Novinárom to v stredu uviedol dosluhujúci štátny tajomník rezortu spravodlivosti Ondrej Dostál. Poukázal na to, že nezákonnosť obvinenia konštatovala vlani Generálna prokuratúra (GP) SR a nezákonnosť väzobného stíhania Najvyšší súd SR.

"Ministerstvo spravodlivosti SR sa v zmysle štandardnej rozhodovacej praxe zaoberalo žiadosťou Haščáka na satisfakciu, ktorú si finančne vyčíslil vo výške od 13 do 16 miliónov eur. Zároveň v žiadosti uviedol, že pokiaľ príde k ospravedlneniu, nebude si uplatňovať finančnú kompenzáciu," podotkol Dostál.

Ospravedlnenie podpísal 8. septembra. "V tomto prípade som nekonal ako fyzická osoba, občan, politik alebo poslanec. Konal som v mene štátu, pretože ministerstvu spravodlivosti vyplýva zo zákona, že má prerokovať nároky na náhradu škody za nezákonné rozhodnutia štátu a štátnych orgánov, ku ktorým došlo väzobným stíhaním," dodal.

FOTO k téme v GALÉRII.

Haščák v utorok (20. 9.) vyhlásil, že ospravedlnenie štátu prijíma. Pôvodne žiadal aj ospravedlnenie od Generálnej prokuratúry SR a rezortu vnútra. Generálna prokuratúra SR Haščákovi zrušila koncom augusta 2021 obvinenie súvisiace s kauzou Gorila. Vo väzbe bol od 4. decembra 2020 do 7. januára 2021.