V polovici marca Robert Fico odovzdal demisiu do rúk Andreja Kisku so slovami, že nikam neodchádza. Dva mesiace nato podal prezident dlhoočakávané vyhlásenie o svojom ďalšom osude vo veľmi podobnom duchu. Mandát hlavy štátu si zopakovať nechce, ale z politiky vraj neodchádza. Aké sú Kiskove ďalšie plány? To chce prezradiť až koncom roka.

Avízo a útok

Kiskov hovorca Roman Krpelan nazval vyhlásenie, ktoré všetci politickí aktéri krajiny s napätím očakávali, dňom D a sľuboval, že „bude o čom písať aj o čom hovoriť“. Vyhlásenie ešte ani neprišlo, zato hneď po jeho avizovaní prišiel drsný útok. A nie od hocikoho, ale priamo od expremiéra a porazeného Kiskovho konkurenta z ostatných prezidentských volieb. Robert Fico vyhlásil, že Andrej Kiska nemôže znova kandidovať preto, ako účtoval svoju minulú kampaň. Fico Kiskovi už niekoľkokrát vyčítal, že na kampaň minul viac, ako povoľoval zákon. No a pochybnosti už prezident tiež niekoľkokrát vysvetľoval.

Čo je teda nové v správe, ktorú v „deň D“ prerokúval výbor pre nezlučiteľnosť funkcií? „Neviem, či sme čítali inú správu, ale ja som v nej nič bombastické nenašiel,“ povedal predseda výboru pre nezlučiteľnosť funkcií Vladimír Sloboda (SaS). Priznal však, že „on by si tak kampaň nerobil“. Aké konkrétne chyby v správe o financovaní tej, ktorú viedol prezident v rokoch 2013 - 2014, videl, však povedať nechcel. Vraj nemôže, lebo svätí daňové tajomstvo. Téma uzavretá.

Rodinné dôvody

Prezident napokon svoje nekandidovanie v marci 2019 vysvetlil rodinnými dôvodmi. „Na moje rozhodnutie vplývalo viacero okolností. Nikdy som sa netajil tým, že rodinný život je pre mňa dôležitý. V uplynulom roku sme v rodine zažili šťastné aj tragické udalosti. Oboje mi pripomenulo, že čas strávený s rodinou je nenahraditeľný. Ak má mať život zmysel, nemôžeme ich odsúvať,“ povedal.

Prvá dáma vlani v júli porodila syna a prezidentský pár má ešte dve malé deti. Kiskovci sa tiež tešia z vnúčat. Smutným momentom, ktoré rodina zažila, bola smrť brata Martiny Kiskovej. PLUS 7 DNÍ informovalo aj o problémoch, ktoré prežíva bratranec prezidenta a jeho bývalý obchodný partner Bystrík Kiska.

Na úteku: Prvá dáma so zvolením manžela nikdy nesúhlasila. Pred slovenskou politickou realitou ušla aj s deťmi do Čiech.
Na úteku: Prvá dáma so zvolením manžela nikdy nesúhlasila. Pred slovenskou politickou realitou ušla aj s deťmi do Čiech.
Zdroj: Július Dubravay

Konečne sa to spustí

Opozičné aj koaličné strany s menami kandidátov, ktorých postavia v budúcoročných prezidentských voľbách, vyčkávali. Dodnes žiadne oficiálne nominácie nepadli, hoci všetky strany tvrdia, že sú do boja pripravené. Teraz sa politici môžu odviazať!

SNS chystá na začiatok júna snem, z ktorého má vyjsť meno kandidáta. Most-Híd termín svojho oznámenia nepovedal, len odkazuje, že to bude „včas“. Smeráci majú zrejme ťažkosti nájsť zhodu a dobrovoľníka, ktorý by hájil v marci 2019 ich farby. Z opozície uniklo viac konkrétností - SaS zvažuje chemika Róberta Mistríka, OĽaNO vyberá z troch mien a v hre je aj žena. Boris Kollár nevylučuje nomináciu poslanca Milana Krajniaka. Nuž, zatiaľ sa vie viac o takzvaných občianskych kandidátoch. Z nich je asi najznámejšou tvárou exminister spravodlivosti sudca Štefan Harabin.

Založí stranu?

Voľby do parlamentu sa budú konať len rok po prezidentských. Ponúka sa teda otázka, či po pauze na rodinu necieli prezident do kresla premiéra v roku 2020. Žiada totiž „radikálnu zmenu vládnutia“. Lenže na to by potreboval mať za sebou silnú politickú stranu - a pri jej budovaní by musel ísť rodinný život bokom azda ešte viac ako pri prezidentovaní.

„Na začiatok novej, lepšej éry nestačí iba zmena vlády. Slovensko potrebuje aj zmenu vládnutia. Cítim osobnú zodpovednosť za to, aby som k takejto zmene pomohol. Politický zápas, ktorý som začal v roku 2014, nepovažujem za skončený,“ vyhlásil nejasne. Vlani na jar pritom Kiska vyslovene odmietal, že by mohol mať záujem o mandát vo vysokej štátnej exekutíve či v parlamente.

Fanúšikovia musia čakať

Dnes tvrdí, že „bude premýšľať, ako najlepšie využiť autoritu a dôveru veľkej časti verejnosti, aby aj po ukončení pôsobenia v úrade prezidenta pomohol k začiatku novej éry na Slovensku.“

A tak voličom, ktorí by Kiskovi dali opäť svoj hlas, nezostáva nič iné, iba ďalšie vy­čkávanie. Možnosti si prezident nateraz nechal otvorené. Podporí nejakú novovzniknutú politickú stranu? Založí vlastnú? Alebo bude aktívne stáť v pozadí tak, ako si to vybrala Iveta Radičová? Kiska sľúbil odpovede po komunálnych voľbách.

Čo stihol Andrej Kiska

O desať mesiacov skončí aktuálnemu prezidentovi mandát. Za štyri roky vo funkcii stihol bývalý podnikateľ a politik neprofesionál mnoho: medzi inými vecami narodenie piateho potomka či hru s kompetenciami.

Marec 2017 - dnes už exminister vnútra Robert Kaliňák vyčíslil lety, ktoré od nástupu do funkcie absolvoval Andrej Kiska z Bratislavy do Popradu vládnym špeciálom. Cena sa vyšplhala takmer na milión eur. Kaliňák tvrdil, že až 70 percent z letov nesúviselo s výkonom prezidentskej funkcie. Odvtedy sa minister sporil s prezidentom o vystavenie a zaplatenie faktúry.

Júl 2017 - narodenie syna Martina. Je to už piaty potomok Andreja Kisku a tretí s jeho druhou manželkou Martinou.

September 2017 - objavili sa prvé podozrenia z čudného financovania kampane. Tie doteraz skúmala Finančná správa aj výbor pre nezlučiteľnosť funkcií a tesne pred oznámením Andreja Kisku, že sa o ďalší prezidentský mandát uchádzať nebude, ich opäť vytiahol na verejnosť aj Robert Fico.

November 2017 - Kiskova exmanželka a matka jeho dvoch dospelých detí, Mária, kandiduje v župných voľbách. Mandát na jeseň získala, a tak sa k funkcii obecnej poslankyne V Bernolákove kumulujú aj povinnosti poslankyne Bratislavského samosprávneho kraja.

Február 2018 - koniec sporu pre nevymenovanie ústavných sudcov. Andrej Kiska dva roky odmietal vymenovať nových ústavných sudcov. Tí podali sťažnosť a až keď súd rozhodol, prezident sklonil hlavu a troch nových sudcov aj vymenoval. Z nich dvoch smerákov, Janu Laššákovú a Mojmíra Mamojku. Komentátori a politológovia hodnotili túto epizódu ako jednu z politických prehier prezidenta Kisku.

Marec 2018 - prezident sa počas vládnej krízy dostal na hranu svojich ústavných kompetencií. Odmietol vymenovať vládu Petra Pellegriniho, lebo mu v návrhoch na ministrov prekážali niektoré mená, napríklad Jozef Ráž mladší. Pellegrini ustúpil a prezident nakoniec novú vládu vymenoval.