Dlhé roky sa meno podnikateľa Tomáša Rajeckého verejne neskloňovalo. Ak, tak veľmi opatrne. Ukazoval sa na verejnosti s piťovcami, ktorí sa pohybovali za hranou zákona. Jeho tvár sa prvýkrát objavila v spojení s organizovaným zločinom v roku 2005, keď ešte za éry policajného šéfovania Jaroslava Spišiaka unikli na verejnosť takzvané mafiánske zoznamy.

Hovorilo sa, že jediným cieľom publikovania zoznamov bolo mediálne pranierovať najmä tie tváre, ktorým polícia nevedela priamo nič dokázať. Ich zverejnením šikovne spojili ctihodných podnikateľov s mafiánmi a ich aktivitami. Pre novinárov zaoberajúcich sa problematikou zločinu to nebolo prekvapením, no Rajecký bral s rozhorčením, že ho ako podnikateľa spájajú s bratislavskou mafiou. Teraz ho obvinili z korupcie.

Diskreditácia

Tesne po parlamentných voľbách v marci roku 2016 médiá zaplavili fotky zo spoločnej dovolenky piťovcov a Borisa Kollára, ktorý sa ako nováčik dostal so svojou stranou Sme rodina do parlamentu. Na fotkách z Kuby bol okrem opáleného Kollára dnes už odsúdený bos Juraj Ondrejčák, alias Piťo, a podnikateľ Tomáš Rajecký.

Už vtedy bolo jasné, že ide o premyslenú diskreditáciu Kollára, ktorý mal otvorené spory s Marianom Kočnerom. Fotky do viacerých médií poslal anonym aj s textom, že Kollár bol s bosom bratislavskej mafie Piťom na dovolenke v roku 2006. Bolo jasné, že fotky unikli zo súkromného archívu niektorého zo zúčastnených. No Piťo mal v tom čase iné problémy, ako sa zaoberať fotkami s Kollárom starými desať rokov. Valili sa na neho obvinenia z viacerých vrážd.

„Za fotkami stojí Marian Koč­ner a takisto Rajecký,“ povedal v roku 2016 o diskreditačných fotkách Kollár a možno nebol ďaleko od pravdy. Autenticitu fotiek totiž verejne potvrdzoval práve Rajecký.

„Výlet na Kubu vymyslel Boris Kollár. Leteli sme z Bratislavy do Prahy, kde sa pridal pán Ondrejčák,“ odhaľoval Kollárove mafiánske vzťahy Rajecký pred rokmi v rozhovore.

Skryte s Bödörom

Z kauzy musel mať v zákulisí radosť nepochybne Rajeckého kamarát Kočner, ktorý mal dlhodobé otvorené spory s Borisom Kollárom. Aj Kočner mal politické ambície so založením vlastnej strany Cieľ, no Kollár ho predbehol. Kočner sa s Rajeckým kamarátsky bavil ešte krátko pred svojím zadržaním v kauze markizáckych zmeniek v roku 2018.

Cez aplikáciu Threema ho práve Rajecký upozorňoval, že mu hrozí väzobné trestné stíhanie a mal by sa radšej zberať zo Slovenska. Kočner mu na to odpovedal tvrdením, že to „istia medzinárodné vody“ a „loď má vybavenú“.

Po prevalení komunikácie Rajecký vec zľahčoval. Vraj išlo iba o žart a Kočner útek určite neplánoval.

Pozoruhodná je aj kauza Unipharma, o ktorej písal nebohý novinár Ján Kuciak. Kočner chcel obrať lekárnikov a akcionárov o 45 miliónov eur. V tejto súvislosti žaloval polikliniku Ergomed, ktorú údajne spoluvlastnil cez schránkovú spoločnosť Rajecký. Kočner navonok žaloval svojho kamaráta. V pozadí sa diali neprehľadné transakcie, o ktorých sú stopy v Kočnerovej komunikácii.

Rajecký udržiaval čulé aktivity aj s dnes väzobne stíhaným Norbertom Bödörom. Rajeckého záujmy pritom navonok zastrešovala jeho expartnerka. Do roku 2015 figurovala vo firme Bokran spolu s Bödörom ako spolumajiteľka. Mimochodom, predaj tejto firmy v hodnote 16 miliónov eur sa najnovšie spomína v agrodotačnej kauze Dobytkár. Transakcia sa však udiala až v roku 2017.

Prvé obvinenie

Tomáš Rajecký je momentálne obvinený zo zločinu prijímania úplatku spolu so známym bratislavským podnikateľom a konkurzným správcom Zoroslavom Kollárom. Podľa vyšetrovania vraj dával úplatok šéfovi Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovítovi Makóovi, ktorý za vysoké všimné údajne kryl nelegálnu výrobňu cigariet. Z korupcie ich usvedčoval kajúcnik Makó.

Viac FOTO v GALÉRII >>

Polícia Rajeckého po obvinení nevedela nájsť, chvíľu bol aj v policajnom pátraní. Rajeckého advokát Adrián Kucek potvrdil, že jeho klient sa po medializácii skontaktoval s políciou a chystá sa na výsluch. Doteraz sa nachádzal na území Schengenu a zotavoval sa z vážneho priebehu covidu.