Tip na článok
Vo vlastnom: Radko Horváth pred svojím domom v obci, do ktorého sa s rodinou presťahovali pred dvoma rokmi z maringotky v osade.

Dve deti mu zomreli, tri sú ťažko choré Mladý Róm sa ťažkému osudu nepoddal

Príbeh mladíka, ktorému miestni ináč ako Radko nepovedia, môže byť pre mnoho Rómov inšpirujúcim. Je totiž dôkazom, že keď niekto naozaj chce, dokáže sa posunúť ďalej.

Hoc len z maringotky v osade do domu v dedine. Pre Radka a jeho rodinu je to však veľká vec.

Asistent

Radko Horváth má 32 rokov. Pochádza z obce Nálepkovo v okrese Gelnica. Väčšinu svojho života prežil v tamojšej rómskej osade. Konkrétne v maringotke bez vody a legálne pripojenej elektriny. Spolu s družkou v tomto príbytku ešte pred pár rokmi vychovávali aj svoje deti. Tie čo prežili. Lebo osud sa s rodinou mladého Róma, veru, nemaznal. Kvôli chorobe prišiel o dvoch synčekov. No a zdravá nie je ani jedna z troch dcér. Práve kvôli nim sa pred niekoľkými rokmi všetkými desiatimi chopil ponúknutej príležitosti. Dostal ju v rámci projektu, ktorý dnes zastrešuje združenie Zdravé regióny. Radka si vybrali ako vhodného kandidáta na pozíciu asistenta osvety zdravia. Nuž a on nesklamal.

Predĺžená ruka

Dnes si bez neho nevedia fungovanie v dedine už ani predstaviť. V teréne sa stal doslova predĺženou rukou riaditeľky, ale aj učiteľov nálepkovskej základnej školy, či miestnych lekárov, ktorí majú vďaka Radkovi zabezpečený priamy kontakt s miestnou početnou komunitou Rómov. Vo svojej pozícii sa totiž stará predovšetkým o to, aby mladé matky nezanedbávali očkovania a nevynechávali zdravotné prehliadky detí, dozerá tiež na tehotné ženy, kontroluje starších ľudí, ktorým pravidelne meria tlak, chodí im po lieky a dozerá na ich užívanie.

Do vlastného

Vďaka tejto práci sa Radko a jeho rodina mohli pred časom dokonca presťahovať z maringotky v osade do vlastného domu priamo v dedine. S elektrinou, vodou, jednoducho so všetkým, čo k dôstojnému bývaniu patrí. Radko je šťastný a hrdý zároveň, že dokázal zabezpečiť vhodné podmienky pre svoje tri choré dcérky.

Viac o príbehu mladého Róma z nálepkovskej osady sa dočítate v najnovšom čísle PLUS 7 DNÍ.

Aktuálne vydanie týždenníka PLUS 7 DNÍ už v predaji.
Aktuálne vydanie týždenníka PLUS 7 DNÍ už v predaji.
Plus 7 dní
VIDEO Plus 7 Dní