Z Bruselu sa začiatkom novembra vybrala eurodelegácia pozrieť, ako sa žije v slovenských osadách. Premkla ich hrôza. Objavili tretí svet na Slovensku.
Podľa slovenskej eurospolankyne Lucie Ďuriš Nicholsonovej, ktorá ako šéfka Výboru Európskeho parlamentu (EP) pre zamestnanosť a sociálne veci viedla štvorčlennú delegáciu poslancov EP z tohto výboru po rómskych osadách na Slovensku, s nami Európa stráca trpezlivosť.
Hanbím sa
Cieľom delegácie bolo vidieť na vlastné oči, ako čerpanie eurofondov pomáha u nás sociálne slabším. Zatiaľ čo Lunik IX je podľa delegácie úspešným príbehom, ako sa dá situácia v rómskych osadách zmeniť, po návšteve Drienovca, Dobšinej a Trebišova sa eurposlanci až hanbili.
„Delegácia EP videla na území členského štátu Európskej únie (EÚ) žiť ľudí v podmienkach krajín tretieho sveta,“ povedala Ďuriš Nicholsonová.
„Životné podmienky týchto ľudí sú strašné – ženy, muži a veľa detí žije v extrémnej chudobe, bez naplnenia základných životných podmienok. Táto situácia nie je prijateľná. Ako európsky politik sa hanbím za to, čo som videl,“ uviedol europoslanec Manuel Pizarro z Portugalska. Slovenskú vládu vyzval, aby predniesla riešenia na odstránenie sociálnej exklúzie, ktorá nie je v súlade s princípmi právneho štátu v EÚ.
Znechutení
„Slovenské vlády naprieč politickým spektrom sa mali už dávno zobudiť a riešiť problémy v osadách,“ uviedla Ďuriš Nicholsonová na Facebooku. Potom, čo prezentovala závery delegácie na výbore, jej kolegovia boli „doslova znechutení zo záberov ktoré sme tam zachytili“.
„Deti v osadách zomierajú na podvýživu a respiračné ochorenia. Uši a líca majú obhryzené od potkanov, ktoré sa na nich po nociach priživujú.“ Ďuriš Nicholsonová sa preto obrátila na generálnu prokuratúru, aby preskúmala, či nečinnosť alebo nedostatočná činnosť štátnych orgánov je v súlade so zákonom. „Väčšina politikov na to zvysoka kašle. Veľmi smutný prístup.“
Slovenská eurposlankyňa pripomenula, že osada v katastrofálnom stave predstavuje katastrofálne životné podmienky nielen pre ľudí v nej, ale aj pre tých, ktorí žijú v jej blízkosti. „Osady nezmiznú, ani ich Uhrík s Kotlebom a s Mazurekom nevyvezú na grécke ostrovy, ako vám sľubujú. Naopak, budú narastať a spolu s nimi medzigeneračná chudoba a masy ľudí bez budúcnosti,“ rozhorčuje sa Ďuriš Nicholsonová nad šíriacimi sa nereálnosťami.
Žiadne papiere
Podľa Ďuriš Nicholsonovej EÚ poskytuje dostatok finančných zdrojov, aby sme vyriešili osady a tým skvalitnili život v obciach a mestách na strednom, ale aj východnom Slovensku. „Lenže, ministerstvá v Bratislave tie peniaze tak byrokraticky zabetónovali, že sa k ním obce a mestá nedostanú.“ Naša europoslankyňa preto rokovala s Európskou komisiu, aby „vládu už nenechala dlhšie predstierať, že problém rómskych osád neexistuje“. Tu je výsledok:
Podľa Ďuriš Nicholsonovej Európskej komisii s nami dochádza trpezlivosť. „Mala som o tom rokovanie s niekoľkými eurokomisármi aj s prezidentom Európskeho parlamentu Davidom Sassolim. Už žiadne papiere. Už len konkrétne a merateľné činy.“
„Už nestačia sľuby na papieri, koncepcie, ani stratégie. Už neprejde žiadnej slovenskej vláde tváriť sa, že problém rómskych osád neexistuje. Už stačilo. Ak sa vláda okamžite nezaviaže ku konkrétnym krokom, ktorými odštartuje reformu rómskych osád, nedostaneme sa k eurofondom,“ informovala Ďuriš Nicholsonová.
„Čo to počujem? Že cigánom už ani euro? Tam v Bratislave, pod zadkami úradníkov na Remišovej Ministerstve investícií, regionálneho rozvoja a infomatizácie (MIRRI), sú miliardy eurofodnov, ktoré nedokážeme minúť. Časť z nich mala ísť na zmysluplné projekty, ktoré mali zmeniť rómske osady. Nielen pre ľudí v osadách, ale aj pre ľudí žijúcich v ich blízkosti. Mohla sa zdvihnúť životná úroveň stredného a východného Slovenska. Lenže na MIRRI sa tvária, že tie peniaze sú ich a radšej ich nechajú prepadnúť, akoby ich dali starostom a primátorom najviac skúšaných obcí a miest,“ vyčíta rezertu Veroniky Remišovej (Za ľudí) Ďuriš Nicholsonová.
Nie je to normálne
„Rómske osady nezmiznú samé od seba. Budú len a len narastať. Spolu s nimi bude rásť aj medzigeneračná chudoba, deti zomierajúce na hlad, obhryzené od potkanov, bude narastať počet detí aj dospelých fetujúcich toluén, bude narastať počet 12 ročných matiek, násilností na parkoviskách pred potravinovými reťazcami, bude narastať obrovská nenávisť medzi väčšinou a menšinou. Bude sa žiť ešte horšie ako zle tým v osadách, ale tým, ktorí žijú pri osadách,“ opisuje tikajúcu bombu Ďuriš Nicholsonová.
„Nie je normálne, aby ľudia – ženy aj deti, nemali v 21. storočí prístup k pitnej vode, elektrine, či plynu. Nie je normálne, aby ľudia v srdci Európy žili vo vlastných výkaloch, zasypaní tonami toxického odpadu, ktorý preniká do pôdy a do vôd. Čo to počujem? Že cigáni si ten bordel narobili sami?“ Ďuriš Nicholsonová uznáva, že do veľkej mieri áno. „Nech sa pokojne spolupodieľajú na jeho odprataní. Ale najprv potrebujú kontajnery a koordinátorov čistiacich prác. V osadách, v ktorých sme boli, neboli odpadkové koše, ani kontajnery a to napriek tomu, že si ľudia za odpad platili.“
FOTO eurodelegácie v slovenských osadách v GALÉRII
„Iba ak sa zmení život v osadách, zlepší sa aj život ľudí pri nich,“ uzavrela Ďuriš Nicholsonová.