Kráľovský zárobok si z pôsobiska v Bruseli doviezol niekdajší vedúci sekcie obrany Stáleho zastúpenia Slovenskej republiky pri NATO a dnes nezávislý analytik Jaroslav Naď. A nezostalo iba pri jeho zárobkoch. V tom istom čase pôsobil ako zamestnanec Ministerstva obrany SR aj jeho brat René.
Ten je, mimochodom, stále jeho zamestnancom a pôsobí na Slovensku. Hovorí sa, že do tretice všetko dobré. Jaroslav Naď má aj švagra Antona Tretinára. A ten takisto vyrazil na zárobky do Bruselu.
Do sveta
Bruselské fleky sú pre zamestnancov štátnej správy mimoriadne lákavé. Okrem prestížneho riadku v kariérnom životopise totiž znamenajú aj slušný prílev peňazí na rodinný účet. Ak sa na takomto fleku uchytia hneď traja členovia jednej rodiny, dá sa hovoriť o státisícových príjmoch ročne.
Ešte za smeráckeho ministra obrany Jaroslava Bašku sa niekedy koncom roku 2009 rozhodlo o vyslaní zamestnanca ministerstva Reného Naďa na pôsobisko do Bruselu.
Kapitán Naď získal s novým pôsobiskom na stálom zastúpení Slovenska pri NATO vskutku kráľovský plat. Nevedno, čo presne bolo náplňou jeho práce, avšak jeho meno sa našlo opakovane pod tlačovými správami informujúcimi o aktivitách misie. Podľa našich informácií si Naď mesačne prišiel takmer na šesťtisíc eur.
V čase, keď ho ministerstvo vyslalo na teplý bruselský flek, bol zamestnancom ministerstva aj jeho brat Jaroslav. A nie hocijakým zamestnancom, ale riaditeľom kancelárie štátneho tajomníka Daniela Duchoňa. Či z takejto významnej pozície loboval, alebo neloboval za svojho brata, nevedno. Zaujímavé však je, že onedlho nasledoval svojho brata Reného do Bruselu.
Výber z najlepšieho
Jaroslav prestúpil po výmene ministra z pozície riaditeľa kancelárie štátneho tajomníka na post generálneho riaditeľa sekcie obranného plánovania medzinárodných vzťahov a legislatívy.
V rámci kariérneho postupu sa ako jediný uchádzač prihlásil koncom roka 2011 do výberového konania na pozíciu vedúceho sekcie obrany Stálej delegácie SR pri NATO. A konkurz, v ktorom nemal žiadneho súpera, aj vyhral.
Od 1. januára 2012 tak nasledoval do Bruselu brata. Nešiel sám, sprevádzala ho aj manželka. Podľa našich informácií v Bruseli mesačne zarobil od trinásť až do šestnásťtisíc eur.
Malá kopa pýta viac
Ako sme už spomínali, Jaroslav Naď má švagra Antona. Ten má za manželku Denisu, rodenú Balákovú. Baláková sa za slobodna volala aj Jaroslavova manželka Katarína. Anton Tretinár je teda švagrom Jaroslava Naďa. Aj o švagra sa za peniaze ministerstva niekto kráľovsky postaral. Tóno vycestoval do Bruselu ako šofér.
Na výplatnej páske mu svietila cifra okolo štyritisíc eur mesačne. Pritom Tretinár v čase svojho pôsobenia v Bruseli bol aj spoločníkom v obchodnej firme Cypher sídliacej na Klincovej ulici v Bratislave v budove, kde sídlia prevažne schránkové spoločnosti. Firmu založili v roku 2009 a do dnešného dátumu na súde nie je uložená ani jediná písomnosť týkajúca sa tejto eseročky.
Za rok spoločného pôsobenia bratia Naďovci spolu so švagrom Tretinárom zarobili z rozpočtu ministerstva obrany viac ako štvrť milióna eur. To sa hneď ľahšie zaplatí hypotéka na pozemky a stavbu domu neďaleko golfového areálu v Hrubej Borši pri Senci. Ministerstvu obrany sme adresovali otázky týkajúce sa pôsobenia bratov Naďovcov a Antona Tretinára.
Zaujímalo nás, či prešli všetci výberovým konaním a či je štandardné, aby si ktokoľvek na zahraničnej misii zamestnal rozvetvené príbuzenstvo. Tlačový odbor Ministerstva obrany SR (MO SR) potvrdil, že všetci traja spomínaní muži pracovali na zahraničnom pracovisku, detaily o platoch však s odvolaním na ochranu osobných údajov neuviedli.
„MO SR neprináleží posudzovať príbuzenské vzťahy fyzických osôb s výnimkou prípadov, ak ide o blízke osoby v priamej riadiacej podriadenosti alebo nadriadenosti, čím by mohlo dôjsť k porušeniu zákona,“ píše sa v stanovisku tlačového odboru MO SR.