Slováci už vyše dvoch týždňov nájdu na regáloch obchodov zastropované potraviny. K dohode pristúpilo osem reťazcov: Billa, CBA, Coop Jednota, Kaufland, Labaš, Lidl, Tesco a Terno. 

Každý z nich si mohol vybrať zo 400 potravín, ktorých ceny zmrazil na tri mesiace. Dotknúť sa to má predovšetkým základných položiek. Približne jeden týždeň po zavedení opatrenia sa kontrolóri zo Slovenskej obchodnej inšpekcie rozhodli posvietiť si na protiinflačnú garanciu. A zistili, že aspoň v jednom prípade došlo k pochybeniu.

Nebol to systémový problém

„V jednej prevádzkovej jednotke Lidl sa vyskytol nedostatok pri troch druhoch výrobkov, pri ktorých bola cenová informácia vyššia ako maximálna garantovaná cena, a to aj napriek tomu, že boli označené logom Protiinflačná garancia,“ píšu kontrolóri obchodnej inšpekcie vo výsledkoch.

Išlo pritom o prevádzku na Ružinovskej ulici v Bratislave a chyba sa týkala cereálnej kaiserky, slnečnicového oleja či makovky. Namiesto 0,16, 2,49 či 0,37 eura bolo na jednotlivých cenovkách 0,19, 2,79 a 0,44 eura. 

PLUS 7 DNÍ preto zaujímalo, čo sa v tomto obchode stalo. „V tomto prípade išlo o pochybenie nášho personálu a aj Slovenská obchodná inšpekcia uviedla, že išlo o omyl, ktorý nebol systémový v rámci celého reťazca,“ priblížil Tomáš Bezák, hovorca reťazca Lidl s tým, že išlo iba o jednu predajňu z celkového počtu 162 a o tri produkty z 48 v rámci ich výberu do Protiinflačnej garancie.

Jeho slová potvrdzuje aj pokračovanie reportu inšpektorov. Overili totiž opakovanou kontrolou v inej bratislavskej predajni, či reálne išlo o jednorazovú záležitosť. Zisťovanie formou anonymného nákupu systémové zlyhanie vylúčilo.

Ako navyše dodáva Bezák, v systéme boli zadané správne ceny a zákazníci, ktorí si dané produkty zakúpili, za ne zaplatili garantované sumy. „Omyl bol bezodkladne napravený,“ uzavrel.

Sedem obchodov

Kontrola, ktorú vykonala Slovenská obchodná inšpekcia, sa vzťahovala na 105 druhov potravinových výrobkov podobného sortimentného druhu, pričom pre každú prevádzku bolo vybraných 15 produktov. Táto akcia sa však zatiaľ týkala iba hlavného mesta.

Tam kontrolóri navštívili sedem obchodov – okrem dvoch spomínaných predajní Lidl, zašli aj do prevádzok Kaufland, Billa, Terno, Tesco a Coop Jednota.