Juraj Šeliga tackajúci sa nočným mestom v čase zákazu vychádzania verzus Boris Kollár vezúci kamarátku vo svojej limuzíne, takisto v čase zákazu vychádzania. Vicepremiér Štefan Hollý, ktorý sám sebe udeľoval výnimky na cestovanie do Spojeného kráľovstva, verzus Richard Sulík, ktorého šéf OĽaNO posielal kopať hroby. Prečo je v prístupe ku koaličným stranám taký rozdiel?

S miss v aute

Bol októbrový večer a na Slovensku už platil lockdown spojený so zákazom vychádzania a cestovania medzi okresmi. V bratislavských Podunajských Biskupiciach havarovala vládna limuzína, vezúca predsedu parlamentu Borisa Kollára. Nebol v nej sám. V čase, keď sa ľudia nemali navzájom ani navštevovať, viezol v aute svoju kamarátku, bývalú miss Miroslavu Fabušovú. Vraj potrebovala odviezť do lekárne. Napriek tomuto prešľapu Kollára podržal koaličný partner. „Program a cieľ cesty je plne v kompetencii chránenej osoby. Rovnako je výlučne na jej rozhodnutí to, kto sa bude spolu s ňou nachádzať ako pasažier v služobnom motorovom vozidle, ktoré užíva,“ reagoval rezort vnútra pod vedením Romana Mikulca z hnutia OĽaNO.

Dámy v nemocnici a kopanie hrobov

Koalíciou nezamávali ani následné informácie o tom, že zraneného šéfa hnutia Sme rodina v nemocnici navštevujú rôzne dámy, aj keď iní príbuzní pacientov majú pre koronavírus vstup zakázaný. Zdôvodnenie, že sa o neho starajú v separátnej časti, bez problémov prešlo. Pri jeho lôžku sa dokonca stretli predstavitelia koaličných strán a urobili si tam koaličnú radu. Aj tieto prešľapy Kollára prešiel premiér Igor Matovič mlčaním a bez reakcie. Pár dní nato však poriadne skritizoval Richarda Sulíka za to, že nenakúpil antigénové testy tak rýchlo, ako si to premiér predstavoval. „Kto bude chodiť pochovávať mŕtvych? Sulík osobne bude kopať hroby,“ rozhorčoval sa vtedy Matovič.

Cestovanie

A kým Sulík si mal chystať lopatu za to, že nezabezpečil testy na „atómovú bombu“ proti koronavírusu, iný predstaviteľ vlády zas poletoval sem a tam medzi Slovenskom a Spojeným kráľovstvom. V tom čase už prevládala britská mutácia, pokladaná za nebezpečnejšiu a nákazlivejšiu a ktorá sa neskôr rýchlo rozšírila aj u nás. V podstate prevládla nad pôvodným vírusom. Ako sa neskôr zistilo, vicepremiér Štefan Hollý zo Sme rodina nebol po cestách v karanténe, lebo si udelil výnimky, ktoré mu Ján Mikas z Úradu verejného zdravotníctva potvrdil. Kauza s udeľovaním výnimiek sa prevalila po tom, čo sa medzi ministrami rozšíril covid a jedným z nakazených bol i Hollý. Aj túto kauzu predseda vlády v podstate odignoroval.

Vyhadzov

Medzičasom sa odohrali ďalšie konflikty medzi Veronikou Remišovou a Igorom Matovičom. Keď strana Za ľudí označila plošné testovanie za nezmysel a volala po testoch v oblastiach, kde sa nákaza šíri, dostalo Remišovej ministerstvo list o tom, že sa má vysťahovať z úradu vlády. Matovičovi úradníci síce popierali, že to má spojitosť, ale šéfka strany Za ľudí si hľadá nové kancelárie. Odstúpením, aj keď dobrovoľným, sa skončil nočný záťah podpredsedu Za ľudí Juraja Šeligu, ktorého sme nafotili, ako postáva pred barom v čase zákazu vychádzania. Skrátka, medzi koaličnými stranami vládne dvojaký meter na prešľapy. To, čo prejde Borisovi Kollárovi a jeho družine, je v prípade Za ľudí a SaS obrovský problém.

Spojenec

„Samozrejme, že je to dvojaký meter. Je to stará taktika robiť si spojenca minimálne u jedného zo svojich partnerov, pretože Boris Kollár, asi preto, že má minulosť, akú má, vôbec nekritizuje smerom dovnútra a neartikuluje takú kritiku koaličných partnerov, ako to robí či už pani Remišová, alebo pán Sulík. Tak je pochopiteľné, že Igor Matovič nachádza v Kollárovi, z ktorého strany nie je kritizovaný, najbližšieho spojenca,“ vysvetľuje politológ Radoslav Štefančík. Druhým dôvodom neútočenia na kollárovcov zo strany OĽaNO môže byť podľa neho to, že bez strany Sme rodina by vláda nemohla existovať. „Je to druhá najsilnejšia koaličná strana. Bez strany Za ľudí alebo SaS by to teoreticky mohlo fungovať,“ hovorí. Ale dopĺňa, že v čase, keď mal Kollár nehodu, Juraj Šeliga sa domáhal vstupu na Slovenskú technickú univerzitu. „Dokonca si zavolal policajtov. Nemal tam ako politik čo robiť a bol zákaz vychádzania,“ dopĺňa Štefančík.

Najrozumnejší

Podľa Štefančíka je Boris Kollár tým, kto zo všetkých štyroch koaličných lídrov kolegov kritizuje najmenej. „Vyzerá to tak, že keď sa na niečom za zatvorenými dverami dohodnú, tak to pre neho naozaj platí,“ vraví politológ. „Výnimku urobil teraz, keď kritizoval pani Kolíkovú, ale na pánovi Kollárovi vidieť, že je v prípade kolúznej väzby v konflikte záujmov a neskrýva to.“

Viac FOTO v GALÉRII

Podľa Štefančíka, ak sa pozrieme na poslednú veľkú koaličnú krízu, uvidíme, že Kollár je ten posledný, kto by prihadzoval polienko do ohňa, na rozdiel od Sulíka a Remišovej alebo Matoviča. „Niekedy sa zdá, akoby bol najrozumnejší z tých štyroch lídrov. Akoby vedel, čo koalícii pomáha, je mu jasné, že štipľavé odkazy cez médiá nepomáhajú,“ myslí si politológ. Nie je to však podľa neho chyba Remišovej a Sulíka, že kritizujú. „Niekedy len odrážajú loptičku, ktorú na stôl hodil Igor Matovič. Sulík už zniesol veľa a robiť zo seba nejakú špinavú handru, to nie je pre neho. On sa cíti ako dominantný politik a nechce byť zahnaný do kúta,“ vysvetľuje Štefančík. Ako však dodáva, k otvoreným konfliktom nemuselo dôjsť, ak by Sulík otvorene nekritizoval opatrenia pred vlaňajšou Veľkou nocou. To totiž spôsobilo, že vzťahy medzi Matovičom a Sulíkom začali vrieť. „Keby Sulík rešpektoval, na čom sa dohodli, možno by nemuselo k takým otvoreným konfliktom dôjsť.

Prečítajte si tiež: