Moniku Beňovú opakovane zvolili za kvestorku. V 20-člennom vedení europarlamentu bude mať ako posledných dva a pol roka na starosti administratívne záležitosti, ktoré sa týkajú samotných poslancov. Michal Šimečka, ktorý je opačného politického brehu, získal funkciu podpredsedu parlamentu, ktorý zasadá striedavo v Bruseli a v Štrasburgu. CELÝ ROZHOVOR nájdete na webe PLUS 7 DNÍ.

Všimli ste si nejaké ovocie práce Moniky Beňovej v europarlamente, hlavne myslím na poste kvestorky?

Monika Beňová je skúsená poslankyňa a je tam už veľmi dlho. Myslím, že má veľmi dobré vzťahy s kolegami a je rešpektovaná. Na domácom politickom ihrisku sme úplne niekde inde. Pre mňa je strana Smer, ktorú ona reprezentuje, asi najväčšie nebezpečenstvo pre slovenskú demokraciu a občanov. Návrat Smeru k moci je niečo, čoho by sme sa všetci mali obávať. Nechcem však teraz hodnotiť jej prácu v Európskom parlamente.

Napriek tomu, že vám prekáža, že je smeráčka, je pre Slovensko jej prítomnosť v Bruseli prínosom?

Nechcem hodnotiť kolegov, kto je a kto nie je prínosom. To, čo viem povedať, je, že prínosom rozhodne nie je Milan Uhrík a Miroslav Radačovský. Práve naopak. U ostatných sa mi zdá, že robia dobrú robotu.

Aj Miroslav Číž?

S ním som mal niekoľko konfliktov. Naozaj sa nezhodneme. Jeho svet je úplne iný ako môj. Ale nepoznám jeho prácu, neviem, či mal na starosti nejakú dôležitú legislatívu, takže ho nechcem hodnotiť. To by asi nebolo patričné.

POZRITE SI NA VIDEU, ako šlo Šimečkovi prvýkrát vedenie zasadnutia europarlamentu.