Pokojný

„Prišiel mi list od vyšetrovateľky, že je od 26. septembra vo väzbe v Írsku, ale o tom, že ho už previezli do našej krajiny, ma neinformovali. To, že sedí v base na Floriánskej v Košiciach, viem len z počutia," reagovala na jeho zatknutie pre PLUS 7 DNÍ matka obete Anežka Ongáľová. Na upresnenie uvádzame, že na Slovensko ho previezli  vládnym špeciálom v rámci vydávacieho konania koncom marca a košický súd schválil jeho väzobné stíhanie. „Existuje dôvodná obava, že ujde alebo sa bude skrývať, aby sa vyhol trestnému stíhaniu alebo trestu,“ odôvodnila rozhodnutie hovorkyňa súdu Anna Pančurová. Pri prevoze na Slovensko vyzeral Slepčík veľmi pokojne.

Mafiánska vražda

Devätnásťročného Vlada Ongáľa prezývaného Kocúr zavraždili ešte v januári 2001. Jeho dobité telo našiel náhodný okoloidúci blízko vstupnej brány do nepoužívaného rekreačného zariadenia v lokalite Červená v obci Dargov v okrese Trebišov. Podľa policajnej správy podľahol početným silným úderom do hlavy tupým a tupohranatým predmetom. Z vraždy obvinili Petra Slepčíka.

Hľadaný. Tak vyzeral Slepčík v čase, keď po vražde zmizol z krajiny.
Zdroj: polícia SR

Ako vyzerá Slepčík dnes? Fotky pozrite v Galérii

Vlado Ongáľ bol Boržov švagor. Borža bola prezývka Dušana Borženského, ktorý šéfoval jednej z dvoch zločineckých skupín operujúcich v Košiciach. Na čele druhej bol Karol Kolárik.

Ongáľ alias Kocúr údajne chcel od Petra Slepčíka 13. januára vo vinárni, aby na seba zobral smrť Albánca, ktorý nechcel platiť výpalné. Z jeho vraždy obvinili Boržu. Slepčík nevýhodnú ponuku odmietol. S Ongáľom sa pobili, no nakoniec sa pomerili. Ongáľ nechcel ísť domov so zlomeným nosom, tak z podniku odišli spolu, že prespí u Slepčíka. Na ďalší deň objavili Ongáľovu mŕtvolu. Polícia objasnila vraždu vo veľmi krátkom čase a za vraha označila práve Slepčíka. Po ňom sa však medzitým „zľahla zem“, vyhlásili medzinárodné pátranie.

Svedok

Vladimír Ongáľ
Zdroj: archív

Neskôr sa objavil aj svedok Peter R., ktorý proti Slepčíkovi vypovedal na polícii. „Oznámil mi, že zabil Kocúra, a pýtal sa ma, čo má robiť… Videl som na ňom, že je nervózny a má strach, ale pripisoval som to účinkom alkoholu aj tomu, že sa nevyspal. Všimol som si, že na rifliach a bunde má viacero škvŕn vo veľkosti desaťkorunovej mince, vyzerali ako od blata...“ uviedol Peter R. a Slepčíka, ktorý bol obvinený z vraždy, no mal za sebou aj iné násilné a majetkové zločiny, vraj odviezol na stanicu na vlak do Česka. Pred spravodlivosťou unikal dlhé roky.

Ignorovali ju

„Jeho zadržanie ma potešilo, treba ho postaviť pred spravodlivosť. Obávala som sa, že sa to nikdy nestane,“ reagovala pre PLUS 7 DNÍ mama zavraždeného Vladimíra. „Veľmi som sa snažila spolupracovať s políciou, nosila som im spočiatku informácie, kde by údajne mal byť. Úplne ma však ignorovali.“ Podľa Anežky Ongáľovej sa prestala snažiť, keď tri roky po Slepčíkovom zmiznutí doniesla na políciu videokazetu s jeho nahrávkou v Írsku. „Známa robila v starobinci, a keď si jedna babka pozerala rodinné video zo svadby, zbadala ho. Bol svedkom na svadbe a používal meno Roman Sivák,“ hovorí. Policajti však nereagovali, ako čakala. „Presne po roku mi od nich prišlo, že dostali kazetu. Po roku! Potom sa kazeta na polícii stratila,“ hovorí znechutene.

DNA

Slepčíka sa už raz podarilo zadržať. Podľa polície sa tak stalo v októbri 2010 v Spojenom kráľovstve, ale nakoniec ho prepustili „z dôvodu nepreukázania jeho identity“. Keďže išlo o zatknutie po desiatich rokoch, bolo nutné preukázať, že zadržaný je skutočne Slepčík, no policajti nemali porovnávaciu DNA. Predsa len, rokmi sa človek mení a zatknúť cudzieho človeka by bolo poriadne faux pas. Kým získali DNA od príbuzných, muž bol už spoza mreží fuč.

Nervozita

Podľa aktuálnych informácií Slepčík pred košickým sudcom, ktorý schvaľoval jeho väzbu na Slovensku, poprel vraždu Ongáľa. Jeho zadržanie však vraj znervóznilo viacerých na východe. „O všetkých viem, čo tam boli. On to na nich určite povie,“ myslí si Anežka Ongáľová. Synovu smrť však nespája so zaťom Dušanom Borženským, ktorý je už nebohý. To si podľa nej Slepčík, ktorý kedysi pre Boržu robil a strážil jeho dom, vymyslel. Synovu fotku má vystavenú v byte a denne na neho myslí. „Manžel sa s tým nevedel vyrovnať, úplne ho to položilo, nechcel už žiť a pred sedemnástimi rokmi zomrel.“