Tip na článok

Dopravný hriešnik Slota: Presedlá spoza volantu do kokpitu?

Bývalý šéf SNS Ján Slota prišiel o vodičák. Prichytenie s alkoholom za volantom však nemá vplyv na to, či môže niekto vlastniť pilotný preukaz a lietať.

Galéria k článku (4 fotografie )

Už druhýkrát hrozia exprimátorovi Žiliny a bývalému predsedovi národniarov Jánovi Slotovi poriadne problémy pre podozrenie na alkohol za volantom.

Po nehode v roku 2013 nakoniec prišiel na rok o vodičák a dostal pokutu tritisíc eur. Tentoraz, po havárii neďaleko Porúbky, ho chcela prokuratúra vidieť rovno vo väzbe. Odmietol totiž nielen fúkať, ale údajne chcel podplácať svedkov, aby nevolali políciu.

Podľa našich informácií počítal pred druhým pojednávaním o väzbe Slota so všetkým, no niesol to ťažko. Jeho právnici tvrdili, že na ňu nie sú zákonné dôvody. Vodičák mu však zhabali. Ako dlhoročný fanúšik lietania by mohol oprášiť pilotný preukaz.

Do kokpitu?

Prichytenie s alkoholom za volantom podľa Dopravného úradu nemá vôbec žiaden vplyv na to, či môže niekto vlastniť pilotný preukaz a lietať. Slota má síce 62 rokov, ale v prípade, že každoročne prechádza bez problémov zdravotnými testami, pilotovať stále môže. Nebolo by teda ani čudné, keby pravidelné návštevy dcéry Sofie v Prahe neabsolvoval v aute, ale na krídlach.

Slota ešte pred siedmimi-ôsmimi rokmi šokoval verejnosť lietaním na stíhačke L29 Delfín. V tom čase mohol stáť preukaz na takýto stroj aj vyše stotisíc eur.

„Lietam na stíhačke L29 Delfín, akrobaciu. A stále mi tu niekto predhadzuje, ako pijem alebo nepijem,“ sťažoval sa v roku 2008 médiám. Na týchto strojoch pritom lietajú obvykle skúsení bývalí stíhači. Slota vtedy podľa miestnych zvládal aj vcelku bravúrne kúsky, takže pilot môže byť viac než slušný.

Čítajte viac:

Slota naháňa mladosť: Obvinenie zo znásilnenia a nová milenka!

Na rovnej ceste

Bývalý šéf SNS havaroval v pondelok 18. januára pred šiestou hodinou večer medzi Lietavskou Lúčkou a Porúbkou. Asi mal namierené na svoju chatu. Pred odbočkou na obec Lietavská Svinná vrazil na svojom Porsche Cayenne do Audi A6, ktoré odrazilo do odbočujúceho Suzuki S4. Aspoň tak vyzerá suchý opis nehody.

Až kým nezačal pre Plus JEDEN DEŇ rozprávať svedok Peter.„Za volantom bol Ján Slota, ktorý nedokázal ani rozprávať. Podľa všetkého bol opitý. Snažil sa ujsť, no zabránili sme mu v tom,“ povedal. Účastníci nehody dokonca tvrdili, že ich chcel podplatiť, ak nezavolajú políciu. Nedali sa však obmäkčiť a mužov zákona privolali.

Slota odmietol fúkať i odber krvi, sadol si asi na dve hodiny do auta a s policajtmi sa nebavil. Tí ho napokon odviedli, ale nie na policajnú stanicu. Lekár rozhodol, že musí ísť na urgentný príjem do nemocnice.

Miesto mreží lôžko

Miesto v cépézetke, teda cele policajného zaistenia, tak skončil v žilinskej nemocnici, kde predbiehal nespokojných čakajúcich. Slota sa totiž v sprievode policajtov dostal ihneď do ambulancie. V ambulancii internistu bol asi tri hodiny údajne s podozrením na infarkt.

Z ordinácie vyšiel pred 23. hodinou - po svojich prešiel cez chodbu do výťahu, no ďalej ho už viezli na vozíku. Potom ho hospitalizovali na jednotke intenzívnej starostlivosti interného oddelenia.

Podozrenie na infarkt potvrdila aj nová Slotova priateľka Lucia (26), ktorá ho v nemocnici niekoľkokrát navštívila. „Nesiem to dosť zle,“ komentovala stručne.

Do nemocnice za expolitikom došiel aj jeho advokát, ktorý bol prítomný počas policajného vypočúvania. „Pán Slota odmietol vypovedať, pretože zo zdravotných dôvodov sa necíti spôsobilý na výpoveď a v tomto štádiu sa nezúčastňuje na procesných úkonoch,“ vyhlásil právnik Pavol Kuric. Slotova manželka, s ktorou sa práve rozvádza, potvrdila, že má vysoký tlak aj problémy so srdcom.

Čítajte viac:

Slota o policajnej razii: Bolo to ako vylodenie v Normandii

Strach z ovplyvňovania

Hneď po prepustení z nemocnice musel Slota naklusať na súd. Polícia ho totiž obvinila z prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky. Hrozí mu nielen zákaz šoférovať, ale v najtvrdšom prípade aj rok väzenia. Prokurátor žiadal na súde, aby Slotu vzali do väzby, obával sa totiž, že obvinený môže počas vyšetrovania ovplyvniť svedkov.

Slota si pri príchode na súd ruky zakrýval kabátom. Neustále ich však mal spolu, takže pravdepodobne mu muži zákona nasadili putá. Sudkyňa sa s návrhom na väzbu obvineného nestotožnila a o prepustení na slobodu rozhodla po troch hodinách.

„Súd nevidel zákonné dôvody na vzatie obvineného do väzby,“ informoval médiá hovorca Krajského súdu v Žiline Jozef Michňa. „V podobných prípadoch prokuratúra rieši takéto veci bez návrhu na vzatie do väzby, v tomto prípade nemožno rozhodnúť inak len vzhľadom na osobu obvineného,“ doplnil.

Slota tak odišiel slobodne domov. Prokurátor však podal sťažnosť a o väzbe rozhodoval v utorok popoludní Krajský súd v Žiline. Medzitým sa bývalý primátor Žiliny vybral aj do Prahy navštíviť svoju dcéru Sofiu. Viezol ho asi jeho šofér, ktorého služby nevedno prečo nevyužil v osudný večer.

Na rozhodovanie o väzbe však pricestoval do Žiliny a došiel aj na súd. Dopoludnie pred pojednávaním strávil doma a podľa našich informácií oddychoval. „Nesie to ťažko. Dúfa, že do väzby nepôjde, ale počíta so všetkým,“ prezradil nám zdroj blízky Slotovi.

Už druhýkrát

A hoci sa Slota na novinárov v nemocnici rozčuľoval, že ho otravujú - „Sto takýchto vecí sa denne stane a kto ich naháňa? Naháňajte niekoho iného“ -, nejde o jeho prvý prehrešok tohto druhu. V máji roku 2013 strávil popoludnie za mrežami. Policajti ho tam posadili po naháňačke v okrese Čadca, keď sa odmietol podrobiť dychovej skúške.

„Dúfam, že som nezabil tristotisíc Cigánov,“ rozčuľoval sa vtedy pri odchode domov. Aj vtedy ho polícia obvinila z prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky.

Podľa novinárov z denníka Sme z neho bolo ešte aj pri odchode domov, po pár hodinách, cítiť alkohol. Po odvolaní na krajský súd napokon dostal pokutu tritisíc eur a zákaz šoférovať na jeden rok. Sekanie dobroty za volantom mu však dlho nevydržalo.

VIDEO Plus 7 Dní