Pýtal som sa lekára, ako to so mnou vyzerá, koľko mám ešte času a on mi vraví - no... trvanlivé mlieko si nekupujte, - rozpráva Ľubomír Samuel a posledné slová mu ledva rozumieť. Zanikajú v jeho hurónskom smiechu. Samuel bol kedysi sudcom, uznávanou osobnosťou, verejnosťou obdivovaný pre presadzovanie spravodlivosti nepošpinenej kľučkovaním medzi paragrafmi. Dnes je to ťažko chorý, ale stále húževnatý a zdanlivo optimistický starý muž, ktorý sa načisto odtrhol od spoločenských konvencií i od morálnych zásad. Vyzlečený z vlastnej kože ukazuje svetu vztýčený prostredník.

U Černákovho bratranca: V areáli bývalej strelnice má Samuel podľa katastra iba právo doživotného užívania.
U Černákovho bratranca: V areáli bývalej strelnice má Samuel podľa katastra iba právo doživotného užívania.
Zdroj: JÁN LETTRICH

Bezdomovec

Na kopci medzi Banskou Bystricou a Hornou Mičinou, hneď pod hustou horou za dlhým plotom zo starých panelov, je učupená ošarpaná prízemná budova. Pôvodne nebola určená na bývanie, ale Ľubomír Samuel sa do nej v roku 2003 nasťahoval. Už vtedy to vyvolalo menší rozruch. Veď kto to kedy počul, aby vážený sudca so závideniahodným platom žil na úrovni squatera na samote v niekdajšej strelnici bez telefónneho signálu, bez kúpeľne, s latrínou kúsok od baráka, sám, iba s myšami?

Samuel hovoril, že je to len dočasné, že si chce vlastnými rukami postaviť drevenicu a za barákom sa skutočne kopila guľatina. Dnes je moderný zrub s presklenou prednou stenou takmer hotový. Vstupné vráta síce ešte prekrýva vrecovina, ale Samuel si už užíva relatívny komfort. Toaleta chýba aj v drevenici, aj po vodu treba vybehnúť von, ale jediná miestnosť stavby je plná svetla a vonia novotou.

„Barák nie je môj ani pozemok,“ z ničoho nič prezrádza Samuel. „Viem, že som to prezentoval ako moje, ale nie je to tak. Vlastníkom celého areálu je Černákov bratranec.“ Černákov bratranec? Bratranec TOHO Černáka? Blízky príbuzný mafiánskeho bosa, ktorého Samuel v roku 2000 súdil?! Vychudnutý starý muž v kresle pritakáva a podľa katastra nehnuteľností nehovorí z cesty, ako som dúfala. Peter Černák s manželkou sú vlastníkmi bývalej strelnice už od roku 2013 a Ľubomír Samuel má oficiálne právo doživotného užívania nehnuteľnosti.

Černák ukázal prstom priamo na Mečiara: Ty si si nás objednal!

Dezilúzia nie je v tomto prípade o nič menšia, ako keď Samuel krátko po odchode zo súdnictva na dôchodok oznámil, že preberá Černákovu obhajobu. Vtedy mal na svoje počínanie aspoň aké-také vysvetlenie. Vraj chcel zabrániť, aby Černáka odsúdili aj za to, čo nespáchal, lebo existovali silné politické tlaky snažiace sa udržať mafiána za mrežami za každú cenu. Ale aké argumenty má Samuel teraz?

Bos Černák: Samuel ho v roku 2000 súdil, po odchode do dôchodku sa stal jeho obhajcom.
Bos Černák: Samuel ho v roku 2000 súdil, po odchode do dôchodku sa stal jeho obhajcom.
Zdroj: JÁN LETTRICH

Kľúče od bordelu

Bezdomovcom sa Ľubomír Samuel stal z vlastnej vôle. Jeho dôchodok je pravdupovediac, nadštandardný a mohol by si, ak nie kúpiť, tak určite prenajať hocijaký byt, ktorý by sa mu zapáčil. „Ja do bytovky nepôjdem,“ podráždene zdôrazňuje každé jedno slovo. „Neznášam to tam. Mal som kadejaké ponuky, aj do hospicu ma už volali, ale radšej zgegnem tu. Mne sa tu páči, tu som spokojný.“ Samuel pripúšťa, že takto si svoj život nepredstavoval a uznáva, že je prinajmenšom čudné, ak bývalý sudca býva zadarmo u rodiny mafiánskeho bosa.

Ešte sa aj prekvapene pousmial nad realitou pomenovanou nahlas a natvrdo, akoby šlo o veci, nad ktorými nemá kontrolu: „No... takto som dopadol.“ Ani Fabia, ktorou sa Samuel vozí, nie je jeho majetkom. Dostal ju do užívania od Černáka, keď ho začal obhajovať. A keď sa pred pár rokmi po ťažkej operácii cítil veľmi zle, sprchovať sa chodil do povestného Černákovho bordelu Romeo. Teda na miesto, kde Černák podľa jeho posledných výpovedí tiež vraždil.

Mafiánsky bos Mikuláš Černák prehovoril pre PLUS 7 DNÍ. Kto ho v časoch najväčšej slávy platil?

„Čo som mal robiť?! Bol som zoslabnutý, ledva som chodil a tu teplú vodu nemám. Nemal som kam ísť. Zašiel som za Ivetou (Černákova exmanželka Iveta erotický salón vedie - pozn. red.), či by som sa u nich nemohol umyť. Opýtala sa, či chcem izbu so sprchou alebo s vaňou a smiala sa, či nemá niekoho poslať umyť mi chrbát. Vravím jej - mne?! Veď ja som živá mŕtvola. Iveta mi dala do ruky kľúče, aby som mohol prísť hocikedy, keď to budem potrebovať. Takže som mal vlastne kľúče od bordelu. To je dobré, nie?“ bodrým hlasom dodá Samuel a schuti sa zasmeje.

Mohlo by vás zaujímať

Ani Fabia nepatrí Samuelovi: Dostal ju do užívania od Černáka, keď ho začal obhajovať.
Ani Fabia nepatrí Samuelovi: Dostal ju do užívania od Černáka, keď ho začal obhajovať.
Zdroj: JÁN LETTRICH

Svadba z rozumu

Sedemdesiatštyriročný Samuel nie je nešťastník bez rodiny, ako by sa z jeho rečí mohlo zdať. Len nedávno sa tretíkrát oženil. So ženou, s ktorou sa deväť rokov naťahovali o výživné na ich spoločného syna.

„Uvedomil som si, že ja tu už dlho nebudem a navrhol som Alene, aby si ma zobrala. Ona je o dvadsaťtri rokov mladšia, môže po mne dostávať vdovské a dosť si tak prilepšiť. Súhlasila. O mesiac sa rozviedla a mohli sme sa zobrať. Nemôžem na ňu nič zlé povedať. Vždy keď som ju a Lukáša prišiel do Martina pozrieť, navarila, čo mám rád. Ponúkla sa, že mi aj operie, ale to nepotrebujem. Chvíľu sme ako-tak fungovali, ale nezhodli sme sa v otázkach výchovy. Povedal som jej, že sa nebudem prizerať, čo z Lukáša vyrastá, a od Veľkej noci som za nimi nebol. Peniaze posielam, ale so synom sa nestretávam.“

S dvanásťročným Lukášom Samuel momentálne v kontakte nie je, zato po rokoch chladu sa teší obnovenému vzťahu so synom z druhého manželstva.„Sám som sa tomu divil. Vravel som Mišovi - veď ty ma musíš nenávidieť. Povedal mi - nenávidel som, ale už ma to prešlo. Veľmi ma teší, že sme si k sebe našli cestu, som na neho veľmi hrdý. Mišo mi pomáha, vozí ma k lekárovi, postará sa o všetko, čo potrebujem.“

Stravuje sa v reštauráciách: Na obedy sa vyvezie do mesta, večere si dáva zabaliť.
Stravuje sa v reštauráciách: Na obedy sa vyvezie do mesta, večere si dáva zabaliť.
Zdroj: JÁN LETTRICH

„Kým zgegnem, ešte porobím skazy“

Väčšinu času Samuel aj tak trávi na samote, kde sa - ako sám vraví - často nudí. Akurát naobedovať sa chodí každý deň do reštaurácie v Banskej Bystrici, zabalenú večeru si vždy berie so sebou domov. Na dlhšiu cestu autom si už sám netrúfa. Za Černákom vo väznici nebol niekoľko rokov, čo sa okolo najznámejšieho zločinca deje, sleduje už len v médiách.

„Počúvam, ako sa Černák priznáva k jednej vražde za druhou. Ale čo sa dalo čakať po tom, ako sa mu za obhajcu ponúkol akýsi chlap zo SIS-ky? Černák je devätnásť rokov na samotke. Nevyhnutne u neho dochádza k zmene psychiky. Urobí hocičo, ak mu nasľubovali, že sa dostane von.“ Ako advokát Samuel ešte dokončuje pár prípadov, do nových sa už nepúšťa.

„Nevládzem. Čoraz častejšie ma zaskočí slabosť. Ale už som sa naučil, ako mám padnúť, aby som si neublížil. Musím sa zviesť na pravú stranu a ruku dať rýchlo pod hlavu. Po pár sekundách sa vždy preberiem, už to mám odskúšané. Mám rakovinu lymfatických uzlín, operované srdce a teraz mi odchádza aj bedrový kĺb. Je len otázka času, kedy skončím. Ale kým sa tak stane...“ z vecne vyslovených viet Samuel zase rýchlo prechádza do svojho typického hlučného smiechu: „Kým ja zgegnem, dovtedy ešte porobím skazy!“

Staviteľ: Moderný zrub s presklenou prednou stenou je takmer hotový. Známy obhajca si ho postavil sám.
Staviteľ: Moderný zrub s presklenou prednou stenou je takmer hotový. Známy obhajca si ho postavil sám.
Zdroj: JÁN LETTRICH