Úradníci štátnej a verejnej správy majú na Slovensku tabuľkové mzdy. K nim však majú všakovaké príplatky, ktoré sa rátajú k finálnemu platy. A tak je niekedy ťažké zistiť, koľko taký zamestnanec Úradu vlády či Kancelárie prezidenta nakoniec na výplatnej páske nájde. A keď vidia šikovní ľudia zo súkromného sektora tabuľkovú mzdu, za ktorú sa ponúka miesto u naich najvyšších, často nevedia, či sa im oplatí prestúpiť na štátnu loď. Vláda má na stole záverečné účty ministerstiev a veľkých štátnych úradov. Sú v nich uvedené aj sumy na mdzy, ktoré ľuďom čo to povedia o tom, či sa oplatí skôr zamestnať u Andreja Danka alebo Petra Pellegriniho.

Viac ako priemer

Priemerný plat v národnom hospodárstve za vlaňajší rok bol na Slovensku 1004 eur, v Bratislave a v okolí 1406 eur. Zamestnanci takmer všetkých ministeriev a úradov zarobili v roku 2018 viac ako slovenský priemer a veľká čas z nich v priemere odmeňovala svojich ľudí dokonca lepšie ako je bratislavský priemer.

Navyššie platy boli u prezidenta, kde sa v priemere vyplácali mzdy 2220 eur. Podobný plat mali aj ľudia z rezortu Miroslava Lajčáka, kde priemer za rok 2018 vyrátali na 2053 eur. Na pomyselnom treťom mieste najvyšších platov v štátnej inštitúcii skončil Najvyšší bezpečnostný úrad, kde bola priemerná mzdy vlani 1976 eur.

Polepšili si za rok o stovku

Náklady štátu na svojich ľudí stúpli minulý rok a stúpnu aj tento rok. Slovensko totiž konečne po dlhom boji predovšetkým zle platených povolaní ako sanitári, zamestnanci kultúrnych inštitúciích, knižníc, škôl či súdni úraníci, vybojovali zvýšenie o desať percent v dvoch fázach. Mimochodom, zo záverečných účtov vyplýva, že rezort kultúry a zdravotníctva má stále vo svojich radoch najnižšie priemerné mzdy. Na zdravotníctve je to 1044, v rozpočtových a príspevkových organizáciách rezortu kultúry 943 a 1032 eur.

Niektoré rezorty vo svojich správach, ktoré prerokuje v utorok 7. mája vláda, aj to, o koľko eur sa zvýšil plat vlani oproti roku 2017. Na ministerstve financií, kde je uvedený priemerný plat 1392 eur si tak zamestnanci za rok prilepšili o 120 eur. Na zdravotníctve len o 58 eur. Dokumenty uvádzajú, že v národnej rade zarobia tí, ktorí nesedia v poslaneckých laviciach, mesačne okolo 1667 eur, u Petra Pellegriniho o niečo viac. Na úrade vlády bola za rok 2018 skutočná mzda v priemere 1749 eur. Lepšie sa mali napríklad kontrolóri na najvyššom kontrolnom úrade so sumou 1777 eur, či zamestnanci Protimonopolného úradu, ktorí brali priemerne 1893 eur.