Tip na článok

Držať hubu a krok: Koho vyrazili zo Smeru?

Aj pred Zalom a Beňovou niektorí smeráci kritizovali stranu. Vyrazili ich.

Galéria k článku (6 fotografií )
Ivan Hacher: Vyhodili ho. Priznáva, že na schôdzach kládol nepríjemné otázky.
Renáta Kolenčíková: Podľa Hachera je v nitrianskom Smere ako žaba na prameni.
Viceprimátor Kukolík: Napísal Ficovi dva otvorené listy, nepáčilo sa mu, ako fungovala strana.

Elitárstvo, príklon ku konzervatívnemu nacionalizmu a odklon od sociálnej demokracie vyčítajú v poslednom čase Smeru europoslanci Monika Flašíková-Beňová a Boris Zala. Pri komentároch pomerov v strane si nekladie servítku pred ústa ani bývalý poslanec Anton Martvoň.

Pred pár dňami sa k týmto kritikom pridala bývalá multiasistentka a okresná funkcionárka z Nitry Renáta Kolenčíková. Tá označila za neprijateľné nediskutovanie vnútri strany aj kšefty. Ale aj pred nimi boli ľudia, ktorým sa nepáčili podobné veci. Zo Smeru však leteli.

Archív

Žiadna demokracia

Stanovy, ktoré neumožňovali členom voliť okresných predsedov, ležali v žalúdku ešte pred rokmi Ladislavovi Kukolíkovi zo Žiaru nad Hronom. Ten je teraz v meste viceprimátor, verejnú funkciu však získal ako nezávislý kandidát. Ešte kým bol člen, upozorňoval na problémy vnútri strany.

„Chceli sme upraviť stanovy. Svojím spôsobom totiž neumožňujú kandidovať členom na post okresného predsedu. Lebo je to strana menovaných a nie volených. Na každom stupni,“ hovorí Kukolík. „Keď sme opakovane vyjadrovali nespokojnosť s okresnou predsedníčkou pani doktorkou Müllerovou v Žiari nad Hronom a chceli sme ju odvolať, nebolo to možné. V stanovách je totiž napísané, že okresného predsedu menuje a odvoláva predsedníctvo strany,“ vysvetľuje Kukolík.

Za dva listy vyhadzov

„Napísal som dva otvorené listy predsedovi strany Ficovi, kde som ho informoval o situácii v našej organizácii, čo sa týka riadenia. No a potom prišiel trest. Bol som vylúčený zo Smeru,“ vraví a dodáva, že sa proti tomu odvolal, no nepomohlo. „Vnímal som to ako politickú perzekúciu za moju vnútrostranícku kritiku,“ hovorí. To bolo v roku 2012, odvtedy je nezávislý regionálny politik.

„Vtedy sme zisťovali, ako je to v iných parlamentných stranách. Asi v žiadnej to nie je tak, že by členovia nemohli voliť a odvolávať funkcionárov na nižšej úrovni. A vôbec, kandidátov na primátora, starostu či obecných poslancov nikdy neschvaľovala členská základňa. Rozhodujúci bol okresný predseda, ktorého menovalo predsedníctvo strany,“ opisuje vtedajšie pomery v Smere Kukolík.

Myslí si, že vnútorné nastavenia strany, ale aj problémy špičiek, ako je Kaliňák či Paška, môžu za prepad preferencií Smeru. Dodal však, že členovia ani nemôžu ovplyvniť zloženie vedenia Smeru. „Dôkazom sú stanovy. Strana Smer je eseročkou jedného človeka,“ dopĺňa.

Mlátenie prázdnej slamy

Veľmi podobne znie príbeh členstva v Smere Ivana Hachera z Nitry. Hacher bol v rovnakej okresnej organizácii ako Renáta Kolenčíková, no priveľa pozitívnych prívlastkov na ňu nenachádza. Naopak, tvrdí, že práve ona bola problematickou časťou okresnej organizácie a zasadila sa za jeho vyhodenie zo strany.

„Najprv ma do Smeru nechceli vziať, nikdy som nebol ovládateľný a poznali ma,“ začína spomínať Hacher, bývalý pracovník Slovenskej poľnohospodárskej univerzity. Po zbabraných voľbách v roku 2010, keď sa Smer nedostal do vlády, ho nakoniec prijali za člena. „Pýtali sa, čím budem užitočný, chcel som pomáhať v boji s korupciou,“ hovorí. Postupne vraj zistil, že členská základňa zaujíma stranu len pred voľbami.

„Po čase som začal chodiť na členské schôdze s hasiacim prístrojom, lebo sme tam iba mlátili prázdnu slamu,“ spomína Hacher. „Pokiaľ išlo o nejaké názory zdola, na tie sa nikto nikdy nepýtal,“ dopĺňa.

Ako dodáva, jeho predstava bola, že sa navrhnú kandidáti na okresný snem a to sa na schôdzach odhlasuje. „To sa nerobilo, vyberali ich zvrchu a keď som sa pýtal, ako to urobili, tak ma okresný predseda Daniš zahriakol, že mňa by aj tak nevybral,“ vysvetľuje.

Nevhodný príspevok

Ako vysvetľuje, k jeho vylúčeniu sa začalo schyľovať po tom, čo sa vraj zastal starostu z Rišňoviec, ktorý dával okresnému predsedovi otázky. „Na ďalšej schôdzi pani Kolenčíková vystúpila s tým, že 20 členov ju navštívilo v kancelárii a 98 percent z nich nesúhlasilo s jeho diskusným príspevkom. To ma vyprovokovalo a opýtal som sa, či sa to báli povedať starostovi a ktorý z nich je nekompletný. Lebo 98 percent z 20 nie je celé číslo. K tomu som dodal, že ak nevedia základné počty, nemali by ich používať. A že aj takáto znalosť matematiky mala za následok dezinformácie a stála predsedu Fica úspech v prezidentských voľbách,“ opisuje situáciu Hacher a pokračuje, že zdola sa dávali informácie o tom, že je všetko v poriadku.

Neskôr predniesol diskusný príspevok, ktorý sa vraj nezdal okresnému predsedovi dosť pozitívny. „Ako pozitívne som navrhol vylúčiť okresného predsedu Zoltána Daniša, Renátu Kolenčíkovú aj krajského šéfa Tibora Glendu, lebo škodia strane. Povedal som im, že po kraji medzi ľuďmi sa hovorí, že bez ich súhlasu sa v štátnej správe nezamestná nik ani ako upratovačka. A že ak nedôjde v Smere k sebareflexii, tak sme dovládli,“ dopĺňa a dodáva, že sa to odohralo na členskej schôdzi.

Štval proti strane

Hacher tvrdí, že sa mu nepáčilo ani to, že Kolenčíková pracovala pre siedmich poslancov ako asistentka, a zaujímal sa, ako to stíha. „Spýtal som sa jej, čo na to hovorí minister práce - s ktorým mala poslaneckú kanceláriu -, že vraj pracuje 13 hodín denne. Lebo on živnostníkov za nadčasovú prácu naháňal,“ opisuje poslednú udalosť, za ktorú už skončil s vyhadzovom zo Smeru.

Podľa návrhu spolučlenov štval proti strane a poškodzoval jej dobré meno. S tým však absolútne nesúhlasí. „Keby som mal niečo proti Smeru, neuchádzal by som sa o členstvo. Myslím si však, že spôsob, akým naša okresná organizácia fungovala, sa prejavil aj na volebných výsledkoch,“ pokračuje.

Odvolal sa na rozhodcovskú komisiu strany, kde však nepochodil. „Tam to prebiehalo veľmi slušne, bol som presvedčený, že mi vyhovejú. Ale nakoniec ma vyhodili,“ dodáva. Podľa rozhodnutia nepodložil pravdivosť tvrdení proti čelným predstaviteľom v regióne, ktorými „prekročil mieru internej vnútrostraníckej konštruktívnej kritiky“.

Stranu vraj destabilizoval a poškodzoval jej dobré meno aj verejne, čo však Hacher popiera. Bývalá multiasistentka Kolenčíková, ktorá nedávno prehovorila o korupcii - údajne bola jej svedkom -, ho nepresvedčila o svojej úprimnosti.

„Jej srdcervúce vyjadrenia do médií, ako má odložené materiály na troch miestach. Myslím si, že sa snaží zabezpečiť si beztrestnosť,“ hodnotí. „Prečo jej to toľké roky, kým postupovala, nevadilo,“ pýta sa a dodáva, že k mediálnym vystúpeniam podľa neho asi viedla jej nenaplnená ambícia ako poslankyne alebo viceprimátorky. „Žaba na prameni je tu pani Kolenčíková,“ dodáva.

VIDEO Plus 7 Dní