Tip na článok
Po prepustení z väzby vyzeral Majský zúbožene, nabral niekoľko kíl. Havranie vlasy získali sivý odtieň.

Dôchodcovi Majskému ani tieto Vianoce basa nehrozí, súd opäť odročili

Súd mal v pláne vyniesť rozsudok v kauze tunelovania nebankoviek v polovici novembra tohto roku. Lenže plány sú jedna vec, realita zasa druhá.

Galéria k článku (5 fotografií )
Výnimočne: Takto sa všetci obžalovaní pred súdom stretli iba výnimočne. Inak sú všetci často chorľaví.
Na dva ťahy: Majský si stále neodpustí cigaretku. Tá ho môže zachrániť pred basou.
Zlaté časy: V najlepších rokoch pôsobil Jozef Majský ako honorárny konzul Cypru. Nakoniec mu to nepomohlo.

Náhla a neočakávaná práceneschopnosť Patrika Pachingera, ktorý je spolu s Jozefom Majským a Dávidom Brtvom obžalovaný z tunelovania nebankových spoločností BMG Invest a Horizont Slovakia, znemožnila súdu pojednávať a azda konečne aj uzavrieť aspoň na prvom stupni kauzu vlečúcu sa už neuveriteľný dvanásty rok.

Jozef Majský mal v čase, keď sa vyšetrovanie začalo, päťdesiatšesť rokov. Dnes má šesťdesiatosem. Ani sa mu nedá čudovať, že za mreže už zrejme ísť nemieni.

Podľa plánu súd by chcel vyniesť verdikt na jar budúceho roku. To už bude Jozef Majský takmer na prahu sedemdesiatky a teoreticky sa ľahko môže stať, že opäť ochorie a napríklad požiada o odklad výkonu trestu. A to ešte má šancu odvolať sa na Najvyšší súd, ktorý pri dobrej konštelácii hviezd a iných okolností môže rozsudok špeciálneho súdu opäť zrušiť, ako to už raz spravil.

Čítajte viac:

Kauza bez konca: Jozef Majský si môže užívať ďalšie leto na slobode

Bez rozsudku

Súd mal v pláne vyniesť rozsudok v kauze tunelovania nebankoviek v polovici novembra tohto roku. Lenže plány sú jedna vec, realita zasa druhá. Chudáčikovi obžalovanému Patrikovi Pachingerovi sa náhle priťažilo a namiesto seba na súd poslal iba péenku. Samozrejme, nesúhlasil s tým, aby súd konal v jeho neprítomnosti - na čo mal právo.

V ostro sledovanej a nekonečne sa vlečúcej kauze súdy nie sú schopné dospieť k rozsudku, pretože buď sú chorí obžalovaní, alebo ich advokáti, raz obžalovaný presne v deň pojednávania ide s manželkou rodiť, potom zasa presne v deň súdu musí pochovávať príbuznú, inokedy už z toho všetkého ochorie aj sudca.

A keď sú všetci úplnou náhodou zdraví, niektorému z advokátov sa znepáči, že musí zastupovať svojho mandanta. Prípadne zastupujúca advokátka otehotnie a s rizikovým tehotenstvom zostane práceneschopná. A tak súdy za deväť rokov v kauze pojednávali sto dní a viac ako dvadsaťkrát museli konanie odročiť.

Čítajte viac:

Nekonečný príbeh: Prečo sa kauza Jozefa Majského naťahuje už deväť rokov

Príbeh bez konca

Veľkopodnikateľ Majský sa spolu s Patrikom Pachingerom a Dávidom Brtvom dopustili podľa obžaloby podvodu. Z nebankoviek Horizont Slovakia a BMG Invest pomocou systému zmlúv previedli na účty spoločností v Spojených štátoch amerických v prepočte 26 a pol milióna eur.

Vyšetrovatelia zadržali Jozefa Majského v októbri 2002 pri pokuse opustiť Slovensko v aute s diplomatickými značkami, ktoré šoférovala jeho vtedajšia manželka Diana Dubovská. O dva roky neskôr, v lete 2004, podal vyšetrovateľ prokuratúre návrh na obžalobu.

Trvalo viac než rok, kým sa v novembri 2005 začalo aj pojednávanie na Špecializovanom trestnom súde. Rozsudok vyniesol senát na jar roku 2007, obžalovaní sa odvolali a Najvyšší súd ho na jeseň 2007 zrušil vo všetkých bodoch. Dôvodom bolo, že Najvyšší súd vytkol kolegom na „špeciáli“ množstvo procesných chýb a odôvodnenie rozsudku bolo nepreskúmateľné.

Keď sme požiadali skúseného trestného sudcu o analýzu uznesenia Najvyššieho súdu, nechápal, ako mohli jeho skúsení kolegovia urobiť toľko chýb. Preto sa proces s Majským a jeho spoločníkmi musel v apríli 2008 začať pojednávať od začiatku.

Aj to prvé hlavné pojednávanie však bolo odročené. Brtva ochorel a na papieri od lekára chýbala diagnóza. Začiatok procesu sa napokon začal až na siedmy pokus vo februári 2009.

Naťahovali čas

Súdny proces, ktorý sa začal nanovo, nepostupoval želaným tempom. Príčinou boli obštrukcie obžalovaných a ich advokátov. Súd využil možnosť ustanoviť obžalovaným náhradných obhajcov, ani to však nepomohlo vo chvíli, keď obhajca Patrika Pachingera krátko pred pojednávaním vypovedal plnú moc na zastupovanie a Pachinger si nového obhajcu nezvolil.

Súd často nepojednával aj pre choroby obžalovaných alebo obhajcov. Otázne je, koľkokrát sudca kontroloval odôvodnenosť péeniek u lekárov, ktorí ich vystavili. Prípadne, či kontaktoval napríklad zdravotné poisťovne, aby týchto lekárov preverili a skontrolovali.

A tak sa čas vliekol a obžalovaní spokojne chodili po slobode, iba tu a tam zašli aj k lekárovi, pretože just práve pred pojednávaniami ich začali kváriť choroby.

V roku 2013 v lete sa Jozef Majský pri náhodnom stretnutí s istým známym novinárom v návale dobrej nálady rozšafne vyjadril, že on sa „tam“ už nevráti. Zrejme videl do budúcnosti, pretože prešlo ďalšie leto a prejdú aj ďalšie Vianoce - a Majský do basy naozaj nešiel.

Ďalšie možnosti

Nech už proces dopadne akokoľvek a súdu sa možno naozaj podarí vyniesť verdikt, návrat za mreže v prípade chorľavého dôchodcu Majského nemusí byť reálny. Hoci nie sme takí znalci slovenského súdnictva ako Jozef Majský, tiež si dovolíme špekulovať o budúcnosti.

Vzhľadom na vyšší vek a množstvo diagnóz, ktoré má chorľavý tuhý fajčiar a milovník mladých žien Jozef Majský od lekárov na papieri, sa môže stať napríklad toto: Súd ho odsúdi, rozsudok nadobudne právoplatnosť, dôchodca však požiada zo zdravotných dôvodov o odklad nástupu do výkonu trestu.

Ako chorý muž možno bude aj v nemocnici alebo inom zdravotnom zariadení. Predseda senátu v takom prípade bude musieť preskúmať, či je to naozaj pravda. Odsúdený si podá sťažnosť proti prípadnému postupu súdu a nástup sa môže naťahovať aj niekoľko mesiacov.

Predseda senátu teoreticky môže poslať otázku aj do väzenskej nemocnice v Trenčíne, či by vedela zdravotný stav odsúdeného riešiť vo svojej réžii, ale nemusí to tak byť.

Ďalšou možnosťou je nastúpiť do výkonu trestu, ale požiadať pre vysoký vek a zlý zdravotný stav o prerušenie výkonu trestu. A potom opäť čakať dlhé roky, ako bude súd skúmať, či dôvody na prerušenie výkonu trestu stále trvajú. Je viac než možné, že ako chorľavý dôchodca sa lepšie cítiť nebude.

Chronológia kauzy

Október 2002:Jozef Majský zadržaný a obvinený zo zosnovania zločineckej skupiny a z trestného činu podvodu. Október 2002: Vzatie do väzby. Júl 2004: Vyšetrovanie ukončené návrhom na podanie obžaloby. August 2004: Generálny prokurátor Dobroslav Trnka prepúšťa Majského z väzby. December 2006: Druhé vzatie do väzby. Január 2007: Začiatok hlavného pojednávania, Majský je chorý a práceneschopný. Apríl 2007: Vynesený rozsudok, Majský odsúdený na dvanásť rokov väzenia. Október 2007: Najvyšší súd rozsudok zrušil a vrátil vec prvostupňovému súdu. Apríl 2008: Nové hlavné pojednávanie odročené pre práceneschopnosť Brtvu, obhajca nepozná dôvod práceneschopnosti, na doklade od lekára chýba diagnóza. Jún 2008: Odročené, Pachingerovi vypovedal zo zdravotných dôvodov plnú moc jeho obhajca Trokan. Pachinger vypovedá plnú moc obhajcovi Maťašovskému. Október 2008: Pachingerova advokátka má rizikové tehotenstvo, vypovedá plnú moc. December 2008: Majského obhajca Peter Filip ochorel. Prokurátor Ján Šanta želá obhajcom aj obžalovaným pevnejšie zdravie. Január 2009: Odročené, Pachingerova žena rodí. Január 2009: Odročené, ochorel Brtva. Február 2009: Na siedmy pokus sa začína hlavné pojednávanie. Marec 2009: Odročené, ochoreli obhajcovia. Apríl 2009: Odročené, Pachinger má pretrvávajúce zdravotné problémy. Jún 2009: Odročené, Pachinger opäť chorý. August 2009: Odročené, Pachinger je stále chorý. Marec 2010: Ochorel Brtvov obhajca, u lekára je aj náhradná obhajkyňa. Máj 2010: Odročené pre práceneschopnosť Brtvu. September 2010: Pachinger je chorý, súd odročuje pojednávanie. November 2010: Pachinger je opäť chorý. Január 2011: Pachinger je stále chorý. Marec 2011: Odročené pre chorobu advokáta Maťašovského. Apríl 2011: Ochorel Brtva. Február 2013: Odročené. Práceneschopný je sudca. Marec 2014: Pojednávanie nepokračuje, obhajca odmieta ďalej zastupovať Pachingera. Máj 2014: Odročené pre úmrtie Pachingerovej starej matky a neprítomnosť dvoch svedkov. November 2014: Pachinger je chorý.

VIDEO Plus 7 Dní