Tip na článok

Dostal 400-tisíc a nič nenakrútil! Filmový fond má už dosť Jakubiskovho osočovania, že ho nepodporuje

Štát chce naspäť desaťtisíce eur od režiséra Juraja Jakubiska. Ten sa bráni

Galéria k článku (20 fotografií )

Režisér Juraj Jakubisko obvinil štátny Audiovizuálny fond (AVF), že odmieta podporovať jeho filmy a na rozprávku Perinbaba 2 nedostal štátnu dotáciu. Štátny fond zasa tvrdí, že Jakubisko sa snaží svojimi vyhláseniami vyvolať vo verejnosti dojem, že mechanizmy v slovenskej kinematografii sú špinavé a netransparentné, aby robil nátlak na členov komisie, ktorá posudzuje projekty a žiadosti o dotácie. Obe strany predkladajú svoje argumenty. Kto koho vydiera?

Verejné škriepky

„Juraj Jakubisko sa pravdepodobne pokúša odviesť pozornosť verejnosti aj od toho, že Audiovizuálny fond bol vôbec prvou inštitúciou, ktorá projekt filmu Perinbaba 2 podporila ešte v štádiu jeho vývoja sumou 15-tisíc eur. Tú si dal Juraj Jakubisko celú vyplatiť ako svoj autorský honorár,“ konštatuje riaditeľ Audiovizuálneho fondu Martin Šmatlák v reakcii na tvrdé slová režiséra Jakubiska o nepriazni štátneho fondu k jeho projektom.

Jeho manželka, producentka Deana Horváthová, ide ešte ďalej, keď tvrdí, že podľa jej informácií jeden z významných slovenských producentov povedal, že pre ňu sú dvere pri žiadostiach o dotácie na jej projekty zatvorené. Tento človek jej vraj naznačil, že je ochotný prevziať produkciu Perinbaby 2. To však, podľa Horváthovej, neprichádzalo do úvahy.

Aj tieto slová nahnevali Radu Audiovizuálneho fondu, ktorá vyzvala Juraja Jakubiska, aby sa zdržal ďalších verejných vyjadrení, ktoré môžu poškodzovať meno Audiovizuálneho fondu. „Vyjadrenia Juraja Jakubiska o tom, že Audiovizuálny fond ‚odmieta podporovať‘ jeho filmy, sú nepravdivé. Na podporu jeho projektov fond doteraz vyčlenil takmer 400-tisíc eur, no žiaden z nich zatiaľ nie je dokončený. Aj preto Juraj Jakubisko so svojím producentským tímom namiesto netransparentného obchádzania predchádzajúcich neusporiadaných vzťahov by mali hľadať najmä spôsob, ako napraviť všetky podlžnosti žiadateľa súvisiace s prechádzajúcim Jakubiskovým projektom,“ konštatuje Rada AVF.

Nedokončená Slovanská epopeja

Príčinou, prečo štátny fond odmieta vyplatiť už schválenú dotáciu na rozprávku Perinbaba 2, sú opäť peniaze. A nie malé. Ale poďme po poriadku. Ešte v roku 2010 vyplatil AVF dotáciu na vývoj dlhometrážneho hraného filmu s pracovným názvom Niečo za niečo - Perinbaba 2. Pätnásťtisíc eur žiadal Jakubisko Film Slovakia, s. r. o.

Použitie týchto peňazí vyúčtovali ako autorský honorár za scenár k rozprávke. Autorom námetu aj scenára bol osobne Juraj Jakubisko. „Nie ste povinný projekt realizovať. Prvá platba bola len na vývoj. A nie každý projekt, ktorý sa vyvíja, sa aj realizuje. Vývoj sme urobili, niekoľko rokov sme projekt nerealizovali, teraz sme začali,“ komentuje tento príspevok zo štátnych peňazí producentka Deana Horváthová.

dodáva Martin Šmatlák.

Nevyrovnané vzťahy sa týkajú projektu Zabudnutý epos. Podľa zákona totiž finančné prostriedky Audiovizuálneho fondu nemožno poskytnúť žiadateľovi, ktorý nemá vyrovnané finančné vzťahy so subjektmi verejnej správy. Takýmto subjektom je aj Audiovizuálny fond.

Zabudnutý epos

Nevyrovnané dotácie na dodnes nenatočený dlhometrážny historický film Slovanská epopeja - Zabudnutý epos sú príčinou, prečo štát odmieta vyplatiť ďalšie príspevky na rozprávku Perinbaba. Pozrime sa opäť na čísla. V roku 2011 štátny fond pridelil žiadateľovi Jakubisko Film Slovakia, s. r. o., dotáciu na produkciu v sume 135-tisíc eur.

Vo vyúčtovaní išlo vyše 51-tisíc eur na autorské honoráre. Z toho 16 500 eur dostal za réžiu a výtvarný dizajn priamo Juraj Jakubisko. Vyše 48-tisíc eur boli náklady na štáb, najmä na produkčné zložky, 1 200 eur stála kamerová technika, 4-tisíc eur prenájom priestorov. Ďalších takmer 4-tisíc eur stála podľa vyúčtovania výprava. Presnejšie sa za tie peniaze nakúpila obuv v predajni Reno, odevy na kastingy v predajni Zuna Fashion a 1 050 išlo na kostýmy.

Ľudí z fondu zaujali najmä posledné položky, pretože im nešlo do hlavy, ako sa na natáčanie historického filmu z čias Veľkej Moravy dali využiť šaty nakúpené v bežnej konfekcii. Väčšina vyúčtovaných prostriedkov boli úhrady českej firme Jakubisko Film, s. r. o., prípadne J&J Jakubisko Film SE so sídlom v Prahe, s ktorou slovenská spoločnosť Jakubisko Film Slovakia, s. r. o., uzavrela koprodukčnú zmluvu. „Uzavrela ju de facto sama so sebou, pretože ide o spriaznené osoby,“ konštatuje Martin Šmatlák.

JÚLIUS DUBRAVAY

Ďalšie peniaze

V roku 2013 išla zo štátneho fondu ďalšia dotácia na produkciu Slovanskej epopeje. Žiadala o ňu J&J Jakubisko Film Europe SR, s. r. o., v reále dostala vyplatených 71 500 eur. Táto dotácia už bola určená priamo na zabezpečenie nakrúcania filmu v rozsahu najmenej šiestich filmovacích dní. Podľa fondu sa však žiadne nakrúcanie nekonalo.

„Hlúposti!“ reagovala impulzívne producentka Deana Horváthová, keď sme ju konfrontovali s vyjadreniami fondu. „My sme oznámili fondu, že je to obrovský projekt a nemôžeme to urobiť za šesť dní. Žiadali sme podporu v regulách fondu. V priebehu tohto doťahovania, lebo oni nechcú podporovať Jurajove filmy, a o ničom inom to nie je. Do toho zomrel americký investor, oznámili sme im, že nebudeme čerpať dotáciu na realizáciu - len na prípravu - a že nebudeme fiktívne točiť. Žiadali sme o odklad. Vedeli, že investor zomrel, je to takzvaný zásah vyššej moci, je to v zmluve, a v takom prípade nemusíte nič vracať. My sme im oznámili, že investor umrel, nebolo tam nič neregulárne, mohli reagovať v rámci svojich právomocí. Oni tvrdia, že vyššia moc na realizáciu neplatí,“ tvrdí producentka a manželka režiséra Deana Horváthová.

„Dozorná komisia opakovane skonštatovala, že na tento prípad nemožno uplatniť ustanovenia o vyššej moci a hodnotila to ako porušenie povinností uložených v zmluve,“ konštatuje opäť Martin Šmatlák. Podľa neho z rekapitulácie poskytnutých príspevkov jasne vyplýva, že Jakubiskovci prostredníctvom svojich či spriaznených firiem prijali od AVF doteraz takmer 250-tisíc eur, z ktorých väčšinu strovili vo svojej českej firme, pretože všetky vyúčtované výdavky boli nákladmi českej spoločnosti J&J.

tvrdí štatutár AVF.

Aj na toto má pani Deana vysvetlenie. „Nemusím si poštu preberať na adrese sídla. Ja nie som osoba, ktorú nemožno nájsť. Neustále hľadajú ospravedlnenia a dôvody na ospravedlnenie toho, ako konajú. Na sídlo doručujú len to, čo nechcú, aby bolo doručené.“

Nová žiadosť

Producentka Deana Horváthová má povesť tvrdej obchodníčky, ktorá sa nevzdáva. Rovnako je to teraz. Na projekt Sedemnohý Lukáš - Perinbaba 2 žiadal J&J Jakubisko Film Europe SR, s. r. o., v roku 2015 ďalšiu dotáciu na produkciu vo výške 100-tisíc eur. Fond s nimi však zmluvu neuzavrel. Dôvodom je spomínaný nevyrovnaný Zabudnutý epos.

Suma schválených dotácií zo štátneho AVF na projekty Juraja Jakubiska je 388 200 eur, z toho reálne štát vyplatil 245 700 eur. Žiadny z projektov nie je hotový. V súčasnosti na Audiovizuálnom fonde leží nová žiadosť o dotáciu 580-tisíc na natáčanie projektu Perinbaba 2. Podala ju firma J&J Jakubisko Film Europe Production, s. r. o.

Podľa výpisu z Obchodného registra bol do 6. marca tohoto roku tento subjekt zapísaný pod názvom Drevárska spoločnosť Manín. Oprávnenie na služby súvisiace s produkciou filmov má iba od 6. februára tohto roku. potvrdila informáciu Deana Horváthová.

VIDEO Plus 7 Dní