Tip na článok
Mediá opäť zaujali obaja bývalí premiéri. Mikuláš Dzurinda (vľavo) neslávnym pádom na hlavu a Vladimír Mečiar svojou rozpínavosťou.

Dzurindov pád a zemepán Mečiar: Udalosti roka 2014 (1. časť)

Čo v posledných dvanástich mesiacoch hýbalo Slovenskom? V kurze boli aj kontroverzné šlabikáre a scientológia. Pripomeňte si s nami top udalosti prvých šiestich mesiacov roku 2014.

Galéria k článku (7 fotografií )
Jaromír Jezný, generálny riaditeľ spoločnosti ZTS VVÚ Košice, získal Cenu ministra školstva za vedu a techniku za rok 2012
Poslancom sa rozhodne nežije zle. Okrem množstva vymožeností im ešte aj cigarety a alkohol objednáva priamo Kancelária Národnej rady.
Bývalý premiér Vladimír Mečiar nelení ani na dôchodku. Vo veľkom zhŕňa majetky v dedine Dolná Poruba v Trenčianskom okrese.

JANUÁR

Diablov šlabikár

Na prelome rokov 2013 a 2014 katolícka cirkev začala brojiť proti šlabikáru Lipka z vydavateľstva Aitec. Vydesil ich príbeh na precvičenie písmena Ž. V ňom sa objavila rozvedená mamička Žofia so synom Žigmundom a susedom Žubajíkom, ktorý mamičke vymieňal žiarovky a opravoval práčku, až sa do seba zahľadeli a Žigmund bol spokojný, že má ocka aj cez týždeň, aj cez víkend.

Katolíckej cirkvi z reality asi v jednej tretine domácností vstávali vlasy dupkom a nakoniec si vydupali u vtedajšieho ministra školstva Dušana Čaploviča, aby šlabikár stiahol zo škôl. Vydavateľstvo nakoniec príbeh k písmenu Ž prepísalo, aby nedráždilo katolíkov. Ešteže v ústave je napísané, že Slovenská republika sa neviaže na žiadne náboženstvo ani ideológiu.

Čítajte viac:

Čaplovič stopol šlabikáre o rozvedených rodičoch. Manželstvo mu skrachovalo tiež

FEBRUÁR

Chľast aj cigarety

Poslancom sa rozhodne nežije zle. Okrem množstva vymožeností im ešte aj cigarety a alkohol objednáva priamo Kancelária Národnej rady. Vo februári napríklad kúpila tvrdý alkohol, víno, pivo, cigarety, ale aj snobské cigary. Spolu za 43 689 eur. Podľa tlačového odboru ich však nikomu len tak nedarujú, ale ich predávajú. Je zvláštne, že parlament sa tak dojemne stará o svojich fajčiarov, keď práve on prijíma zákony obmedzujúce fajčenie. Poslanci sa ani nemusia unúvať vyjsť z budovy parlamentu pár metrov k stánku a môžu si svoju drogu kúpiť priamo v nej.

Padol na hlavu

Spomínate si? Expremiér Mikuláš Dzurinda skončil začiatkom januára na pohotovosti s rozbitou hlavou zošitou dvoma stehmi. Zranil sa pred košickým hotelom Hilton po oslave 80. narodením exprezidenta Rudolfa Schustera. Prehnal to s koňakom. „Cítim sa hrozne trápne,“ kajal sa pred novinármi. „Áno, pil som. Vypýtal som si koňak, lebo drienkovica mi nechutí, aromatické pálenky neviem piť,“ priznal. Nerátal však s tým, že schudol, a preto znesie menej alkoholu. „Chcel som si zapáliť, výnimočne to robím. Vypýtal som si cigaretu a ako som ju chcel vyfajčiť, šmykol som sa pri smetnom koši.“ Od riaditeľa nemocnice si vypýtal faktúru za ošetrenie, keďže bol pod vplyvom alkoholu.

Čítajte viac:

U Schustera som pil koňak, priznal Dzurinda. Po páde skončil s rozbitou hlavou

MAREC

Basa za Fica

Jozef Dvorožňák potúžený alkoholom zavolal v marci na linku 158 a oznámil službukonajúcemu príslušníkovi: „Prosím vás pekne, chcem zastreliť Fica...“ Dvorožňáka nahnevala politická reklama, ktorá mu vyskakovala na monitore počas toho, keď hral na počítači poker. Policajtovi nadiktoval aj adresu a meno, aby muži zákona vedeli, kde si majú po neho prísť.

Na záver dodal zopár neadresných štipľavých výrazov. Strážcovia zákona nelenili, opitého Košičana zadržali a odvtedy sa na svet pozerá spoza mreží. Keď ho zatkli, bol totiž v podmienke za predošlé opletačky so zákonom a putoval do väzby. Dvorožňákovi dnes hrozí basa za útok na verejného činiteľa.

Znalci z odboru psychiatria síce konštatovali, že jeho pohyb na slobode nie je nebezpečný, a navrhli protialkoholické liečenie, no prokurátor žiada väzenie. Košický okresný súd vyhodnotil Dvorožňákovo konanie ako priestupok a prípad postúpil na prerokovanie príslušnému obvodnému úradu. Zároveň Dvorožňáka prepustil z väzby.

Keďže prokurátor sa proti verdiktu odvolal, rozhodovať bude krajský súd. Dovtedy si Košičan posedí za mrežami a absurdné predstavenie zaplatia občania zo svojich daní.

Čítajte viac:

Podnapitý Košičan chcel zastreliť Fica. Premiér ho rušil pri pokri

APRÍL

Scientológovia v kurze

V kampani pred prezidentskými voľbami sa rozprúdila debata o nebezpečenstve scientologickej sekty. Otvoril ju sám premiér Fico. Takto útočil na svojho protikandidáta Andreja Kisku, ktorý sa v minulosti s predstaviteľmi scientológov zaplietol. O to zaujímavejšie boli zistenia, kde všade vláda Roberta Fica scientológov nielen toleruje, ale aj odmeňuje.

Jaromír Jezný, generálny riaditeľ spoločnosti ZTS VVÚ Košice, získal Cenu ministra školstva za vedu a techniku za rok 2012 a odovzdal mu ju minister Dušan Čaplovič. „Páčia sa mi mnohé názory scientológov na riadenie ľudí, ich myšlienky majú racionálne jadro,“ povedal pre PLUS 7 DNÍ Jezný.

Jeho firma má aj bezpečnostnú previerku Národného bezpečnostného úradu. Podľa denníka Sme aj riaditeľ štátneho Centrálneho depozitára cenných papierov Martin Wiedermann, na snímke vpravo, je prívrženec scientológie. V depozitári zároveň úspešne vyhrávali zákazky firmy, ktoré tiež majú blízko k sekte. Wiedermann v máji vyhral konkurz na člena predstavenstva štátnej akciovky Dlhopis.

Čítajte viac:

Košická spoločnosť má platnú bezpečnostnú previerku. Jej šéf sympatizuje so scientológmi

JÚN

Koniec SDKÚ

Kedysi reformná strana, ktorá doviedla Slovensko do Európskej únie, je na kolenách. Odkedy ju v júni 2014 opustili hlavné hviezdy Dzurinda a Mikloš, ide to dole vodou s percentami aj s počtom členov. Zo strany odišla Lucia Žitňanská i Miroslav Beblavý, Martin Fedor prestúpil do Siete, Viliam Novotný zakladá novú stranu. Zo známych tvárí stojí pri predsedovi Pavlovi Frešovi asi už len Ľudovít Kaník.

Frešo zostal po jesennom sneme predsedom iba vďaka chýbajúcim členom strany. Podľa posledných prieskumov by sa do parlamentu nedostali, no Frešo stále vyhlasuje, že všetko je v poriadku. SDKÚ nie je jedinou „starou“ stranou, ktorá odchádza do zabudnutia. Definitívny umieračik zazvonil aj jej odvekej rivalke - ĽS-HZDS. Jedenásteho januára ju zrušil jej posledný mimoriadny snem.

Zemepán

Bývalý premiér Vladimír Mečiar nelení ani na dôchodku. Vo veľkom zhŕňa majetky v dedine Dolná Poruba v Trenčianskom okrese. Štvorcové metre pozemkov mu tam pribúdajú raketovou rýchlosťou a miestni sa nestíhajú čudovať.

Desiatky Dolnoporubčanov dostali do schránok výzvy, aby sa dostavili na notárske úrady. Tie na základe pokynu súdu pootvárali dedičské konania ohľadom ich majetkov. Ako sa neskôr ukázalo, za všetkým stál Vladimír Mečiar. Politik na dôchodku sa rozhodol priviesť obyvateľov Dolnej Poruby k tomu, aby si dali do poriadku vlastnícke práva k pozemkom.

Ľudia zostali zmätení, lebo také čosi nezažili. Veď pôdu dedili z generácie na generáciu a jakživ nepotrebovali, aby im do toho hovorili nejakí úradníci. Expremiér však svojím konaním sledoval jediné, a to vyhnúť sa v budúcnosti možným problémom. Keď totiž došlo k vyrovnaniu, začal majiteľov pozemkov oslovovať s tým, že od nich kúpi časti parciel, kde je spoluvlastníkom.

Nešťastníkovi, ktorý sa vzpriečil, pohrozil, že ho o pozemok pripraví súdnou cestou. Všetko v súlade so zákonom. A nezostalo iba pri hrozbách. Začiatkom leta dostal predvolanie na súd prvý vzdorovitý občan.

S odstupom času možno povedať, že zo strany expremiéra šlo o geniálny ťah. Obyčajného dedinského človeka dokáže poriadne vystrašiť oficiálna súdna zásielka. Mnohí sa prestali priečiť a s Vladimírom Mečiarom sa dohodli. Nuž a „otec národa“ napokon ukázal, že má aj ľudskú tvár. Pred časom návrh zo súdu stiahol. Za akú cenu, zatiaľ presne nevedno.

Čítajte viac:

Zemepán Mečiar: Ľuďom sa vyhráža súdmi, ak mu nepredajú pozemky

Blízke vzťahy

Štátne zákazky takmer za desať milónov eur sa podarilo tento rok získať súkromnej bezpečnostnej službe Bonul z Nitry. Ide o firmu, ktorej pracovníkov poctil svojou návštevou dokonca samotný premiér Robert Fico. Urobil tak vo februári v Nitre, k bočnému vchodu tamojšieho PKO ho pod rúškom tmy doviezla služobná limuzína.

Spoločnosť mu robila asistentka Jana Halászová, ktorú galantný predseda vlády ešte v roku 2013 pri príležitosti jej menín obdaril bozkom. V Nitre bozky nerozdával. Sálu plnú „bonulákov“ potešil povestným rečníckym umením. A keďže v tom čase bola v plnom prúde prezidentská kampaň, prítomným vraj nezabudol šarmantne pripomenúť, kto je najlepší kandidát na post hlavy štátu. Či jeho slová padli na úrodnú pôdu, ťažko povedať, keďže v súboji o prezidentské kreslo ho porazil Andrej Kiska.

Fakt je, že Bonul patrí medzi úspešné súkromné spoločnosti pri získavaní štátnych zákaziek. Objektívne treba priznať, že zrejme nielen vďaka dobrým vzťahom s ministerským predsedom.

Je totiž všeobecne známe, že majiteľ Bonulu a jeho rodinní príslušníci majú blízko najmä k šéfovi rezortu pôdohospodárstva Ľubomírovi Jahnátkovi (nominant Smeru-SD). Ale možno je všetko úplne inak. Možno nitrianska SBS, čo sa týka profesionality, nemá na Slovensku páru.

VIDEO Plus 7 Dní