Tip na článok
Stropný zdvihák: Je jednou z pomôcok, ktoré mladý pár potrebuje na život. Vďaka nemu sa dostanú do postele.

Dočkajú sa vozíčkari spravodlivosti? Generálna prokuratúra začala konať. Veľké pochybenia polície!

Invalidný pár zostal takmer na mizine. Okradol ich bezcharakterný developer a neprofesionálna realitná kancelária. Až po medializácii prípadu začala konať generálna prokuratúra.

Začiatkom roka priniesol týždenník Plus 7 dní príbeh dvoch invalidných zaľúbencov, ktorí sa nedočkali svojho vysnívaného domova. A nie vlastným pričinením. Natália a Martin sú už niekoľko rokov kvôli zákernej chorobe – svalovej dystrofii, pripútaní na vozíky. Nehádžu však flintu do žita a svoj život, i keď hendikepom výrazne oklieštený, vzali do vlastných rúk. Dlhé mesiace hľadali ideálny domov. Bezbariérový. Čo sa však ukázalo, aj v hlavnom meste, ako ťažký oriešok. Napokon sa im podarilo nájsť takmer ideálny príbytok, na ktorý im dokonca prispela mama sumou 80-tisíc eur. Spolu s vlastnými úsporami a hypotékou bola otázka času, kedy sa môžu do bytu s rozlohou 80 metrov štvorcových nasťahovať. Plány im však zahatal developer, ktorý sa vyparil aj s niekoľko tisícovou vyplatenou odmenou.

Zamotaný cirkus

Zástupkyňa realitnej kancelárie Henrieta Lukovicsová sa sprvoti javila ako seriózna dáma. A tak začiatkom apríla 2016 podpísali zmluvu o budúcej zmluve. Tu bol však kameň úrazu. „Na zmluve síce figuroval developer Zoltán Molnár, vtedajší konateľ spoločnosti COLONIA - STAV, byt však už nevlastnil. To sme nevedeli a neinformovala nás o tom ani maklérka. Naopak, ubezpečila nás, že keď zložíme zálohu, okamžite sa začne so stavebnými úpravami podľa našich návrhov.“ Párik bol v časovej tiesni. Dôverovali realitke fungujúcej pod svetovou značkou, a tak sa nad osemdesiattisícovou zálohou nepozastavili. Hoci to bolo všetko, čo mali, požadovanú čiastku previedli na účet developera. Potom sa začali diať divné veci. Keďže potrebovali ďalšie peniaze na dofinancovanie bytu, požiadali banku o hypotéku. Tá do bytu poslala pracovníčku, aby vypracovala znalecké posudky.

„V deň obhliadky mi znalkyňa telefonovala, že s takým prístupom realitnej kancelárie sa ešte nestretla. Údajne jej nechcela ob­hliadku umožniť, padli vraj aj nadávky. Vtedy nám povedala, aby sme si dali pozor a skontrolovali zmluvu, kde nesedí meno skutočného majiteľa.“ Neskôr sa dozvedeli, že Zoltán Molnár si napožičiaval peniaze a ručil za ne práve bytmi, ktoré predával. Aj tým, ktorý mal pripadnúť mladému páru. „Napriek tomu nás pani Lukovicsová ubezpečovala, že je všetko v poriadku a kedykoľvek sa môžeme nasťahovať aj bez listu vlastníctva. Všetko sa vraj bude riešiť priebežne.“ Neriešilo. Dospelo to tak ďaleko, že Natália s Martinom radšej odstúpili od zmluvy a žiadali späť svoje peniaze. Tie im nemal kto vrátiť. Zoltán Molnár sa vyparil, zmenil telefónne číslo, realitná kancelária sa tvárila, akoby za nič nemohla. Napriek tomu, že nezávislý ombudsman potvrdil chybu maklérky, ktorá pred podpísaním zmluvy neskontrolovala majetkové vzťahy. Vtedy sa začalo pre dvojicu peklo. Desiatky zbytočných stretnutí, planých sľubov, zvláštnych návrhov. „Riaditeľ spoločnosti RE/MAX Slovensko nám dokonca ponúkol, aby sme si vzali osemdesiattisícovú hypotéku a on nám ju bude splácať,“ prehodí znechutene Natália. „To sme nemohli riskovať. Boli sme ako na hojdačke. Raz k nám prišla informácia, že noví investori odkúpia našu pohľadávku a dostaneme aj päťtisícové odškodné, nakoniec zostalo len pri tých piatich tisícoch. Potom nám zas na účte pristálo 30-tisíc. Vraj od investorov. Keď sme však chceli, aby nám ich dali oficiálne, so zmluvou, žiadali našu mlčanlivosť. Prakticky by sme sa zvyšku vzdali. Potom síce ‚darovanú‘ čiastku zvýšili o 17-tisíc, to však zostalo len na papieri. Náš právnik nám odporučil, aby sme na peniaze zaslané bez zmluvného základu nesiahali. Tak ležia v banke.“ Tým sa komunikácia skončila. Dvojica podala trestné oznámenie na neznámeho páchateľa, lenže vyšetrovateľ aj prokuratúra ho zamietli. Vraj nebol dôvod na začatie trestného stíhania. Až do dnešného dňa.

Pochybenia

„Krajská prokuratúra Bratislava preskúmala postup a rozhodnutia orgánov činných v trestnom konaní, pričom dospela k záveru, že rozhodnutie o odmietnutí veci bolo vydané predčasne, bez náležitého zistenia skutkového stavu. Okresnej prokuratúre Bratislava II. bude zo strany Krajskej prokuratúry Bratislava uložený pokyn na ďalšie konanie vo veci,“ napísala hovorkyňa Andrea Predajňová a poukázala na výrazné pochybenie policajného zboru pri vyšetrovaní. Prokuratúra bude teda prípad dozorovať a dohliadať na spravodlivé prešetrenie.

VIDEO Plus 7 Dní