DOMOK

"Od osoby M.K. (právoplatne odsúdený Marian Kočner, poznámka redakcie) mal Trnka prevziať zvukovú nahrávku obsahujúcu rozhovory osôb z podnikateľského prostredia, politikov a predstaviteľov štátnych orgánov. Z rozhovorov na nahrávke mali pritom vyplývať podozrenia zo spáchania viacerých trestných činov, najmä korupčného charakteru. Nahrávku mal ukrývať na viacerých miestach, namiesto toho, aby ju odovzdal orgánom činným v trestnom konaní," informovala polícia na Facebooku 2.marca.

Do budovy súdu prišiel bývalý generálný prokurátor pár minúť pred samotným pojednávaním. Spolu so svojím advokátom mlčky čakali na začiatok pojednávania. Obaja sa rozhodli, že nebudú odpovedať na otázky novinárov.

„Myslíme si, že skutok, ktorý je kladený môjmu klientovi sa nestal,“ povedal pred samosudcom Okresného súdu Bratislav I advokát obžalovaného Trnku po prečítaní obžaloby. Slovo dostal aj obžalovaný Dobroslav Trnka. „Som nevinný!“ vyhlásil pred samosudcom bývalý generálny prokurátor.

Na snímke vľavo bývalý generálny prokurátor Dobroslav T. prichádza na hlavné pojednávanie v kauze Gorila 6. septembra 2021 v Bratislave. Obvinený mal podľa slov polície zločin spáchať ako verejný činiteľ zneužitím svojej právomoci, a to závažnejším spôsobom konania a po dlhší čas. Od podnikateľa Mariana K. mal prevziať zvukovú nahrávku obsahujúcu rozhovory osôb z podnikateľského prostredia, politikov a predstaviteľov štátnych orgánov. Z rozhovorov na nahrávke mali pritom vyplývať podozrenia zo
Zdroj: Martin Baumann

„Tak ako je skutok postavený, nekorešponduje s časovými údajmi, keď som mal ja disponovať nahrávkou,“začal svoju spontánnu výpoveď Dobroslav Trnka. „Skutok si nielenže odporuje dôkazmi, ale manipulatívnym spôsobom zavádza. Prípravné konanie bolo pri mojom obvinení zvláštne. Napísalo sa len trestné stíhanie a páchateľ sa uvádza hneď v úvode,“ pokračoval ďalej obžalovaný Dobroslav Trnka.

Viac FOTO Trnku na súde v GALÉRII

„O Gorile som sa  dozvedel až v roku 2011, keď už médiá mali rôzne časti spisu a riešila to aj bývalá premiérka Iveta Radičová.Povedal som vtedy, že túto nahrávku by sme mali riešiť my a podujal sa na to Jozef Čentéš,“ dodal ďalej Trnka. Dôkazmi v kauze Gorila, ktorými som mal akože disponovať, som nemal. Preukážem to. Mali byť vtedy u Mariana Kočnera,“ pokračoval ďalej bývalý generálný prokurátor.

Po pojednávaní sa Dobroslav Trnka rozhodol opätovne neodpovedať na otázky novinárov. Z pojednávacej miestnosti a následne z budovy súdu doslova utiekol.Proces s bývalým prokurátorom bude pokračovať zajtra o 9:00. Na pojednávaní by mal vypovedať Jaromír Čižnár.