Hoc len z maringotky v osade do domu v dedine. Pre Radka a jeho rodinu je to však veľká vec.

Asistent

Radko Horváth má 32 rokov. Pochádza z obce Nálepkovo v okrese Gelnica. Väčšinu svojho života prežil v tamojšej rómskej osade. Konkrétne v maringotke bez vody a legálne pripojenej elektriny. Spolu s družkou v tomto príbytku ešte pred pár rokmi vychovávali aj svoje deti. Tie čo prežili. Lebo osud sa s rodinou mladého Róma, veru, nemaznal. Kvôli chorobe prišiel o dvoch synčekov. No a zdravá nie je ani jedna z troch dcér. Práve kvôli nim sa pred niekoľkými rokmi všetkými desiatimi chopil ponúknutej príležitosti. Dostal ju v rámci projektu, ktorý dnes zastrešuje združenie Zdravé regióny. Radka si vybrali ako vhodného kandidáta na pozíciu asistenta osvety zdravia. Nuž a on nesklamal.

Predĺžená ruka

Dnes si bez neho nevedia fungovanie v dedine už ani predstaviť. V teréne sa stal doslova predĺženou rukou riaditeľky, ale aj učiteľov nálepkovskej základnej školy, či miestnych lekárov, ktorí majú vďaka Radkovi zabezpečený priamy kontakt s miestnou početnou komunitou Rómov. Vo svojej pozícii sa totiž stará predovšetkým o to, aby mladé matky nezanedbávali očkovania a nevynechávali zdravotné prehliadky detí, dozerá tiež na tehotné ženy, kontroluje starších ľudí, ktorým pravidelne meria tlak, chodí im po lieky a dozerá na ich užívanie.

Do vlastného

Vďaka tejto práci sa Radko a jeho rodina mohli pred časom dokonca presťahovať z maringotky v osade do vlastného domu priamo v dedine. S elektrinou, vodou, jednoducho so všetkým, čo k dôstojnému bývaniu patrí. Radko je šťastný a hrdý zároveň, že dokázal zabezpečiť vhodné podmienky pre svoje tri choré dcérky.

Viac o príbehu mladého Róma z nálepkovskej osady sa dočítate v najnovšom čísle PLUS 7 DNÍ.

Aktuálne vydanie týždenníka PLUS 7 DNÍ už v predaji.
Aktuálne vydanie týždenníka PLUS 7 DNÍ už v predaji.
Zdroj: Plus 7 dní