Tip na článok
Drahý špás: Nový systém by mal byť schopný odpočúvať nielen telefóny, ale aj moderné internetové aplikácie.

Drahý odpočúvací systém nefunguje a pýta si ďalšie milióny

Tajnosti okolo nákupu nového odpočúvacieho systému od izraelskej firmy Verint sa nekončia.

Ministerstvo vnútra zrejme drží bobríka mlčanlivosti a na otázky, koľko zaň doteraz zaplatilo, odpovedá iba nič nehovoriacou vetou, že „všetky náležitosti týkajúce sa zmluvy o odpočúvacom systéme podliehajú stupňu utajenia“.

Tajné?

„Nový systém je nefunkčný, s trochou zlomyseľnosti by sa dalo povedať, že je v garáži a sadá naň prach. Chýbajú mu totiž ďalšie komponenty, bez ktorých ani nemôže byť plne funkčný. Za tie by sa museli zaplatiť ďalšie milióny eur,“ upozornil nás zdroj znalý pomerov. Overiť túto informáciu však nie je jednoduché. Ministerstvo na žiadne otázky týkajúce sa systému kúpeného od izraelskej spoločnosti Verint neodpovedá.

„Existujú zmluvy vylúčené z povinného zverejňovania. Týka sa to informácií, ktorých zverejnením by mohla byť ohrozená bezpečnosť štátu,“ konštatuje právnik združenia Via Iuris Peter Wilfling.

Podľa doteraz zverejnených informácií je jasné len to, že ministerstvo vnútra zmluvu na nákup odpočúvacieho systému podpísalo. Nie je však jasné, či ju podpísalo priamo s firmou Verint, alebo so sprostredkovateľskou firmou ORGA-TRADE.

Kauza Kocúr

Najviac informácií o podivnom nákupe systému a míňaní štátnych miliónov priniesol spis Kocúr, ktorý sa objavil na internetovom serveri tumblr.com a za ktorým evidentne stoja bývalí alebo súčasní spravodajskí dôstojníci niektorej zo slovenských tajných služieb. Podľa autorov Kocúra dodávku nového odpočúvacieho systému od firmy Verint, ktorý by nahradil pôvodný systém Lion King od tej istej firmy, mala mať na starosti slovenská spoločnosť Atemsec.

V jej orgánoch figuroval niekdajší šéf Národného bezpečnostného úradu Ján Mojžiš. Pri rokovaniach o podmienkach nákupu sa angažovalo celé vedenie ministerstva vnútra, konkrétne minister vnútra Daniel Lipšic, riaditeľ organizačného odboru Vladimír Pčolinský, vtedajší aj súčasný policajný viceprezident Ľubomír Ábel, bývalý viceprezident Ján Vaľo a poradca ministra vnútra pre rómsku problematiku Milan Krajniak.

Oficiálny zdroj z ministerstva neskôr potvrdil, že delegácia v tomto zložení skutočne navštívila Izrael na prelome októbra a novembra 2010. Za koordinátora celého projektu bol určený poradca ministra Milan Krajniak. Na rokovaniach s firmou Verint sa mal zúčastňovať aj podnikateľ Miloš Žiak.

Pri tajnostiach, ktoré okolo zmluvy ministerstvo robí, je naozaj zvláštne, že podmienky mimoriadne delikátneho obchodu koordinoval poradca pre rómsku problematiku a podnikateľ, o ktorom je známe, že podniká a spolupracuje na viacerých projektoch napríklad spolu s Františkom B., človekom údajne blízkym bratislavskému podsvetiu.

Premiérka Iveta Radičová s nákupom nového systému spočiatku súhlasila, neskôr žiadala zmluvy zrušiť.

Foto: TASR

Milióny pre sprostredkovateľa

Angažovanie Jána Mojžiša a firmy Atemsec pri nákupe odpočúvacieho systému nebolo po chuti viacerým politikom. Azda naj- väčšie pripomienky mal vtedajší predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda. Mojžiš mu bol pre kauzu skupinka z roku 2003 tŕňom v oku.

Výhrady proti tomu, aby ministerstvo nakúpilo systém, ktorý mu umožní odpočúvať samostatne, bez kontroly SIS, mali aj ďalší politici z koalície. Prekážalo im aj to, že nad systémom by mali kontrolu výhradne ľudia ministra Lipšica.

Premiérka Iveta Radičová, ktorá spočiatku s modernizáciou systému súhlasila, neskôr svoj súhlas odvolala a žiadala zrušiť zmluvu so sprostredkovateľskou firmou. Napriek nesúhlasu všetkých začal minister vnútra s procesom obstarania nového systému. Celková hodnota zazmluvnenej zákazky mala byť šesť miliónov eur.

Symbolické euro?

Sprostredkovateľská firma Atemsec mala pôvodne za sprostredkovanie dostať iba jedno euro a zarábať mala na správe a údržbe systému. Po výhradách Dzurindu voči Mojžišovi sa Atemsec z procesu stiahol a nahradila ho spoločnosť ORGA-TRADE, v ktorej už Mojžiš priamo nefiguroval. Mal tam však svojho blízkeho človeka Rastislava Fábryho. „V priebehu mesiacov apríl a máj 2011 ministerstvo vnútra podpísalo zmluvu so spoločnosťou ORGA-TRADE na dodávku modernizovaného odpočúvacieho systému.

Spoločnostiam Verint aj ORGA-TRADE rezort vnútra vyplatil päťdesiat percent z celkovej obstarávacej ceny. Izraelský Verint dostal 2,5 milióna eur a slovenská ORGA-TRADE 1,7 milióna eur. Hovorca Grendel pritom médiá informoval, že celková suma dodávky má byť šesť miliónov eur a že dodávka sa má realizovať bez provízie pre slovenské subjekty,“ píše sa v spomenutom dokumente Kocúr, ktorý však nemožno overiť.

Po ďalšom mediálnom tlaku a nesúhlasnom stanovisku vlády mal rezort vnútra pripraviť formálne výberové konanie na dodávku modernizovaného odpočúvacieho systému, na ktorom sa na základe rozhodnutia poradcu Krajniaka zúčastnili spoločnosti vybrané cez internet.

„V takejto netransparentnej súťaži opäť uspela izraelská spoločnosť Verint, pričom ministerstvo vnútra od nej po vypísaní novej súťaže ani nepožadovalo vrátenie zálohy 2,5 milióna eur. Spravodajskou cestou sa ďalej zistilo, že ministerstvo vnútra nevypovedalo zmluvu so spoločnosťou ORGA-TRADE, a. s., aj keď bola vypísaná nová súťaž,“ uvádza sa v dokumente Kocúr.

Dodnes nie je jasné, koľko štát nakoniec za odpočúvací systém zaplatil, či suma, ktorú zaplatil, je konečná, a či systém je úplne funkčný. Podľa nášho informátora to totiž tak nie je, oficiálne však slovenskí platitelia daní nemajú nárok na informáciu, či ich peniaze štát neminul nehospodárne.

„Ministerstvo vnútra by malo podrobne odôvodniť, prečo si myslí, že zverejnenie sumy, za ktorú sa nakúpil odpočúvací systém, by mohlo ohroziť bezpečnosť Slovenskej republiky, prípadne aké škody by hrozili v prípade zverejnenia takejto informácie,“ myslí si právnik Peter Wilfling.

VIDEO Plus 7 Dní