Poslanci Národnej rady (NR) SR, ktorí mali propagovať oblátky Horalky, neporušili zákon, pretože nerobili reklamu, ale vyjadrovali svoj politický názor. Zhodla sa na tom väčšina členov Výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií. Výbor preto zastavil konanie voči poslancom Miroslavovi Žiakovi (SaS), Ondrejovi Ďuricovi, Tomášovi Tarabovi (obaja nezaradení), Ľubošovi Blahovi (Smer-SD) a Jane Bittó Cigánikovej (SaS), ktorí čelili podnetom. Pre TASR to uviedol šéf výboru Boris Susko (Smer-SD).

Poslanci Žiak a Bittó Cigániková mali podľa podnetov propagovať Horalky, Taraba a Blaha mali zase robiť výrobku negatívnu reklamu, keď prezentovali averziu voči oblátkam a vyzývali na ich bojkot.

Vlna rôznorodých reakcií na oblátky prišla po tom, čo sa šéf spoločnosti, ktorá ich vyrába, cez leto v médiách vyjadril, že "kto je zaočkovaný, nech si slobodne ide, kam chce, no kto nie je, nech sedí doma". Viacerí poslanci sa následne s oblátkami fotili na sociálnej sieti.

FOTO poslancov s oblátkami v GALÉRII

Poslanci podľa ústavného zákona o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov nesmú používať svoju osobnosť na reklamu. Prípadné porušenie zákona rieši výbor pre nezlučiteľnosť funkcií.