Tip na článok
Asistentov poslancom nerobia len mladí a šikovní, ale aj starí harcovníci, ktorí popritom stíhajú ďalšie funkcie.

Dobrý džob v parlamente: Asistenti poslancov majú rozprávkové výhody

Prístup do parlamentu, informácie aj zo zákulisia Národnej rady, jednoduchšie vybavovačky na úradoch i cesty do cudziny. Práca asistenta poslanca má mnoho výhod a dá sa robiť aj popri iných funkciách.

Galéria k článku (9 fotografií )
Marian Záhumenský: Pracuje pre neho starosta Mútneho Marián Murín aj Renáta Kolenčíková.
Smerák Stanislav Kubánek odporúčil svojim ďalším ôsmim kolegom asistentku Annu Kanpíkovú. Kaderníčka im dokonca radila aj so zahraničnou politikou.
Zuzana Kupcová: Roberta Fica zastupovala aj pred súdom. Teraz robí asistentku poslancovi Ladislavovi Kamenickému.

Prístup do parlamentu, informácie aj zo zákulisia Národnej rady, jednoduchšie vybavovačky na úradoch i cesty do cudziny. Aj také sú výhody poslaneckých asistentov platených z peňazí daňových poplatníkov. Benefity, o akých môžu bežní smrteľníci iba snívať, lákajú na asistentské pozície i ľudí, ktorí zastávajú ďalšie funkcie.

Nepohrdnú nimi ani tí, čo za náročnú prácu asistenta dostanú symbolické euro. Niektorí, naopak, zarobia slušné peniaze, keďže „slúžia“ viacerým poslancom, pričom nezriedka ide o persóny zo straníckych štruktúr.

Asistentské výhody

Byť asistentom poslanca vôbec nie je na zahodenie. „Keď ide o mladého, šikovného človeka, získa kopu skúseností a dobrú kolónku do životopisu,“ vysvetľuje náš zdroj z parlamentu, prečo sa mladým oplatí pracovať pre poslanca aj za jedno euro. Medzi asistentmi však možno nájsť aj ostrieľaných harcovníkov s viacerými funkciami, ako sú napríklad starostovia, obecní poslanci či hovorcovia.

„Má to svoje výhody. Môžu chodiť bez obmedzení do parlamentu, sú priamo pri zdroji často cenných informácií a v neposlednom rade môžu v mene poslanca ľahšie vybavovať rôzne záležitosti na úradoch,“ dôvodí ďalší zdroj.

Ľudomilovia

Komunita asistentov sa počíta na stovky a ide vskutku o pestré spoločenstvo, ktoré možno rozdeliť do niekoľkých kategórií. Samostatnou skupinou sú ľudomilovia. Hoci sa to prieči nielen logike, ale aj zákonom trhu - za dobre odvedenú prácu prináleží adekvátna odmena -, osvojili si na Slovensku overený populizmus, plat dávajú na charitu. Na tento systém nabehol nielen prezident Andrej Kiska, ale aj najznámejšia poslanecko-asistentská dvojica - šéf Sociálnej poisťovne Dušan Muňko a jeho verný hovorca Peter Višváder.

Višváder sa už v minulosti kasal, že práci asistenta sa venuje po večeroch a počas víkendov. Muňko zas poctivo chodí do parlamentu na hlasovania, doposiaľ sa ospravedlnil za neúčasť iba raz. Obaja napriek poctivej a zodpovednej práci dávajú peniaze zarobené v parlamente na charitu. A nejde o nijaké drobné. Muňko zarobí ako poslanec 3 346 eur, Višváder dostáva za asistentské služby odmenu 1 500 eur.

Altruisti, ktorých zárobok v Sociálnej poisťovni sa počíta v tisícoch, už prispeli Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou na bratislavských Kramároch na monitorovaciu techniku pre jednotku intenzívnej starostlivosti patologických novorodencov a nitrianskej nemocnici na prístroj na vyšetrenie hrubého čreva. Zostáva iba veriť, že vzhľadom na charitatívny rozmer akcie neboli ceny za zdravotnú techniku mnohonásobne vyššie, ako sa to stalo pri predražených nákupoch CT.

Otázne zostáva, ako dokáže jeden človek šéfovať takému molochu, ako je Sociálna poisťovňa a poslancovať, respektíve zabezpečovať komunikáciu s novinármi a asistovať. Zrejme však nejde o mimoriadne ťažký výkon, keďže podľa stránky Národnej rady Muňko nemal takmer za tri roky ani jednu legislatívnu iniciatívu.

Starí kamaráti

Známou osobou nielen v parlamente je i právnička Zuzana Kupcová. Vyštudovaná právnička sa svojho času korčuľovala na hrádzi s premiérom Robertom Ficom, zastupovala ho aj na súde. Nemalý rozruch vyvolali tiež fotografie z viedenského letiska, na ktorých Fico poriadne stíska štíhlu tmavovlásku. Bolo z toho pekné haló a on sám sa k fotkám vyjadril až po ôsmich rokoch. „Radšej stískať baby ako chlapov,“ znela jeho odpoveď na otázku, prečo Kupcovú objímal.

Kupcová, ktorá sa medzičasom vydala, robí asistentku smeráckemu poslancovi Ladislavovi Kamenickému. Dostáva za to najvyššiu možnú odmenu - 2 077 eur. Kamenický sa už na začiatku volebného obdobia dušoval, že Kupcovú mu nikto nenatlačil, ale vybral si ju sám pre jej právnické znalosti.

Zrejme ho motivovali kolegovia. V minulom volebnom období totiž asistovala hneď trom členom poslaneckého klubu Smeru, a to Viliamovi Jasaňovi, Ľubomírovi Petrákovi a Pavlovi Pavlisovi. Celkovo však zarobila menej ako v súčasnosti - zhruba 1 500 eur.

Viac sa dočítate v aktuálnom vydaní týždenníka Plus 7 DNÍ.

VIDEO Plus 7 Dní