Očakávaná indexácia rodinných prídavkov v Rakúsku sa od 1. januára stala realitou. V súčasnosti to vidia našinci aj na svojich účtoch. Niektorých nepotešili, iní sú spokojní.

Opatrenia rakúskej vlády sa týkajú Slovákov, ktorí sú zapojení do trhu práce bez trvalého pobytu. Aj preto sa názory na januárové rodinné prídavky rôznia. „Teraz mi nabehli, 115,57,“ uvádza Vladimír v skupine Slováci v Rakúsku na sociálnej sieti Facebook, kde sa rozbehla diskusia na tému zoškrtaných prídavkov. Pani Monika v komentári spomenula, že dostala z pôvodných 199,9 eur v januári 128,13 eur, čiže o viac ako 70 eur menej. Niektorí diskutujúci poukázali na okresanie svojich rakúskych prídavkov o 80 eur.

Pán Richard sa však pochválil s inou skúsenosťou. „Naša dcéra dostala včera na konto v plnej výške 172e a nejaké drobné k tomu. Pekne jej ich šetríme, už má takmer 6-tisíc na konte," uviedol s odporúčaním, aby si ľudia pracujúci v Rakúsku zobrali so sebou aj deti a prihlásili ich na trvalý pobyt. „Aj tak máte omnoho viac ako by ste dostali na Slovensku. To je také slovenské nariekať ako sa vám zle vodí,“dodal. K Vladimírovi sa pridala aj Vladka, ktorá v zoškrtaných prídavkoch zásadný problém nevidí a rovnako radí našincom, aby so sebou zobrali aj rodiny. „Keby boli rakúske prídavky tiež 20 euro nikto by ich ani nevybavoval v Rakúsku. Nech sa preboha slovenský štát stará o slovenské deti. Veď je to hanba pre Slovensko tých smiešnych 20 euro prídavok na dieťa,“ podtrhla s tromi výkričníkmi pani Vladka.

Poslanci sú zajedno

Napriek dvom pohľadom na vec, teda Slovákom bez trvalého pobytu, ktorých sa indexácia dotkla a Slovákom s trvalým pobytom v Rakúsku, ktorých sa netýka, slovenské politické spektrum zaujalo k téme jednotný postoj. „Minister  práce Ján Richter okamžite po odhlasovaní zákona rakúskym parlamentom a ešte pred jeho podpísaním rakúskym prezidentom a zverejnením v zbierke zákonov zvolal stretnutie ministrov V4 v Bratislave, na ktorom ministri operatívne podpísali spoločný list adresovaný komisárke Thyssen so žiadosťou o rýchle a dôkladné preskúmanie súladu rakúskej legislatívy s právom EÚ,“ uviedol pre Plus 7 Dní Michal Stuška, riaditeľ tlačového a komunikačného odboru ministerstva práce koncom roka. Súhlasné stanovisko s ministerstvom nám predostrel aj poslanec a člen zahraničného parlamentného výboru Martin Klus. Ten hovoril o zámere napadnúť tento zákon na Európskom súdnom dvore. Podľa poslanca za opozičnú SaS je dôležité vyvinúť rovnako maximálne diplomatické úsilie, aby rodinné prídavky, ktoré rakúska vláda zoškrtá, našim občanom vrátené. Klus si dovolil upozorniť aj na možný negatívny scenár ak by rozhodnutie súdy bolo v prospech Rakúska. „Bude to silný precedens ak by súd rozhodol inak, možno očakávať podobné kroky zo strany Nemecka či Talianska. Už aj Belgičania avizovali, že by sa v takom prípade rakúskym zákonom inšpirovali. To by mohlo znamenať rozklad voľného pohybu osôb v Európskej únii ako sme ho poznali doteraz,“ dodal.

Indexácia rodinných prídavkov sa dotýka približne 30-tisíc slovenských detí žijúcich na Slovensku, ktorí doteraz dostávali rodinné prídavky v celkovej sume 63,3 milióna eur. Rakúska vláda platí rodinné prídavky celkovo pre 132-tisíc detí, ktoré žijú v zahraničí a na prídavky vyčleňuje sumu takmer štvrť miliardy eur. Aj preto sa napriek oficiálnym vyhláseniam ohľadne životnej úrovne hovorí, že skutočným zámerom zákona je šetrenie na cudzincoch.

Mohlo by vás zaujímať: