Tip na článok
Štát verzus Enel: Na jednej strane vyšetruje štát talianskeho väčšinového majiteľa pre Gabčíkovo, na druhej strane dotuje elektrinu vyrobenú v tepelnej elektrárni v Novákoch.

Dva bloky v Novákoch budú musieť odstaviť. Elektrárne to taja

Slovenské elektrárne budú musieť v blízkej budúcnosti odstaviť dva technologicky nevyhovujúce bloky v Novákoch.

Galéria k článku (3 fotografie )
Príliš drahé paradajky: Baníci začali pestovať rajčiny, vytvorili tak zhruba tridsať sezónnych pracovných miest. Skleníky však vyhrievajú vzácnou termálnou vodou, ktorú využívajú bojnické kúpele na liečbu.
Baník Robert Fico: Priemerná ročná dotácia na baníkov bola zhruba 80 miliónov eur. Po prepočte na počet baníkov je to dvojnásobok ich platu. Každý občan tak na baníkov vytiahne z vrecka 17 eur.
Štát verzus Enel: Na jednej strane vyšetruje štát talianskeho väčšinového majiteľa pre Gabčíkovo, na druhej strane dotuje elektrinu vyrobenú v tepelnej elektrárni v Novákoch.

Tepelná elektráreň v Novákoch spaľuje prevažne uhlie nízkej kvality z Bane Nováky. Naša vláda dotáciami na výrobu tejto „špinavej“ elektriny podporuje zamestnanosť v baniach. Takáto mesačná podpora na jedného baníka je takmer dvojnásobne vyššia ako jeho plat.

Aktuálne je však ohrozený aj tento spôsob podpory baníctva na hornej Nitre. Elektráreň Nováky totiž bude musieť dva zo štyroch blokov pre nevyhovujúci stav buď opraviť, alebo zavrieť. Potom však nebude potrebovať toľko uhlia ako doteraz.

Fico a jeho baníci

Podpora baníkov na hornej Nitre je jednou z mimoriadne obľúbených tém slovenského premiéra Roberta Fica. Ten verejne vyhlasuje, že horná Nitra nemá inú alternatívu, než je baníctvo, a tak sa všetci na jeho podporu skladáme. Cez rozličné dotácie z našich peňaženiek spolufinancujeme ťažbu uhlia, len aby sa udržala zamestnanosť a aby sa nezrútil pomerne absurdný systém.

Pripomíname, že dotované Hornonitrianske bane sú súkromná akciová spoločnosť, ktorej zisk v roku 2013 dosiahol 2,5 milióna eur. Nekvalitné novácke uhlie končí totiž v neďalekej nováckej tepelnej elektrárni. Tá je neekologická, technologicky zastaraná, ale kým bude fungovať, dovtedy sa bude uhlie ťažiť.

A, naopak, kým sa bude ťažiť, dovtedy musí fungovať aj elektráreň. Novácka elektráreň má štyri bloky. Prvé dva s označením ENO1 a ENO2 postavili v šesťdesiatych rokoch minulého storočia, no v minulosti boli opravené a pribudlo k nim takzvané odsírenie.

Ide o technológiu prispievajúcu k čistejšej prevádzke, keď sa do ovzdušia dostáva menej škodlivín. Peniaze na to dostala elektráreň z rakúskych zdrojov a išlo zhruba o 50 miliónov niekdajších rakúskych šilingov.

Bloky ENO3 a ENO4 sú zo sedemdesiatych rokov, do nich však odsírovaciu technológiu nenamontovali. Navyše, bloky 3 a 4 sú podľa zdrojov priamo z elektrárne v zlom technickom stave a peniaze na ich kompletnú rekonštrukciu jednoducho nie sú.

V tomto roku sa budú modernizovať iba prvé dva bloky, čo znamená ich odstavenie, a výrobu elektriny budú musieť prevziať technicky nevyhovujúce bloky. Ak tretí a štvrtý blok nebudú mať odsírenie, nesplnia európske limity a čoskoro ich odstavia nadobro.

„Elektráreň v Novákoch má kvótami zazmluvnený odber uhlia. Všetky štyri bloky spotrebujú pri plnej prevádzke päťtisíc ton uhlia denne. Prevažná časť pochádza z Bane Nováky, ale dopĺňa sa aj uhlím z Handlovej či zo Záhoria. Ak by sa odstavili bloky 3 a 4, ktoré u nás v elektrárni prezývame céčkové bloky, baňa má problém s odberom uhlia.

Nebudeme ho potrebovať a na iný účel, ako je novácka elektráreň, toto uhlie vhodné nie je,“ vysvetľuje človek, ktorý v Elektrárni Nováky pracuje dlhé roky a bez servítky tvrdí, že bloky v takomto zlom technickom stave ďalších dvadsať rokov určite nevydržia.

Vláda však vo svojich materiáloch tvrdí, že ťažbu uhlia na hornej Nitre chce udržať až do roku 2035. „Odkedy majoritu v Slovenských elektrárňach prevzal taliansky Enel, v Novákoch sa takmer nič neinvestovalo. Štát sa chce súdiť so Slovenskými elektrárňami, lebo vraj neinvestovali do prenajatej elektrárne v Gabčíkove, ale nikto už nahlas nepovie, že rovnaký stav je vo všetkých prevádzkach.

Nedávno došlo na ‚céčkovom‘ bloku k požiaru, zhorel generátor a preboril sa strop. Našťastie, nikomu sa nič nestalo,“ komentuje pracovník z elektrárne v Novákoch s požiadavkou na zachovanie anonymity. Takže štát sa ide súdiť s Enelom pre jeho neinvestovanie do opráv a zároveň dotuje elektrickú energiu vyrobenú z uhlia. Na Slovensku je to tak.

Čítajte viac:

Skleníky na rajčiny pre veľkoodberateľov vyhrievajú liečivou vodou

Dotujeme všetci

„Na Slovensku podporujeme ťažbu hnedého uhlia troma spôsobmi. Skrytou dotáciou vo vyššej cene elektriny, na ktorú sa skladá celá spoločnosť, nepriamou podporou oslobodením od spotrebnej dane na uhlie používané na výrobu elektriny a priamou dotáciou z kapitoly ministerstva hospodárstva,“ napísal Martin Haluš na stránke Inštitútu finančnej politiky ministerstva financií.

Podľa tejto štúdie sa slovenská vláda rozhodla podporovať výrobu elektriny z uhlia až do roku 2020 s výhľadom do roku 2035. Teda dovtedy, dokedy sa plánuje ťažba na hornej Nitre.

„Nepriama dotácia skrytá v cene elektriny predstavuje podstatnú časť celkovej pomoci uhoľnému baníctvu. Ministerstvo hospodárstva každoročne vydáva rozhodnutie, ktorým určuje Slovenským elektrárňam povinnosť vyrábať elektrinu z domáceho uhlia v určitom množste,“ píše Haluš.

Na túto energiu potom Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) stanoví doplatok za megawatthodinu. Tieto náklady musia Slovenským elektrárňam zaplatiť dodávatelia elektriny - a vyúčtujú si ich u konečného odberateľa. Týmto spôsobom sa teda zvyšuje cena elektriny.

Na jednej strane štát pod hlavičkou ochrany životného prostredia štedro dotuje obnoviteľné zelené zdroje elektriny, no rovnako štedro dotuje aj výrobu najšpinavšej elektriny - z hnedého uhlia. V konečnom dôsledku všetci platíme, aby mohol fungovať inak stratový súkromný podnik Hornonitrianske bane Prievidza.

Tieto dotácie sa pohybujú v miliónových sumách. Ministerstvu hospodárstva (MH) sme adresovali otázku, aká je výška plánovanej dotácie na rok 2015. To však akékoľvek dotácie odmietlo.

„Ministerstvo hospodárstva SR v súčasnosti neposkytuje žiadne dotácie na ťažbu a spaľovanie uhlia na hornej Nitre. Na hornej Nitre poskytuje len dotácie na plnenie deputátnych nárokov baníckym dôchodcom, vdovám po baníkoch alebo baníckych dôchodcoch.

Výroba elektriny z domáceho uhlia v Elektrárni Nováky je podporená vo všeobecnom hospodárskom záujme (VHZ) na využívaní domáceho uhlia pri výrobe elektriny, pričom MH SR v rámci VHZ uložilo dotknutým subjektom povinnosti pre zabezpečenie výroby a dodávky elektriny na rok 2015 z domáceho uhlia.

Konkrétnu výšku ceny a tarify určuje ÚRSO, v ktorého kompetencii je cenová regulácia výroby elektriny z domáceho uhlia na základe rozhodnutia MH SR,“ píše Ladislav Bányai z Kancelárie ministra hospodárstva.

Inými slovami, ministerstvo priznáva iba príspevky banským dôchodcom a vdovám na nákup uhlia bez presného uvedenia sumy. Tie sa v minulosti pohybovali na úrovni 360- až 390-tisíc eur ročne. Ďalšie príspevky a dotácie sa v minulosti ukrývali aj pod hlavičkou sprístupnenia nových zásob uhlia či príspevkov na utlmenie prevádzky.

Mimochodom, Hornonitrianske bane Prievidza formálne vo svojom personáli vedú aj desiatky zamestnancov prepustených z Elektrárne Nováky. Tí sa papierovo presunuli pod hlavičku Bane Nováky, miesto výkonu ich činnosti však ostalo nezmenené.

Rozdiel je v tom, že ako zamestnanci baní sú dotovaní štátom. Tento presun Slovenské elektrárne komentovali ako „outsorcing“ v rámci zvyšovania efektívnosti. Takto sa presunuli aj hasiči.

Čítajte viac:

Ohrozuje ťažba uhlia pramene liečivej termálnej vody v Bojniciach?

Neekologické

„Na Slovensku spôsobia uhoľné elektrárne okolo 552 predčasných úmrtí ročne, čo je viac ako pri dopravných nehodách. To predstavuje 127-tisíc stratených pracovných dní a 5 910 stratených rokov života v dôsledku znečistenia z uhlia. Slovenská vláda plánuje napriek týmto číslam naďalej podporovať ťažbu aj spaľovanie uhlia,“ hovorí koordinátor klimatickej kampane Greenpeace Slovensko Pavol Široký.

Cituje pri tom štúdiu Stuttgartskej univerzity. „Čisté uhlie neexistuje. Uhoľné elektrárne sú tichými zabijakmi. Vypúšťajú milióny ton toxických plynov a častíc."

"Tie sa dostávajú do pľúc a krvného obehu, čo spôsobuje respiračné ochorenia, infarkty, rakovinu pľúc, astmu a ďalšie zdravotné problémy. Jediným riešením je postupné vyraďovanie špinavých elektrární v prospech čistých a moderných obnoviteľných zdrojov,“ cituje Pavol Široký z publikácie Greenpeace Tichý zabijak.

Ekologické škody hrozia hornej Nitre aj z hlbinnej ťažby uhlia. Okrem strát na životoch pri banských nešťastiach totiž hrozí pri ťažbe aj nezvratné poškodenie zdrojov liečivej vody, ktorú využívajú okolité kúpele v Bojniciach či v Chalmovej.

Zničené je aj životné prostredie v dedine Koš, ktorú museli čiastočne vysťahovať. Napokon sa zdá, že banská ťažba nás bude stáť omnoho viac, ako iba vládne dotácie.

VIDEO Plus 7 Dní