Ukazuje sa, že jeden z najdôležitejších ľudí prokuratúry, dlhoročný politik, bývalý minister spravodlivosti i vnútra Daniel Lipšic má dve tváre. Svojho predchodcu, bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika kritizoval už pred mnohými rokmi a po jeho nedávnom prvostupňovom odsúdení na štrnásť rokov väzenia velebil prácu prokurátora, ktorý obžalobu podával. Lipšic má navonok plné ústa nelichotivých slov na Kováčikovu adresu, potajme sa s ním však stretával. A ak je pravda, čo tvrdí tajomný Pán X, Lipšic dokonca v istom čase tlmil médiá, aby Kováčika až tak veľmi nehanili.

Lipšic u Pána X

Prezývkou Pán X označujú novinári Petra Košča, záhadného muža, ktorý niekoľko desaťročí pracoval pre tajnú službu. Dnes je obvinený z korupčnej činnosti. V knihe s vyrezaným vnútrajškom vraj v roku 2016 odovzdal päťdesiattisíc eur Bernardovi Slobodníkovi, aby tento úplatok podal vedľa stojacemu špeciálnemu prokurátorovi Dušanovi Kováčikovi. Podávanie úplatku z jednej ruky cez druhú ruku, aby v tej istej sekunde skončila v tretej ruke, síce vyznieva ako hlúposť, ale tak je postavené Koščovo obvinenie. Nebudeme teraz rozoberať ďalšie nezrovnalosti tohto trestného stíhania ani úmysel policajtov NAKA, ktorí podľa odposluchov vravia: „Vymyslíme, ako ho uje.ať.“ (Ospravedlňujeme sa čitateľom za vulgarizmus, ale presne tento výraz použil vyšetrovateľ Pavol Ďurka.)

Petra Košča chceli policajti NAKA "uje-ať".
Zdroj: Polícia

Pre verejnosť je podstatnejšie, že v rámci svojich vyjadrení Košč spomína v podozrivých súvislostiach aktuálneho špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica.

Košč uvádza, že na podnet Bernarda Slobodníka, vtedajšieho riaditeľa Národnej jednotky finančnej polície, sa v roku 2016 stretol s ním a s Dušanom Kováčikom v biliardovom klube v Bratislave, ktorý Košč prevádzkoval.

„Slobodník vedel, že sa poznám s Vladimírom Pčolinským, a chcel sa poradiť, ako zmierniť neustále mediálne útoky na Kováčika. Následne som v tejto veci oslovil Vladimíra Pčolinského a ten sa vyjadril, že sa o tom porozpráva s Danielom Lipšicom, čo by sa na tom dalo zmeniť,“ tvrdí Košč.

Ako je známe, Lipšic má s niektorými novinármi nadštandardné vzťahy.

Tlmenie kritiky

Podľa Košča sa v tejto veci všetci menovaní na jeseň 2016 dvakrát stretli na terase jeho rodinného domu v Pezinku, Lipšica tam priviezol autom Pčolinský.

Na prvom stretnutí u Košča sa vraj hovorilo o tom, že ak „sa pomôže mediálne Kováčikovi“, tak on „prerozdelí spisy, ktoré sa týkajú Kočnera, iným prokurátorom“.

Košč opisuje, ako Lipšic predostrel vlastné požiadavky. V tom čase bol spolu s Gáborom Grendelom obvinený, že vyzradil bankové operácie Mariana Kočnera. A u Košča na terase vraj žiadal - zrejme ako protislužbu, aby Slobodník zobral vyšetrovateľom Jombikovi a Barochovskému trestný spis týkajúci sa tejto veci. Špeciálny prokurátor Kováčik mal zase na Lipšicovu žiadosť „odstaviť“ prokurátorku Trstenskú.

Druhé stretnutie sa uskutočnilo o pár týždňov na rovnakom mieste a v rovnakom zložení - teda prítomní boli Košč, Lipšic, Pčolinský, Slobodník a Kováčik.

Vtedajší špeciálny prokurátor na ňom ubezpečoval, že sa Kočnerova situácia zmení a veci budú vyšetrené. Lipšic „uviedol, že médiá, na ktoré má dosah, už nebudú tak ostro útočiť na Kováčika“. Košč pri tom konštatuje, že sa tak „aj skutočne stalo“ a ako dôkaz predložil Generálnej prokuratúre SR analýzu textov o Kováčikovi v Aktualitách a Denníku N pred spomínanými stretnutiami s Lipšicom a po nich.

Schôdzka s Kováčikom? Ale áno.

Stretnutie s vtedajším špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom Lipšic nepopiera.
Zdroj: TASR

Oslovili sme súčasného špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a pýtali sme sa na jeho výklad udalostí. Lipšic tvrdí, že s Pánom X, teda Petrom Koščom, nemá „žiadny vzťah“. Stretol sa s ním len trikrát, a to vždy na žiadosť Vladimíra Pčolinského, ktorý sa po posledných voľbách stal riaditeľom Slovenskej informačnej služby.

Stretnutie v Koščovom dome Lipšic nepopiera, dokonca rovnako ako Košč si spomína, že tam bol dvakrát. Podľa jeho verzie však Slobodník a vtedajší špeciálny prokurátor Kováčik boli len na jednom z týchto stretnutí.

Ako dôvod schôdzky Lipšic udáva prípady, ktoré ako advokát zastupoval. Čiže iniciátorom stretnutí bol Pčolinský, ale rozoberať sa na nich mali prípady Lipšicových klientov... Nuž, keby to tak aj bolo, podľa etického kódexu advokátov je rozoberanie káuz klientov v súkromí neprípustné.

Komu zlyháva pamäť

Lipšic schôdzky datuje do roku 2018 alebo 2019, pričom rok 2019 sa mu zdá pravdepodobnejší. Tvrdenia o požiadavkách na Kováčika a Slobodníka podľa Lipšica nemôžu byť pravdivé, lebo v roku 2018 už spis Privatbanky nemali uvedení vyšetrovatelia a ani prokurátorka Trstenská v tom čase už nedozorovala žiadnu kauzu týkajúcu sa Kočnera.

Ovplyvňovanie médií v prospech špeciálneho prokurátora Kováčika považuje Lipšic za nezmyselné: „Bol som jedným z dvoch poslancov Národnej rady SR, ktorí v pléne parlamentu ostro kritizovali pôsobenie D. Kováčika pri jeho poslednej voľbe za špeciálneho prokurátora v roku 2014. Uvedené sa dá ľahko dohľadať a verifikovať. Rovnako sa dá jednoducho verifikovať, či akékoľvek médium zmenilo intenzitu ,útoku‘ na D. Kováčika po roku 2018, respektíve 2019.“

FOTO v GALÉRII

Prečo sa Lipšic rozhodol prípady svojich klientov potajme rozoberať so špeciálnym prokurátorom Kováčikom, ktorého tak ostro kritizoval, nie je z jeho vyjadrení jasné. Podstatné je však niečo iné. Koščove tvrdenia by ľahko mohli padnúť na zlom datovaní schôdzok. Ide teda hlavne o to, či má slabšiu pamäť Lipšic alebo Pán X.

Otázky, kedy približne sa konalo stretnutie na terase Koščovho domu a čo bolo jeho predmetom, sme preto poslali aj Vladimírovi Pčolinskému. Odpísal nám: „Myslím, že to bolo v druhej polovici roku 2016. Dušan Kováčik a Bernard Slobodník prejavili záujem o rozhovor s Danielom Lipšicom na vtedy aktuálne spoločenské témy. Bližšie informácie nemôžem poskytnúť.“

Podľa Vladimíra Pčolinského sa Lipšic a Kováčik stretli v roku 2016. Na schôdzku viezol Lipšica práve on.
Zdroj: MATEJ KALINA

Prečítajte si tiež: