Pozeráte seriál Za sklom?

Matne a zľahka, nemám čas pozerať všetko, ale evdiujem ho.

Páči sa vám?

Nie je to dokument, je to hrané a tak k tomu treba pristupovať. Ja som predseda vlády a žijem inú realitu. To, čo sa deje v krajine, hodnotím na základe skutočnosti, nebudem to hodnotiť na základe seriálu.

Napísali by ste teda iný príbeh, keby ste boli scenárista vy?

Neviem, niektoré veci sa diali, iné sú zveličené. Naozaj to treba vnímať ako televíziu. Nerád by som bol, ak by sa robila lacná skratka, že je tento seriál odbrazom reality slovenskej spoločnosti.

Pred pár dňami Ján Koleník, ktorý hrá jednu z hlavných úloh v seriáli Za sklom uviedol, že strana Smer je stále len Smer, čím nepriamo kritizoval aj vás. Myslíte si, že za vyše roka a pol vo funkcii premiéra ste sa zbavili nálepky, že ste len bábka Roberta Fica?

Možno by si mal niekto najprv vyskúšať, čo je to byť predsedom vlády a aká je to funkcia. Ťažko ju pochopí len z televíznych novín a statusov na sociálnych sieťach. Samozrejme, nikomu neberiem jeho názor, a viem, že to bolo nepriame, ja som si to prečítal, to v skutočnosti nebolo o mne, to bolo celkovo o niečom inom. Pri svojej práci za rok a pol výkonu funkcie predsedu vlády som nepotreboval, aby ma niekto držal za ručičku a aby som sa musel pýtať, čo zo svojej pozícii smiem alebo nesmiem. Myslím, že som veľakrát urobil aj rozhodnutia, ktoré nie vždy boli v súlade s tým, čo si myslel náš predseda strany alebo naša strana. Bol som však presvedčený, že sú správne. Som autonómny človek, ktorý ráno vstane a vie, čo má robiť. Mňa to mrzí, že si to niekto myslí, ale tento názor mu brať nemôžem a niekedy je ho ťažko nejakým spôsobom zmeniť. Dôležité je, že ja viem, aká je skutočná pravda. Dôležité pre mňa je, keď vyjdem na ulicu, čo mi hovoria ľudia a ako ma vnímajú. To je pre mňa dôležitejšie ako názor možno šikovného a úspešného herca.

Peter Pellegrini počas rozhovoru pre Plus 7 dní
Peter Pellegrini počas rozhovoru pre Plus 7 dní
Zdroj: Miro Miklas

Celý rozhovor s premiérom Petrom Pellegrinim si môžete prečítať v najnovšom vydaní týždenníka Plus 7 dní, ktorý vychádza v novom dizajne.

Mohlo by vás zaujímať: