Na podporné vyhlásenie, ktoré uviedla členka činohry Diana Mórová, reagovali nesúhlasne sólisti Opery SND, ktorí vedeniu vyčítajú redukciu operného sólistického súboru i celkový prístup k opernej zložke divadla.

Vo vyhlásení, ktoré Mórová prečítala, vyjadrila za kolegov znepokojenie nad priebehom utorkovej (3. 5.) schôdze výboru Národnej rady SR pre kultúru a médiá, počas ktorej poslanci ostro kritizovali generálneho riaditeľa SND a jeho spôsob vedenia inštitúcie. Mórová má spolu s kolegami opačný názor. "Matej Drlička prišiel s víziou i schopnosťou vyrokovať rozpočet a zvyšovať umeleckú latku súborov. Túto víziu je potrebné najskôr dokončiť, aby sme mohli hodnotiť jej efekt," uviedla a vyjadrila Drličkovi dôveru, že spolu so svojím tímom "vyvedie divadlo z marazmu, v ktorom sa vinou nesystémových krokov predošlých vedení rezortu kultúry ocitlo".

Viac foto k téme v GALÉRII

Prítomní členovia sólistického súboru Opery SND hlasno vyjadrili nesúhlas, z pohľadu svojich skúseností spochybnili odbornosť a schopnosti Drličkovho tímu, upozornili tiež, že v kritike Drličku sa spojili i dovtedy neústupní politickí rivali z koalície a opozície. Vyjadrili tiež pochybnosť nad tým, či vyhlásenie počas odpočtu bolo skutočne spontánnym počinom iných členov umeleckých súborov divadla.

Ich pochybnosti vyvracal člen Činohry SND Jozef Vajda, ktorý sa ostro ohradil aj voči vyjadreniam o dešpekte voči Opere SND. "Všetci sme tu kolegovia, ktorí tvoríme SND. Samozrejme, chápem, že pri novom vedení môže byť v každom súbore niekto nespokojný, no vy nie ste väčšina," zdôraznil vyzdvihujúc prácu manažmentu.