Opäť sa ukázal vo svojej forme a snaží sa diktovať podmienky všetkým. Reč je o expremiérovi Igorovi Matovičovi. Súčasná vláda pod taktovkou Eduarda Hegera ešte ani len nedostala dôveru parlamentu a už sa schyľuje k ďalšej vládnej kríze. Znova sa o ňu postaral Igor Matovič. Strhol na seba pozornosť tentoraz už ako vicepremiér a minister financií, keď sa vybral „riešiť“ vakcínu Sputnik V. Najprv vládnym špeciálom letel do Ruska, kde sa posťažoval na vlastných vedcov, a o deň neskôr do Maďarska za Orbánom, prosiť o pomoc, aby mu Sputnik otestovali maďarskí vedci. Rýchlo pozabudol, že napríklad v roku 2011 pripisoval maďarskému premiérovi „veľkomaďarské chúťky“. Dnes mu klopal na dvere ako priateľ a ešte pritom okydal slovenskú diplomaciu.

Blíži sa exspirácia

Reálne uvažujúci ľudia rozmýšľajú, čo vlastne išiel riešiť, keďže jeho verný, dnes už exminister zdravotníctva Marek Krajčí hneď po pompéznom dovezení vakcíny na Slovensko vydal ministerskú výnimku. Na jej základe sa na vakcínu Sputnik V síce nazerá ako na neregistrované liečivo, ale môže sa ním smelo očkovať.

Udeľovanie ministerskej výnimky na povoľovanie aplikácie liečiv na Slovensku nie je nič výnimočné. Ročne ich ministerstvo udelí približne dvetisíc. Pri Sputniku V však lekári protestovali, že oni si nevezmú na triko nežiaduce účinky. Aj tento zádrh Krajčí vyriešil. Vydal nariadenie, že očkovať sa bude tak ako ostatnými vakcínami a zodpovednosť za vedľajšie účinky preberie štát. Vakcína sa bude na Slovensku používať na základe výnimky, ktorú pre neregistrovaný liek udeľuje minister zdravotníctva. Skladovať a distribuovať ju budú v Imune Pharm v Šarišských Michaľanoch. V spolupráci so Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) preveria šaržu a následne oznámia, kedy sa začne oficiálne očkovanie. „Registrovať sa bude možné už skôr,“ hlásal úrad vlády na svojej stránke. Lenže Sputnikom V sa aj tak neočkuje. Ruská vakcína sa zatiaľ chladí v sklade Imuny Pharm v Šarišských Michaľanoch. Teda chladí sa už viac ako šesť týždňov. Pomaly, ale isto sa 200-tisíc kusom vakcíny blíži exspirácia. Pri prvej šarži sú vhodné na očkovanie do júla a v prípade druhej šarže do augusta. Čaká sa, či skončia v spaľovni, v novovytvorených očkovacích centrách alebo na prianie výrobcu poputujú naspäť do Ruska.

 

Jediné, čo sa pohlo, je ďalší geopolitický problém pod taktovkou Igora Matoviča a chaos nielen vo vláde, ale najmä medzi ľuďmi.

Mlčiace ministerstvo

Igor Matovič už pri dovezení prvej várky s 200-tisíc kusmi Sputnika V obišiel svojich koaličných partnerov. S obrovskou pompou 1. marca 2021 na košickom letisku pred vojenským lietadlom oznámil, aká veľká vec sa mu podarila - vybavil dva milióny kusov vakcíny pre Slovensko. A to napriek tomu, že táto vakcína, ktorou síce očkujú v mnohých krajinách sveta, v štátoch Európskej únie nie je certifikovaná. Ruský výrobca totiž nedodal s vakcínou dostatočné informácie o jej účinkoch a bezpečnosti, ktoré požadovala Európska lieková agentúra.

Matovič vyhlásil, že cena za vakcínu je podstatne lepšia ako za tie používané v Európe. Zvestoval, že Sputnikom sa bude dať očkovať najskôr po dvoch týždňoch od dovezenia. Lenže vakcinačné centrá, kde by sa Sputnikom očkovalo, zatiaľ nie sú vytvorené a nie je známe ani to, či už je na spustenie pripravený objednávací systém. Keďže na Slovensku sú vakcinačné centrá rozdelené podľa toho, čím očkujú, aby nedošlo k zámene pri očkovaní, musí sa vytvoriť ďalšia sieť vakcinačných centier aj pre Sputnik. Či niečo z toho je v štádiu spustenia, nie je jasné, ani to, koľko tento špás ešte bude stáť. Ministerstvo zdravotníctva na naše otázky okolo Sputnika jednoducho neodpovedalo. Podľa všetkého je asi všetko tajné.

Top secret

Ak sa totiž pozriete do centrálneho registra zmlúv, nájdete tam skutočne všetko. Od zmluvy s renomovanou právnou spoločnosťou, ktorá za 18-tisíc eur má ministerstvu zdravotníctva poskytovať právne služby na zmluvy o kúpe AG testov za 80 miliónov eur, až po dve zaujímavé zmluvy o mlčanlivosti. Jedna je podpísaná so spoločnosťou Imuna Pharm, ktorá skladuje vakcínu. Ministerstvo ju zaväzuje desaťročnou všeobecnou mlčanlivosťou vo veci distribúcie vakcín. Objavila sa tam aj ďalšia zmluva o mlčanlivosti - s istou Svitlanou Udubkovou, ktorú zaväzuje ministerstvo mlčanlivosťou pri tlmočení a prekladaní. Ak by ste tam však hľadali zmluvu o nákupe Sputnika V, hľadali by ste márne. Nik ju nevidel, nik o nej podľa všetkého nepočul. Len Igor Matovič skonštatoval, že je výhodná.

„Slovensko bude môcť v nasledujúcich mesiacoch zrýchliť tempo očkovania o viac ako 40 percent,“ hlásal po jej privezení Matovič. Cena oboch dávok vakcíny je podľa neho 19,95 dolára, teda približne 17 eur.

Veselo v Šarišských Michaľanoch

No táto Matovičom a Krajčím ospevovaná vakcína predsa len potrebovala nejaké tie testy. A tak v Imune Pharm Šarišské Michaľany, v stredisku, ktoré okrem iného vykonáva skúšky na pokusných zvieratách, Sputnik V otestovali na toxicitu.

„Zaočkovali sme dokopy štrnásť laboratórnych zvierat. A to sedem kusov šaržou určenou na prvú vakcináciu a sedem šaržou určenou na druhú vakcináciu proti ochoreniu COVID-19,“ vysvetlil člen predstavenstva Imuna Pharm Šarišské Michaľany Karol Bačo. Pri testovaných myšiach a morčatách sledovali ich zdravotný stav a či priberali na váhe. Testy napokon vyhodnotili ako uspokojivé. Testované zvieratá nemali prejavy toxicity.

To všetko pod dohľadom verejnosti. V médiách sa objavovali podrobné informácie, ako sa testovaným zvieratám darí. Ľudia sa tešili a tiež sa chceli dať očkovať Sputnikom. Hoci aj na vrátnici priamo v Imune v Šarišských Michaľanoch.

„Mali sme rôzne telefonáty. Dokonca aj od nemenovaného starostu, ktorý chcel autobusmi zvážať občanov k nám, aby sa tu mohli ľudia z ich dediny zaočkovať. Ľudia nechceli pochopiť, že my tu neočkujeme. U nás sa Sputnik len skladuje,“ vysvetľuje ďalej Bačo.

Taký veľký záujem o spomínanú očkovaciu látku ho prekvapil. Štát v tých istých priestoroch v chladiacich boxoch totiž skladuje aj Modernu či Pfizer. Na ne sa však nik nepýtal ani nik tak nesledoval prevoz do ich areálu, ako to bolo v prípade Sputnika z košického letiska.

Ozvali sa nám aj ochrancovia prírody. Chceli si adoptovať testované zvieratá. To v zmysle legislatívy jednoducho nie je možné,“ opisuje zvýšenú popularitu člen predstavenstva.

Heger hasí problémy

Zatiaľ čo v Imune zvonil telefón a ľudia si už nárokovali očkovanie, minister Krajčí potichučky požiadal Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied o testovanie Sputnika. A tak pár ampuliek tohto vzácneho moku zo Šarišských Michalian putovalo na ďalšie testovanie. A namiesto očkovania sa stále len na niečo čakalo.

Igor Matovič vyriešil tento problém opäť svojsky. Zas sa rozhodol sám bez konzultácie s ostatnými členmi vlády. Odletel do Moskvy za výrobcom, kde skritizoval Slovákov. Na Face­booku sa posťažoval, že Rusi sa cítia mimoriadne poškodení tým, že Štátny ústav pre kontrolu liečiv zveril posúdenie vakcíny laboratóriu, ktorého výsledky narušili reputáciu vakcíny po celom svete. To, že jeho cestu vláda dopredu neodobrila a premiér Heger musel dodatočne vysvetľovať dôležitosť tohto Matovičovho počinu, v chaose a cirkuse akosi zaniklo.

Vojna s Baťovcami

Igor Matovič neodpúšťa, najmä nie tým, ktorí si ho dovolia kritizovať. Rozhodne je to tak aj v prípade manželov Baťovcov. Obaja pracujú pre štát. Rado Baťo pre ministerstvo financií, kde Matovič šéfuje, a jeho manželka Zuzana sedí v kresle šéfky Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv. Baťo vstúpil do ostrého konfliktu s Matovičom ešte v čase, keď bol premiérom. Zastal sa svojej manželky, ktorá nemienila vydať také stanovisko, aké si veľký Matovič prial. Padli veľmi ostré slová a konflikt vyústil až do trestného oznámenia.

Zuzana Baťová totiž po preštudovaní všetkých dokumentov, ktoré poskytla ruská strana k Sputniku, skonštatovala, že vakcíny Sputnik V dovezené na Slovensko nie sú úplne identické s vakcínou, ktorej výsledky bezpečnosti boli publikované v časopise The Lancet.

Hlavou krútia aj mnohí odborníci. Sú dotknutí tým, že Matovič v zahraničí potopil svojich vlastných vedcov. Na stranu Baťovej sa pridal aj hlavný hygienik Mikas či odborníci, ktorí vláde radili počas pandémie.

Aktuálnu ponuku maďarskej strany na vykonanie potrebných testov Baťová síce víta, no odhliadnuc od toho nevidí vo svojom konaní žiadnu chybu a naďalej poukazuje na to, že výrobca Sputnika V nedodal približne 80 percent dát nevyhnutných na jeho zhodnotenie. Prijatie záveru o pomere prínosov a rizík tak pre nedostatok a nekonzistentnosť údajov nie je možné.

Viac FOTO v GALÉRII >>

„Okrem iného sa Rusi neunúvali vysvetliť, prečo má dodaná šarža vakcíny iné charakteristiky a formu ako vakcína opísaná v článku v Lancete, ktorý je jadrom globálneho ‚odborného‘ PR pre Sputnik. Rusi však zistili, že Slovensko nie je (zatiaľ) Maďarsko a výsledky analýzy regulátora sa nebudú dať utajiť. Posledné, čo v hybridnej vojne potrebujú, je ozajstné overovanie kvality a bezpečnosti vakcíny,“ píše na svojom profile Rado Baťo. Poukazuje na fakt, že skutočne na základe Krajčího výnimky sa mohlo Sputnikom už mesiac očkovať. „Keďže obišiel štandardný registračný proces, nemuseli čakať na žiadne posudky od EMA ani od slovenského, ani od maďarského ŠÚKL. Skutočný dôvod, prečo vakcíny kysnú v sklade, je iný. Krajčí a Matovič sú, samozrejme, zbabelí, aby za očkovanie neregistrovanou vakcínou prevzali osobnú zodpovednosť. Lebo to je iná káva, ako šaškovať pred vojenským lietadlom. Potrebovali pečiatku od ŠÚKL, aby v prípade problémov mali na koho hodiť vinu,“ tvrdí Baťa.