Sú ľudia, ktorí konajú, a sú ľudia, ktorí miesto toho hľadajú výhovorky, prečo sa niečo nedá. Tipnite si, kam patrí predseda Smeru a poslanec Robert Fico? Už tri roky sa sťahuje z bytu Ladislava Bašternáka, teraz prepadnuvšieho štátu, tak, že hľadá výhovorky. Najskôr sľúbil, že údajný podnájom v komplexe Bonaparte vyprace, keď jeho domáceho obvinia. Nestalo sa. No a bývalý premiér mešká aj teraz, keď si podnikateľ prezývaný Malý Laco odpykáva právoplatný trest vo väzení. Asi len na Slovensku môže predseda najsilnejšej parlamentnej strany bývať u odsúdeného daňového podvodníka a ešte sa tváriť urazene, keď sa ho médiá pýtajú, kedy sa konečne odsťahuje.

Akoby nič

Je slnečné ráno, posledný augustový piatok a profesorka práva Svetlana Ficová sa mihne v okne obrovského bytu v luxusnom objekte na bratislavskom hradnom vŕšku. Asi o hodinu opúšťa komplex Bonaparte na svojom bielom SUV značky Volvo. Vracia sa popoludní okolo druhej aj so synom Michalom. So psom Larrym v to ráno von nejdú, hoci ide o obvyklý rituál ako u každého psičkára. Pár dní predtým zas zalievala kvety na rozľahlej terase. Vôbec pritom nepôsobila ako osoba, ktorá balí veci, aby sa do začiatku septembra odsťahovala z bytu daňového podvodníka. Tak, ako to na začiatku tohtoročných letných prázdnin sľúbil jej manžel, šéf Smeru Robert Fico. Ten je namiesto vypratávania skríň na výlete. Najskôr ho slovenský turista zbadá na trajekte v Škótsku, potom nahrá video k oslavám SNP vo Francúzsku. Napriek jeho vyhláseniam o tom, že už od septembra nechce byť konfrontovaný s témou bývanie u Ladislava Bašternáka, nevyzeralo to, že by sa rodina Ficovcov išla pretrhnúť od sťahovania. V pondelok, prvý školský deň, však boli hneď od rána závesy na ich byte zatiahnuté. Opäť nik nebol s Larrym. Keď sme sa tlačového odboru strany Smer spýtali, či sa Fico odsťahoval, odpoveď sme nedostali.

Do dražby

Byt, v ktorom bývajú od roku 2012, pritom ide do dražby. Po tom, čo súd poslal Bašternáka do väzenia, nechal jeho majetok prepadnúť štátu. Teda aspoň tú malú časť majetku, ktorú mal na seba Malý Laco ešte napísanú. Ktovie, prečo sa medzi tou malou časťou objavil práve predsedov byt. Každopádne je v konkurze, spolu s jedným podielom v eseročke a pár zbraňami. „O zbrane sa už niekoľko ľudí zaujímalo,“prezradila nám správkyňa konkurzu Lenka Ivanová po skončení prvej schôdze Bašternákových veriteľov.  Malo ísť najmä o obchodníkov so zbraňami. Nie je však vylúčené, že o jeho zbrane sa budú zaujímať aj zberatelia, pre ktorých je dôležité, komu vec v minulosti patrila. Správkyňa plánuje zbrane predávať ponukovým konaním. Byt bude dražiť pravdepodobne na jeseň. Jeho cena je zatiaľ odhadnutá na 1,5 milióna eur. Podľa Ivanovej však bude stanovená znaleckým posudkom rovnako ako ceny zbraní. Čo sa týka nájmu a jeho trvania, jej odpoveď bola vyhýbavá. Zdôraznila, že takéto informácie správca podávať nemôže.

V Bašternákovom byte: Fico sa uráža vždy, keď zaznie otázka, kedy sa od daňového podvodníka presťahuje.
V Bašternákovom byte: Fico sa uráža vždy, keď zaznie otázka, kedy sa od daňového podvodníka presťahuje.
Zdroj: Tony Štefunko

Čo s nábytkom?

Byt v Bonaparte by mal ísť do klasickej dražby. Podľa súpisu majetku nie je jeho súčasťou luxusné zariadenie, ktoré zjavne patrí Ficovi a jeho rodine. V októbri 2012, keď si byt prenajal, zverejnil, že je nezariadený. Za byt veľký takmer 400 štvorcových metrov s krásnym výhľadom na mesto mal platiť 2 650 eur mesačne. A to má luxusná bytovka mramorovú recepciu a prvotriedne zabezpečenie, ktoré poskytuje dokonalé súkromie. Keď vrátnik vidí, že sa ku vchodu blíži niekto, kto sa mu nepáči, napríklad novinári, zavrie automatické dvere.  Fico okrem zmluvy v roku 2012 poskytol médiám niekoľko fotografií interiéru. Privátnu pracovňu ukázal denníku Plus JEDEN DEŇ a reprezentatívnu jedáleň zas Novému Času. Zábery prezradili, že nábytok pochádza z dielne luxusnej talianskej firmy.

Taliansky výrobca sa nebavil len tak s hocikým. Keď sme v tom roku oslovili kontaktnú osobu vo Vigonze, kde sídlila, a tá zistila, že sme zo Slovenska, komunikáciu s nami ukončila. Obrátili sme sa preto na subdodávateľa, cez ktorého sme sa pokúsili objednať nábytok z radu Master Mood. Práve ten na prvý pohľad trónil vo vtedy novom premiérovom byte. Obchodník s nábytkom nás vopred upozornil na „šialené ceny“ talianskej značky. Napríklad elegantnú knižnicu, ktorú bolo vidieť v pracovni, predávali od 13 985 eur. V prípade, že by sme ju doplnili dvierkami z matného palisandra, ako to spravil Robert Fico, bolo potrebné prirátať 880 eur. Za dobudovanie osvetlenia do knižnice bol príplatok 1 400 eur. V rade Master Mood sa v ponuke nachádzalo aj zariadenie jedálne. Stôl totožných rozmerov, aký mal predseda Smeru, predávali podľa použitého materiálu od 4 283 eur. Jedna stolička, akých bolo na fotke jedálne osem, stála od 1 755 do 2 165 eur. Elegantnú lampu, identickú s tou, ktorá stála v pozadí Ficovej jedálne, predával výrobca za 2 625 eur. Možno aj preto trvá rodine bývalého premiéra sťahovanie tak dlho. Nebudú predsa drahý a luxusný nábytok presúvať do nejakého lacného a obyčajného bytu.

Iba dočasne

Pred siedmimi rokmi sa Fico presťahoval do Bonaparte zo služobného bytu na Čmeľovci. Predtým býval v Karlovej Vsi v paneláku. Vraj chcel šetriť štátne peniaze. „Je to dočasné riešenie. Ako predseda vlády potrebujem byt, ktorý spĺňa reprezentačné kritériá. Ako súkromná osoba skôr preferujem rodinný dom v okolí Bratislavy,“ povedal Fico v roku 2012. O Bašternákovi vtedy verejnosť nechyrovala. Jeho meno bolo známe maximálne policajnej hliadke, ktorá ho pár mesiacov predtým zastavila a zistila, že je to „náš človek“. Telefonáty od nadriadených, aby ho nechali ísť, aj keď spáchal priestupok, posunuli na inšpekciu. Tá ich vraj ani len nevypočula. Bašternák však na seba pritiahol oči verejnosti aj nespratným parkovaním svojho Bugatti Veyron. Ale najmä podivnými transakciami a vratkami DPH, ktoré neskôr viedli až k jeho odsúdeniu. To, že je to Ficov domáci, naozaj nevyzeralo dobre.

Až ho obvinia

Prvé informácie o Bašternákovom biznismodeli sa objavili v roku 2016. Vtedy premiér začal riešiť svoju povesť. „Ak sa preukáže, že pán, ktorý je vlastníkom nehnuteľnosti, spáchal trestný čin, tak bez akýchkoľvek ťažkostí a rýchlo odtiaľ odídem preč,“ vyhlásil v Slovenskom rozhlase. V septembri toho istého roka si vraj hľadal pozemok na dom. „Mám niekoľko tipov a chcem si postaviť štandardný rodinný dom. Dúfam, že to nebudete považovať za škandál,“povedal Fico v rozhovore pre Nový Čas. „Dom sa stavia tak dva-tri roky, hľadám si pozemok a postupne si to pripravujem,“ dodal s tým, že „utekať“ neplánuje. Ne­chce, aby to bolo „len preto, lebo mi Matovič so Sulíkom vykrikujú pred oknami“. Opoziční politici totiž kvôli kauze Bašternák zorganizovali niekoľko protestov pred komplexom Bonaparte. Líder hnutia OĽaNO vtedy na Ficove slová o dome reagoval, že sú to len rečičky.

Venčenie Larryho: Profesorka Ficová si vzala aj slúchadlá a zdá sa, že si vychutnávala nielen príjemné počasie, ale aj hudbu.
Venčenie Larryho: Profesorka Ficová si vzala aj slúchadlá a zdá sa, že si vychutnávala nielen príjemné počasie, ale aj hudbu.
Zdroj: Archív

Nechce škaredých podnikateľov: Tentoraz sa vyhovoril, že médiá by hľadali špinu aj na novom bývaní. „Napriek hektickému obdobiu si stále veľmi intenzívne hľadám bývanie. Nájsť si normálne bývanie nie je také jednoduché,“vyhlásil Fico koncom apríla 2018 pre denník Pravda. „Mal som pokusy, ale dnes nájsť bývanie v Bratislave bez toho, aby nebolo historicky zaťažené ľuďmi, ktorí boli takí alebo onakí, je takmer nemožné. Našiel som si jeden dom, ale medzi jeho predchádzajúcimi vlastníkmi bola aj jedna dlhoročne odsúdená osoba. Potom som si našiel druhý dom, ten bol zase napojený na nejakých škaredých podnikateľov. Nepotrebujem ísť teraz z kaluže do blata,“vyhováral sa predseda strany Smer. V novembri 2018 okresný súd uznal Bašternáka za vinného a poslal ho na 5 rokov za mreže. V marci verdikt potvrdil krajský súd a naparil Malému Lacovi aj prepadnutie majetku. Fico napriek tomu podľa všetkého stále býva v Bonaparte. Aj po tom, čo si Bašternák na­vliekol väzenský mundúr a odpykáva si trest.

Žena podobná žene

Už máme hlas podobný hlasu, prečo by nemohla byť žena podobná žene. Turista, ktorý stretol expremiéra minulý týždeň na trajekte v Škótsku, poslal video z paluby rovno médiám. Denník N ho zverejnil a dodal informáciu, že troch mužov, Fica s ochrankárom a ďalším pánom, sprevádzala mladá žena. Na záberoch z trajektu vidno tmavovlásku, ktorá najskôr pozerá cez okno, potom sa otočí a rýchlym krokom, akoby sa chcela vyhnúť zvedavému objektívu, odchádza poza Ficov chrbát preč.

Žeby Majka?

Jej postoj, účes a trochu aj pohyby sú akési povedomé. Video je však neostré, pomôcť by mohli azda hrdinovia z CSI, ktorí aj z kopy pixelov vyrobia dokonalú 4K sekvenciu. Žena pripomína Máriu Troškovú, neslávne známu asistentku, ktorá prácu vo Ficovom tíme musela opustiť, keď sa prevalil jej predchádzajúci vzťah s Talianom Antoninom Vadalom. Mužom, najskôr podozrievaným v súvislosti s „talianskou stopou“ vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a neskôr odovzdaným orgánom južanskej krajiny na stíhanie.

Za údajné pašovanie drog z Južnej Ameriky do Európy. Mária, ktorá pracovala ako štátna radkyňa, z očí verejnosti zmizla. Ostali už len sem-tam uverejnené obrázky z jej šteklivej minulosti. Bývalý premiér a teraz už len poslanec Robert Fico nevyzerá na videu príliš nadšene. Možno premýšľal, či človek, ktorý si robil panoramatické video, môže pochádzať zo Slovenska a či ho spoznal. Nakoniec sa ukázalo, že áno. Je zrejmé, že poslanec si neuvedomil, koľko Slovákov žije v Spojenom kráľovstve a že je to krajina, kde sa na niekoho neoplatí nadávať po našom, lebo sa môže stať, že sa dotyčný otočí a odpovie tiež po našom.