Tip na článok
Kauza Gaulieder: Dostane primátora Galanty za mreže mŕtvy svedok?

Dostane primátora Galanty za mreže mŕtvy svedok?

Uplynulo už pol roka od tragickej a nevysvetlenej smrti Františka Gauliedera, ktorý dodnes je svedkom v dvoch trestných kauzách primátora Galanty Petra Pašku. Ten je najnovšie obžalovaný a stojí pred súdom kvôli zneužitiu právomoci verejného činiteľa.

Galéria k článku (10 fotografií )
František Gaulieder zomrel za záhadných okolností.
„Je mi ľúto čo sa stalo Františkovi Gauliederovi a aj ja verím, že všetko sa riadne vyšetrí,“ povedal mimo iného na tlačovej besede primátor Galanty Peter Paška.
Približne v týchto miestach zrazil a usmrtil nákladný vlak 25. marca po druhej hodine ráno Františka Gauliedera.

Krajská prokuratúra v Trnave ho obžalovala pre trestný čin zneužívania právomocí verejnho činiteľa, pretože ešte v roku 2015 vybral napriamo, bez verejnej súťaže, externú firmu, ktorá mala pre mesto Galanta robiť verejné obstarávania. Až do toho času mala verejné obstarávania na starosti interná zamestnankyňa mestského úradu. Tú primátor odvolal, pretože vraj bola pomalá a nekonala transparentne. Vzápätí na to vybral napriamo firmu Klient s.r.o., ktorá mala okrem obstarávaní aj zaučiť novú zamestnankyňu.

Nepríjemné otázky

Vtedajší poslanec František Gaulieder sa na spôsob výberu externej firmy pýtal priamo zastupujúcej prednostky, neskôr kládol otázky aj hlavnému kontrolórovi. Ten skonštatoval, že žiadne verejné obstarávanie na výber externej firmy neprebehlo. Naopak, zastupujúca prednostka sa mala vyjadriť, že od nej primátor Paška chcel, aby chýbajúce dokumenty k verejnému obstarávaniu "vyrobila".

"Odporúčam obrátiť sa v danej veci na Luciu Galambosovú, ktorá toho času zastupovala prednostu MsÚ Galanta, a práve ona veľmi dobre vie, ako táto problematika v kauze Klient s.r.o. prebiehala, keďže to aj napísala do sms správ môjmu už zosnulému manželovi," napísala na sociálnej sieti vdova po nebohom Gauliederovi Zuzana.

"Ja si osobne myslím, že keby bol Paška naozaj taký nevinný, ako sa on sám domnieva a prezentuje, tak by asi žiadne obžaloby na jeho osobu neboli zo strany orgánov činných v trestnom konaní vôbec podané. A tiež sa veľmi čudujem prokurátorovi, že v tomto druhom prípade, nebol podaný návrh na jeho väzobné stíhanie, keďže podľa môjho názoru pokračoval a bude pokračovať v páchaní trestnej činnosti, keďže to patrí asi medzi jeho tzv. záľuby," dodala Zuzana Gauliederová.

Peter Paška sa obvineniam bráni, pre lokálnu televíziu Krea prehlásil, že sa domnieva, že súd koná na podnet Františka Gauliedera.

Smrť stále nevyšetrená

František Gaulieder svedčil v dvoch prípadoch, v ktorých bol obžalovaný primátor Galanty Peter Paška. Medzi týmito dvoma bývalými priateľmi zúril dlhodobý a krutý spor o spôsoby, akými má byť spravovaná Galanta. Vyvrcholil smrťou Františka Gauliedera, ktorý sa z doposiaľ nevysvetlených príčin v piatok 24. marca na desať hodín stratil, aby vzápätí našli jeho mŕtve telo vedľa železničnej trate. Orgány činné v trestnom konani vyšetrujú tento prípad ako obmedzovanie osobnej slobody, vyšetrovanie stále nie je ukončené a prebiehajú výsluchy svedkov.

VIDEO Plus 7 Dní