Druhé kolo celoplošného testovania na prítomnosť ochorenia COVID-19 by sa malo realizovať v 45 okresoch. Výnimku z testovania majú mať okresy, kde bol počet pozitívnych prípadov nižší ako 0,7 percenta, vrátane Bratislavy a Košíc. TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva obrany (MO) SR Martina Kovaľ Kakaščíková. Uskutočniť sa má cez víkend 7. a 8. novembra.

"Potrebujeme stabilizovať všetky regióny a nemôžeme sa uspokojiť s dobrou situáciou v niektorých častiach Slovenska. Veď ako sa hovorí, jedna bitka vojnu nevyhráva," ozrejmil minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO). Pilotné testovanie a tiež prvé kolo celoplošného testovania sa podľa neho preukázali ako efektívne nástroje na zamedzenie šírenia ochorenia medzi obyvateľmi.

V prvom kole, ktoré sa uskutočnilo počas víkendu (31.10 - 1.11.) odhalili testy 38.359 nakazených osôb z celkovo testovaných 3.625.332 ľudí. To je 1,06 percenta.

V druhom kole sa testovanie dotkne asi 54 percent obyvateľov.

V priebehu 7. a 8. novembra 2020 sa bude testovať v týchto 45 okresoch:

 • Senica, Skalica,
 • Dolný Kubín, Martin, Námestovo, Turčianske Teplice
 • Humenné, Medzilaborce, Michalovce, Snina, Sobrance, Vranov nad Topľou
 • Bardejov, Kežmarok, Levoča, Poprad, Prešov, Sabinov, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník
 • Gelnica, Spišská Nová Ves
 • Liptovský Mikuláš, Ružomberok, Tvrdošín
 • Dunajská Streda
 • Partizánske, Prievidza, Topoľčany
 • Bánovce nad Bebravou, Ilava, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Považská Bystrica, Púchov, Trenčín
 • Banská Bystrica, Brezno, Detva, Zvolen
 • Bytča, Čadca, Kysucké Nové Mesto, Žilina

FOTO z prvého kola celoplošného testovania v GALÉRII

V prípade podozrení zo zhoršenia situácie sa podľa ministerstva vnútra môžu pretestovať aj obce či mestá, kde sa neuskutoční druhé kolo plošného testovania.

Mobilné odberové miesta

Vo všetkých okresných mestách vzniknú mobilné odberové miesta, kde sa budú môcť ľudia bezplatne otestovať antigénovými testami. Dvakrát do mesiaca budú testovaní tiež zdravotníci, zamestnanci domovov sociálnych služieb a ľudia z kritickej infraštruktúry štátu. Testovať sa majú aj pacienti nemocníc a klienti DSS. Štát poskytne testy aj veľkým podnikom.

„Ktokoľvek, kto v danom okrese bude z akéhokoľvek dôvodu chcieť ísť na bezplatný antigénový test, lebo jednoducho tak to bude cítiť, bude mať k dispozícii takéto odberové miesto," spresnil predseda vlády Igor Matovič.

Kontroly na hraniciach

Počet otvorených hraničných priechodov sa zrejme pre kontroly zníži, obmedzia sa aj otváracie časy. Prichádzajúci by mali mať postupne možnosť otestovať sa aj v blízkosti hraníc. Podľa premiéra Matoviča sa na hraničných priechodoch vykoná 4 až 5 miliónov testov mesačne, čo by malo udržiavať počet pozitívnych prípadov pod kontrolou.

O tom, aké testy sa budú na hraniciach uznávať a tiež o zákaze vychádzania stále rokuje ústredný krízový štáb, pričom niektoré rozhodnutia prijme vláda. Riešiť sa bude aj na tranzit, taktiež pendleri a turnusoví zamestnanci. Podľa predbežných návrhov by sa tieto kategórie cestujúcich mali pretestovať minimálne raz za dva týždne.