Plánovali Kiskovci ďalšie dieťa? Ako sa cíti prvá dáma? V rozhovore prezident Andrej Kiska prezradil aj to, či bude mať očakávaný prírastok do rodiny vplyv na jeho ďalšiu politickú kariéru. Už dlhšie sa totiž hovorí, že hlava štátu by mohla založiť vlastnú stranu alebo vstúpiť do zoskupenia Progresívne Slovensko.

Kotlebovci chceli zosmiešniť Kisku, no strápnili sa. Zeleným mikinám došla slovná zásoba

S prezidentom Andrejom Kiskom (54) sa rozprávala Veronika Cosculluela.

Tešíte sa s manželkou na dieťatko? Aké máte pocity?

Pravdaže sa tešíme. Už dlhšie sme diskutovali, že by sme mohli mať ďalšie bábätko. Ale ako vo väčšine takýchto rozhodnutí je to hlavne o pocite a rozhodnutí budúcej mamičky.

Ako sa cíti prvá dáma?

Teší sa a má sa fajn. Prvé mesiace neboli poznačené nejakou nevoľnosťou a teraz je to taká najkrajšia časť tehotenstva, keď už cíti pohyby bábätka a bruško je väčšie. Ale stále sa môže plne venovať našim dvom deťom aj všetkým domácim radostiam a povinnostiam.

Boli vaše cesty domov častejšie aj z tohto dôvodu, aby ste boli nablízku ešte viac?

Chodím na týždňovky a žijeme tak, ako mnoho iných rodín na Slovensku. Cez víkend sa snažím byť s rodinou, ale nie vždy to vychádza. Povinnosti mám niekedy aj cez víkend. Deti sú malé, otec im chýba. Viktorko má 8 rokov a je teraz v období, keď vyložene potrebuje otca a chce so mnou robiť všetko. Od výletov na bicykli až po opravovanie pokazených kľučiek. Aj pre mňa sú najlepším oddychom a naberaním energie práve chvíle s mojimi najbližšími.

Ako to vyzerá s odklepnutím financií na rekonštrukciu vily pod Slavínom? Mení vaša nová rodinná situácia nejako vaše bývanie?

Nie. Nič sa nemení. Stále čakáme na vyjadrenie ministerstva zahraničných vecí, ako má vyzerať rezidencia prezidenta na základe ich skúseností zo zahraničia. Ale už dnes je jasné, že do konca môjho funkčného obdobia, ktoré sa skončí o dva roky, sa s rezidenciou nič nestane. Ja som spokojný aj v byte, ale toho domu mi je ľúto, chátra a ďalej sa znehodnocuje. Rekonštrukcia však bude nákladná a štát sa musí rozhodnúť, či do toho investuje. Mysleli sme, že sa to dá za 600-tisíc eur, ale všetky firmy ponúkli v súťaži cenu milión eur a obávam sa, že by to bolo nakoniec ešte drahšie.

Vo štvrtok ste mali počas cestovania na východ autom poruchu. O čo išlo?

Cestu autom z Bratislavy na východ som absolvoval už viac ako tisíckrát. Mnohokrát aj ako prezident. Niektoré sú v pohode a niektoré proste nevyjdú. Táto posledná, keď som sa presúval kvôli plánovanej akcii v Ihľanoch pri Kežmarku, patrila medzi tie menej vydarené. Kazilo sa auto, sfúkavala nám zadná pneumatika, snežilo, pršalo, mrzlo. Ale všetko sme zvládli v pohode. Aj mne vadí, keď vidím, ako sa vodiči stresujú, keď ich v kolónach predbiehajú autá s majákom. Musia sa uhýbať, sú v strese, často nevedia, kde sa majú uhnúť. Ale moju cestu zabezpečuje policajná ochrana, ktorej sa nemôžem zriecť. Som len pasažier, nie som odborník na to, ako riešiť bezpečnosť.

Naďalej platí, že sa budete snažiť svoje lety domov obmedziť, alebo ste si iné druhy dopravy ako tú leteckú po minulotýždňovej havárii rozmysleli?

Tak ako som pred vyše dvoma rokmi rešpektoval požiadavku ministra vnútra a používal vládnu letku, tak aj teraz rešpektujem jeho žiadosť a využívanie vládnej letky som obmedzil. Nevidím v tom žiaden problém.

Ešte sa opýtam na dieťatko, hoci viem, že o súkromí hovoríte nerád. Prezradíte aspoň mesiac príchodu? Bude to dievčatko, chlapček? Máte vybrané meno? Tešia sa vaše deti na súrodenca?

Bábätko príde na svet v auguste, vieme aj pohlavie a máme vybrané meno. Ale to si zatiaľ nechávame pre seba ako naše malé rodinné tajomstvo. A deti? Pravdaže sa tešia. Prihovárajú sa súrodencovi, položia si ruku na manželkino bruško a s napätím očakávajú, kedy zacítia pohyb. Je to krásne obdobie.

Ako budete informovať verejnosť o narodení, rozprávate sa o tom s manželkou?

To sme ešte vôbec neriešili, ešte máme čas.

Bude mať prírastok do rodiny vplyv na váš úrad, respektíve na vaše ďalšie politické plány? Viete, na čo sa pýtam - dlhšie sa hovorí, že založíte vlastnú stranu, alebo sa pridáte k jednému mladému zoskupeniu.

Áno, pri mojich plánoch zvažujem aj vplyv na náš rodinný život a uvažujem, ako zladiť rodinný život s mojou túžbou pomáhať našej krajine.

Neprehliadnite: Dráma pod Strečnom: Polícia strieľala po aute podpredsedu parlamentu Hrnčiara!

Čítajte viac

Viac o súkromnom živote prezidenta sa dočítate v najnovšom vydaní týždenníka Plus 7 dní.

Manželia Kiskovci: Oznámili, že čakajú tretie dieťatko.
Manželia Kiskovci: Oznámili, že čakajú tretie dieťatko.
Zdroj: Plus 7 dní

Prečítajte si viac o tehotenstve na Pluska.sk: