Na Ústavnom súde SR pôsobí trinásť sudcov a nájde sa medzi nimi dosť takých, ktorí s ústavným právom veľa skúseností nemajú. Napríklad bývalý predseda notárskej komory či bývalý študentský ombudsman a tiež niekdajší asistent Alojza Hlinu. Smeráčke Jane Laššákovej stačila na funkciu sudkyne Ústavného súdu politická kariéra na postoch v Národnej rade SR a dávna prax vedúcej právneho odboru v nemenovanom podniku. Možno aj preto pracovný životopis ústavného sudcu Mojmíra Mamojku pôsobí veľmi odborne. Má síce za sebou kariéru smeráckeho poslanca, ale bol aj členom prvej Súdnej rady Slovenskej republiky a uznávanou vedeckou kapacitou v oblasti práva. Lenže nebolo by to Slovensko, keby sa aj taký odborník nezaplietol s nesprávnymi ľuďmi.

Obálka od Kočnera

O prvých pochybnostiach o profesionalite a čestnosti Mojmíra Mamojku sa začalo hovoriť po prepuknutí titulového škandálu u našich českých susedov. Českí kolegovia poukázali na to, že Michal Hašek, ktorý predsedá legislatívnej rade českého ministerstva poľnohospodárstva a radí prezidentovi Zemanovi, získal akademický titul JUDr. takmer zadarmo. Cestičku mu vyzametali na slovenskej súkromnej vysokej škole, kde Haška akademicky viedol profesor Mamojka, ktorý bol zároveň dekanom školy. Podľa českých odborníkov Haškova práca nedosahovala ani kvality seminárnej práce. Každopádne na Slovensku titul získal a hrdo si ho píše pred menom.

Podstatne vážnejšiu ujmu znamenal pre Mamojkovu reputáciu telefón Mariana Kočnera a esemesky, ktoré zverejnil Denník N. Podľa nich bol súčasný sudca Ústavného súdu v priateľskom kontakte s podnikateľom, dnes obžalovaným z objednávky vraždy a z falšovania zmeniek. Podľa obsahu zverejnenej komunikácie sa Kočner s Mamojkom stretli u neho doma dokonca pár týždňov pred podnikateľovým zatknutím. Renomovaný pán profesor vysvetľoval, že je síce Ficov človek, no za Kočnerovho kamaráta sa nepovažuje.

Keď už ako-tak kauza utíchala, na scénu prišli Kočnerove motáky. Cez ne sa rovno z basy snažil kontaktovať vplyvných ľudí. V zlostných reakciách na svoju rapídne sa zhoršujúcu situáciu spomínal aj Mamojku. „Chcem vedieť, prečo zlyhal Mamojka! RF to mal vybaviť,“ písal Kočner v motáku. Na Ústavný súd totiž podal sťažnosť proti vzatiu do väzby a rozhodoval o nej práve senát profesora Mamojku

BÝVALÝ SISKÁR TÓTH Mamojkovi niesol obálku od Kočnera priamo domov.
Zdroj: TASR

„Telefonicky som sa spojil s Mamojkom. Jeho číslo mal v telefóne Kočner. Mamojka mi povedal svoju adresu a ja som šiel za ním domov do Veľkého Bielu zaniesť pripravenú obálku. Povedal som mu, že ho pozdravuje Kočner,“ vypovedal pred Špecializovaným trestným súdom bývalý siskár Peter Tóth. Podľa Tóthovej výpovede Kočner od Mamojku očakával ovplyvňovanie členov senátu vo svoj prospech. Mamojka vraj spomínanú obálku prevzal a vyjadril sa, že je to v poriadku.
Mamojkovi kolegovia však Kočnerovi nešli po ruke, Ústavný súd jeho sťažnosť neprijal a samotný Mamojka kategoricky odmieta akékoľvek „vybavovačky“.

Grófkin tieň

Najnovšia kauza, s ktorou sa spája meno ústavného sudcu Mamojku, nepriamo súvisí s kauzou štedrého nadeľovania agrodotácií firme ďalšej smeráčky, Ľubice Roškovej. To je tá pani, ktorá sa s Mamojkovou kolegyňou Laššákovou vybrala v roku 2013 vládnym špeciálom na výlet do Petrohradu a bola hádam na každej akcii vlády na Zemplíne po boku nebohého Pavla Pašku aj Roberta Fica. V súčasnosti Rošková čelí trestnému stíhaniu zo subvenčného podvodu. Jej firma poberala agrodotácie ešte aj na asfaltové plochy dedinského letiska. História tejto firmy sa tiahne až k bratom Pečeňákovcom, ktorým z veľkých problémov s políciou pomohol samotný Mamojka.

Poďme však po poriadku. Spoločnosť PEMAGRO bratov Pečeňákovcov mala uzavretú nájomnú zmluvu so Slovenským pozemkovým fondom (SPF) na pozemky s rozlohou 190 hektárov v katastroch šiestich dedín v okresoch Sobrance a Michalovce. A poberala na ne dotácie. Časom takpovediac čisté „vybité“ polia skončili vo firme slávnej pani Roškovej. Drobní roľníci už v minulosti poukazovali na to, že pôda spoločnosti PEMAGRO bola pokropená krvou. Dochádzalo k potýčkam a bitkám medzi drobnými poľnohospodármi a predstaviteľmi spoločnosti. Na bratov Pečeňákovcov padlo niekoľko trestných oznámení. A nielen pre získavanie pozemkov. Spomínaných bratov obvinili z obzvlášť závažného zločinu podvodu, v ktorom podľa vyšetrovateľa uviedli svojich bývalých spoločníkov do omylu a následne obrali o časť majetku.

Obvinenie vznesené vyšetrovateľom potvrdil okresný prokurátor, dokonca aj krajský prokurátor. Lenže obvinení bratia z východu zvrátili koleso spravodlivosti práve vďaka Mamojkovi. Vtedajší námestník generálneho prokurátora Peter Šufliarsky - v mene generálneho prokurátora - zrušil trestné stíhanie bratov a svoje rozhodnutie oprel o písomne vypracovaný právny názor Mojmíra Mamojku, v tom čase ešte advokáta. Bratia totiž v trestnom stíhaní predložili na svoju obranu Mamojkovo stanovisko, ktoré sa stalo súčasťou spisu.

„Skutok, pre ktorý sa vedie toto trestné konanie, nespĺňa skutkovú podstatu trestného činu podvodu ani žiadneho iného trestného skutku,“ uvádza vo svojom rozhodnutí Šufliarsky. A keďže v našom právnom systéme je rozhodnutie generálneho prokurátora priam posvätné - konečné, nedá sa nijako napadnúť ani sa proti nemu odvolať, obvinení bratia skončili dočasne ako bezúhonní občania. Podľa najnovších informácií Ministerstva vnútra SR bol jeden z bratov obvinený z prečinu poškodzovania finančných záujmov Európskych spoločenstiev a subvenčného podvodu.

ÚSTAVNÝ SÚD SR Vážnosť tejto inštitúcie je vinou káuz jej sudcov ohrozená.
Zdroj: TASR

Dôvera Ústavného súdu ohrozená

Mamojka pre týždenník Trend poprel, že by niekedy uvedené právne stanovisko poskytol. Redakcia PLUS 7 DNÍ však má k dispozícii oba dokumenty - rozhodnutie generálnej prokuratúry, ktoré sa o Mamojkov právny názor opieralo, aj samotné Mamojkovo expertízne stanovisko v prospech obvinených bratov. Perličkou je, že práve dcéra jedného z aktérov zo spomínaného prípadu vraj s Mamojkom spolupracuje ako so sudcom Ústavného súdu. „Údajne mu pripravuje podklady na prácu. Ide o paniu, ktorá pracovala ako vyššia súdna úradníčka na Okresnom súde v Rožňave. Roky sa snažila byť sudkyňou, dávala desiatky žiadostí do výberových konaní na sudcovský talár. Či v Banskej Bystrici, Rožňave, Prešove, či v Michalovciach. Jednoducho všade, kde sa uvoľnilo kreslo sudcu. Neúspešne,“ prezrádza pre PLUS 7 DNÍ zdroj zo súdnictva.

Ústavný súd na konkrétnu otázku, či Adriana P. preň pracuje, neodpovedal. Odkázal nás na zoz­nam riadiacich zamestnancov, o ktorých je kancelária Ústavného súdu v zmysle zákona oprávnená informovať. Na webovej stránke tak nájdete mená sudcov a riadiacich zamestnancov jednotlivých odborov súdu. No mená ľudí pracujúcich napríklad na referáte tajomníčok sudcov či na referáte súdnych poradcov zverejnené nie sú.

Predseda Ústavného súdu SR Ivan Fiačan sa podozreniami voči Mamojkovi zaoberá, no podľa vyjadrenia z tejto inštitúcie si na vyvodenie záverov budeme musieť počkať. „Predseda Ústavného súdu preveruje jednak už skôr zverejnené skutočnosti týkajúce sa možného disciplinárneho previnenia sudcu Ústavného súdu Mojmíra Mamojku, jednak aktuálne medializované informácie týkajúce sa tohto sudcu. Predseda Ústavného súdu vníma svoju zodpovednosť za podanie či nepodanie návrhu na začatie disciplinárneho konania proti sudcovi Ústavného súdu, a tým aj zodpovednosť za zachovanie dôvery k Ústavnému súdu a k postupu jeho predsedu v tejto veci. Preveruje preto všetky zverejnené informácie tak, aby sa mohol zodpovedne rozhodnúť, či podá alebo nepodá návrh na začatie disciplinárneho konania proti dotknutému sudcovi. Medializované informácie je potrebné verifikovať a podložiť potrebnými dôkaznými prostriedkami.“ Sudca Mamojka na naše otázky týkajúce sa jeho kontaktov s Pečeňákovcami a s Marianom Kočnerom nereagoval.