„Nie naším pričinením sme sa ocitli v menšinovej vláde. Hnutie Sme rodina tento konflikt nezapríčinilo,“ povedal predseda parlamentu a hnutia Kollár.

Otvorene pripúšťa, že trojkoalícia bude musieť bojovať o podporu časti opozície. „Nerád by som bol vo vláde, ktorá je na špagáte ĽSNS alebo Republiky,“ dodal s tým, že o podporu budú žiadať v prvom rade SaS, ktorá odišla z koalície aj z vlády.

V utorok o piatej chce premiérovi a šéfovi štátnych financií povedať, že Sme rodina žiada exekučnú amnestiu, podporu cestovného ruchu, vyriešiť ceny plynu a elektrickej energie. To sú podmienky, za ktorých hnutie zostane v koalícii a teda aj vo vláde.

„Možno budeme musieť blokovať vývoz elektriny, uvažujeme o vyhlásení stavu energetickej núdze, energetických šekoch. Ale určite nebudeme podporovať pomoc pre všetky domácnosti, napríklad pre domácnosť pána Pellegriniho. Myslím si, že ten si naškrabká sám,“ pripomenul slová predsedu strany Hlas Petra Pellegriniho, ktorý vysvetľoval, že jeho strana si musí „škrabkať“ financie.

Kollár dodal, že koalícia vydrží, ak budú „prechádzať zákony“. „Ak bude opozícia robiť obštrukcie, nemá význam kúriť a svieriť dvadsať mesiacov. Potom sa treba postaviť pred ľudí a urobiť urýchlene kroky na to, aby ľudia nanovo rozdali karty,“ pokračoval Kollár.

„Nechceme visieť na šnúrke ĽS NS alebo Republiky,“ vyhlásil razantne Kollár. Podľa neho bude musieť trojkoalícia rokovať so stranou SaS Richarda Sulíka. „SaS nevnímame ako svojich nepriateľov. Budeme sa s nimi baviť aj o programe schôdzí,“ podotkol predseda Národnej rady. Tak si chce zaistiť, aby bol parlament uznášaniaschopný. Ak by sa tri mesiace nepodarilo otvoriť riadnu schôdzu, môže podľa zákona parlament rozpustiť prezidentka.

V trojkoalícii sa podľa Kollára ešte nehovorilo o konkrétnych menách ľudí, ktorí povedú rezorty po SaS. „Ešte sme o tom nerokovali,“ dodal Kollár s tým, že ministrami by sa mali stať odborníci.

cr