Z voľby kandidátov na ústavných sudcov sa vyvíja kovbojka. Poslanci o nich mali najskôr rozhodovať už dnes, potom vo štvrtok. No podľa našich informácií to vyzerá skôr na budúci týždeň. Keďže sa očakáva dlhá debata, poslanci predpokladajú, že nestihnú hlasovanie vo štvrtok podvečer ani v piatok ráno. Tí, s ktorými sme sa rozprávali, to odhadujú najskôr na utorok.

Ďalšie hlasovanie o Ficovi?

Zasadať by mal aj ústavnoprávny výbor, ktorý má vraj opätovne hlasovať o Robertovi Ficovi. Už raz pritom hlasoval a voľba dopadla remízou. Fico je tak zatiaľ jediný kandidát, o ktorom nerozhodli, že formálne spĺňa podmienky.

Ústavnoprávny výbor: Vypočúval kandidátov. O jedinom Robertovi Ficovi nerozhodol, že spĺňa podmienky.
Ústavnoprávny výbor: Vypočúval kandidátov. O jedinom Robertovi Ficovi nerozhodol, že spĺňa podmienky.
Zdroj: Martin Baumann

Výboru však mal už doručiť ďalšie dôkazy o tom, že má za sebou 15 rokov praxe v právnickom povolaní. Teraz je vo výbore 7 koaličných a 6 opozičných poslancov a matematika nepustí. Ak by bolo ďalšie hlasovanie, asi by dopadlo v prospech expremiéra.

Koľkých zvolia?

Parlamentné kuloáre už priniesli aj informácie, že prvou voľbou má prejsť len šesť kandidátov, aby boli senáty Ústavného súdu uznášaniaschopné. Aj keby prezident vybral všetkých šiestich, ostane ešte priestor pre Roberta Fica. Lebo ostanú ešte tri miesta voľné. A tak sa čaká na čas po prezidentských voľbách, kedy by mohol vymenovať zvyšných sudcov a predsedu súdu, šéf parlamentu Andrej Danko. Prezident Andrej Kiska sa totiž nedávno vyjadril, že Fica nevymenuje. Uchádzačov je už len 39, keďže rektorka policajnej akadémie Lucia Kurilovská, sa kandidatúry vzdala. 

Mohlo by vás zaujímať: