Pod verejnoprávnou strechou RTVS je aj naďalej poriadne horúco. Podľa čerstvých informácií dala inštitúcii zbohom aj rozhlasová redaktorka Gabriela Kajtárová.

Ťažké rozhodnutie

Kajtárová podľa vlastných slov odchádza z verejnoprávneho priestoru na vlastnú žiadosť po desiatich rokoch. V Rozhlase a televízii Slovenska robí posledných päť rokov, predtým pôsobila v TASR. V súčasnosti moderovala diskusnú reláciu Z prvej ruky. V roku 2016 pracovala pre rádiotelevíziu aj ako korešpondentka z Bruselu. „Bola som súčasťou kolektívu, ktorému na verejnoprávnej službe úprimne záleží. Rozhodnutie odísť z neho sa nerodilo ľahko, no zostať by bolo ešte ťažšie. V RTVS svoju budúcnosť momentálne nevidím,“ osvetlila situáciu novinárka na sociálnej sieti. Kajtárovej prekážali napäté pomery v RTVS. Pred Kajtárovou dala nedávno výpoveď aj dlhoročná novinárka a šéfeditorka zahraničného rozhlasového spravodajstva Olga Baková a programový riaditeľ televíznej časti Tobor Búza.

Za pôsobenia Rezníka na poste šéfa RTVS sa z radov zamestnancov ozývajú kritické hlasy.
Za pôsobenia Rezníka na poste šéfa RTVS sa z radov zamestnancov ozývajú kritické hlasy.
Zdroj: EMIL VAŠKO

Kritika vedenia

RTVS od zvolenia Jaroslava Rezníka na post zažíva odliv viacerých redaktorov. Na pomery vo verejnoprávnej inštitúcii upozornila v otvorenom liste prednedávnom aj šesťdesiatka zamestnancov. „Neveríme, že naši nadriadení sú schopní ochrániť redakciu pred silnými tlakmi z vonkajšieho prostredia. Denne absolvujeme debaty o vyváženom spravodajstve, pretože ide o náš spoločný cieľ. Odmietame však tlak manažmentu, aby naše reportáže a diskusie umelo vyvažovali osoby, ktoré koketujú s dezinformačnými médiami, absentuje u nich expertíza na danú oblasť, prípadne sa netaja politickými ambíciami,“ kritizovali v liste vedenie zamestnanci.

Na ten reagovalo aj samotné vedenie na čele so šéfom RTVS Jaroslavom Rezníkom, šéfom spravodajstva Vahranom Chuguryanom a vedúcou rozhlasového spravodajstva a publicistiky Petrou Stano Maťašovskou. „Spravodajská tvorba niektorých redaktorov dosiahla také bezbrehé parametre, že neraz obťažuje diváka a poslucháča neprofesionalitou, tendenčnosťou, vsúvaním vlastných názorov, či emočne prehnanou interpretáciou,“ vytýka vedenie zamestnancom neobjektívnosť.

Aj samotná Kajtárová, ktorá je poslednou známou redaktorou rádiotelevízie, ktorá ohlásila odchod, má na vedenie ťažké srdce. „Rekcia manažmentu RTVS na otvorený list je smutnou vizitkou. Ak nadriadený zhadzuje svojich zamestnancov verejne, dá sa tušiť, čo sa deje vo vnútri. V rozhlasovom spravodajstve nasledovali výčitky, zosmiešňovanie, hrozby aj opakované výzvy na odchod „kričiacej menšiny“. Odchádzam, no s čistým svedomím,“ krúti hlavou Kajtárová nad pomermi v RTVS.

Prečítajte si k téme: