Tip na článok
Dom smrti: Advokáta Ernesta Valka zastrelili v jeho luxusnej vile v Limbachu. Vraha verejnosť dodnes nepozná.

Dom smrti je predaný: Kto získal vilu zavraždeného právnika Ernesta Valka?

Honosné sídlo, kde našiel smrť advokát Ernest Valko, má nového majiteľa. Dom smrti, ako ho nazvali médiá, predala Valkova dcéra pod cenu.

Galéria k článku (6 fotografií )
Posledná rozlúčka: S Ernestom Valkom sa prišli rozlúčiť významné osobnosti spoločenského a politického života.
Jana Valková: Dcéra prominentného právnika vraj predala vilu pod cenu.
Vraha Ernesta Valka verejnosť dodnes nepozná.

Začiatkom novembra uplynuli tri roky od tragickej smrti advokáta Ernesta Valka. Jeho vrah polícii stále uniká. Jediná dedička Valkovho impéria dcéra Jana Valková si postupne usporadúva nadobudnutý majetok.

Nejde pritom o nejaké drobné, ale o nehnuteľnosti v hodnote niekoľkých miliónov eur. Ako sa nám podarilo zistiť, vyštudovaná právnička honosnú vilu v Limbachu pred časom predala. Sídlo, kde našiel známy advokát smrť, už vlastní švajčiarsky podnikateľ.

Vila smrti

Smrť prominentného právnika otriasla Slovenskom 8. novembra 2010. Zabili ho v luxusnom sídle, ktoré sa rozprestiera asi na polhektárovom pozemku na úpätí Malých Karpát. S prestreleným srdcom a v kaluži krvi ho objavila dcéra Jana s mamou.

Ani tri roky po Valkovej vražde verejnosť nepozná meno jeho vraha. Napriek brutálnej poprave, ktorá sa odohrala za múrmi domu, bolo už po roku počuť z útrob sídla detský džavot. Z domu hrôzy sa akoby mávnutím čarovného prútika stal detský raj.

„Splnila som si svoj sen, je tu plavecké centrum pre bábätká od štyroch mesiacov,“ povedala usmiata Barbora Chárová, sestra Zdena Cháru, jedného z najlepších hokejistov na svete. Dom neslúžil len ako centrum pre deti, Zdena v ňom trávila spoločné chvíle s priateľom a dvoma deťmi, Kristínou a Tadeášom.

Sestra známeho hokejistu zriadila v dome zavraždeného advokáta detské centrum. Foto: Ivan Mego

Tri roky po

Dnes je všetko inak. Pani Chárová sa z luxusu, ktorý má sedemsto štvorcových metrov, odsťahovala. V čase, keď sa končila nájomná zmluva, sa totiž našiel kupec. Je ním podnikateľ zo Švajčiarska. Dom si prezrel a s Janou Valkovou si, ako sa povie, tľapli. „Poviem vám len, že je to predané. Za koľko, neprezradím,“ povedala Jana Valková.

Ako sa nám podarilo zistiť, dedička Valkovho impéria musela ísť pod cenu. Švajčiar za luxusné sídlo zaplatil približne milión eur. Valkovej otec však podľa viacerých zdrojov investoval do lukratívnej nehnuteľnosti takmer dva milióny. Ako Jana Valková s peniazmi naloží a do čoho investuje, vraj netuší.

„Zatiaľ neviem, čo s peniazmi za dom urobím, musím ich nejako rozumne investovať,“ uviedla. Ďalšia nehnuteľnosť - niekdajšie sídlo Valkovej advokátskej kancelárie na Búdkovej ulici v Bratislave neďaleko Hradu - je v dlhodobom prenájme. Zdá sa, že po rôznych naťahovačkách s majetkom po otcovi sa život Jany Valkovej dostáva do pokojnejších koľají.

Hoci nad tragickou smrťou jej otca visí otáznik, ona kráča v jeho šľapajach. „Spolupracujem s jednou advokátskou kanceláriou, venujem sa obchodnému a občianskemu právu ako otec,“ prezradila. Po absolvovaní práva sa teraz pustila do štúdia psychológie. „No, nenudím sa,“ uzavrela.

Otáznik nad vraždou

Keď sme Jane Valkovej položili otázky týkajúce sa vraždy jej otca, zvážnela. Len pred pár dňami sa totiž médiami prehnala správa, že prokuratúra pozná meno Valkovho vraha. Informácia vyšla z úst námestníka generálneho prokurátora pre trestný úsek Petra Šufliarskeho. „Teraz sme vo fáze, keď potrebujeme nájsť jeden, dva dôkazy, aby sme mohli vzniesť obvinenie,“ povedal Hospodárskym novinám.

Nuž, na jednom či dvoch dôkazoch často stojí celý prípad. Ako je to v skutočnosti s menom Valkovho vraha, ukáže čas.

Ani dcéra známeho advokáta nevie viac, ako priniesli médiá. K vyjadreniam tohto typu je však skeptická. „Samozrejme, že by som bola rada, aby otcovho vraha našli, no zvláštne je, že také informácie vychádzajú vždy v období výročia jeho smrti,“ reagovala.

Policajti či ministri púšťali už v minulosti do sveta podobné vyjadrenia o tom, že objasnenie advokátovej vraždy je na spadnutie. „Môžem zopakovať, že to vyzerá nádejne. To neznamená, že vraždu na sto percent vyriešime, ale vyzerá to veľmi nádejne,“ uviedol v novembri 2011 vtedajší minister vnútra Daniel Lipšic.

V podobnom duchu sa neskôr vyjadril aj jeho nástupca Robert Kaliňák. „Oboznámil som sa s tým prípadom a teraz som presvedčený, že bude určite objasnený. Nepoviem vám, v akom časovom horizonte to ukončíme, ale viem, že policajti sú už veľmi blízko a vyzerá to naozaj sľubne,“ vyhlásil v máji 2012. Polícia istý čas držala vo väzbe dvoch mužov. Išlo o vykrádačov domov v okolí Limbachu.

Po ich zadržaní policajti zistili, že biologické stopy zaistené pri obhliadke miesta vraždy, teda Valkovho domu, sa zhodujú s odobratými vzorkami zadržaných. Za múrmi väznice nastal rozruch. Zrejme v domnienke, že už majú Valkových vrahov, začali z úst ministrov vychádzať odvážne vyhlásenia. Pri výsluchoch sa vraj obaja muži priznali, že Valkov dom vykradli niekoľko mesiacov pred vraždou.

Odvtedy tam mohli byť ich stopy, ktoré policajti objavili pri obhliadke miesta vraždy. Obaja muži však odmietli, že by mali niečo spoločné so smrťou prominentného advokáta. „Obaja boli na detektore lži a prešli. Ukázalo sa, že s vraždou nemajú nič spoločné. Sú to obyčajní zlodeji,“ prezradil nám náš zdroj z policajného prostredia.

VIDEO Plus 7 Dní