Tip na článok
Hlavne v bytoch: U nás predaj funguje na báze odporúčaní a známostí. Drogu vám len tak na ulici nikto neponúkne. Treba mať kontakty.

Éra klasických drog je preč. Teraz letia syntetické

Drogy u nás na ulici tak ľahko nekúpite. Nájsť si svojho distribútora však nie je problém.

Galéria k článku (6 fotografií )
Hlavne v bytoch: U nás predaj funguje na báze odporúčaní a známostí. Drogu vám len tak na ulici nikto neponúkne. Treba mať kontakty.
Českí lídri: Laboratóriá na výrobu pervitínu a smery ich distribúcie.
Hlavne v bytoch: U nás predaj funguje na báze odporúčaní a známostí. Drogu vám len tak na ulici nikto neponúkne. Treba mať kontakty.

Preskočilo mu, keď mal nejakých pätnásť. Puberta ním lomcovala, našiel partiu mladíkov nalievajúcich sa alkoholom, čo experimentovali s marihuanou a tabletkami. Keď sa k nim pridal chlapec, ktorý doma varil pervitín, nastal začiatok pekla. Pre Tomáša aj jeho rodinu. Nikdy nebol neviniatko, ale droga z neho urobila monštrum. Pomohol k predčasnej smrti človeku, ktorý mu od troch rokov nahrádzal otca, a sám takmer zošalel.

V koncoch

Keď lacný zdroj pervitínu zakapal, bolo treba siahnuť hlbšie do vrecka. Tomáš začal kradnúť. Najprv doma. Umelo vyvolával scény plné hraných emócií a počas nich bral rodičom všetko, čo sa dalo predať. Tí sa v strachu pred ním zamykali. V čase kríz úplne strácal zábrany. Raz prišiel domov, keď pozerali televíziu, bez slova ju vytiahol zo zásuvky a odniesol. Otčim, s ktorým mal ešte donedávna výborný vzťah, ho nakoniec vyhodil z domu.

Nepomohlo. Tomáš sa vracal vždy, keď potreboval. Jedna z návštev mu ostane navždy v pamäti. Opäť mal absťák a potreboval peniaze. Opäť vyvolal hysterickú scénu. Opäť sa jeho matka zrútila. Otčim sa ho pokúšal zastaviť. Dostali sa do prudkej hádky, počas ktorej sa starý muž zosunul na zem a skonal. Dostal infarkt. „Celý život sa budem za to hanbiť,“ hovorí Tomáš. „Jediné, na čo som vtedy myslel, bolo, že konečne nekladie odpor…“

Mladík mŕtveho prekročil, strhol mu kľúčik z krku, odomkol skrinku a zobral si peniaze. Len to ho zaujímalo. Keď už doma nebolo čo brať, prišli na rad podvody. Nevyzeral zle a nemal problém zneužívať to. Svoje priateľky doslova vyciciaval. Nestačilo. Keď mu ponúkli nakrútiť gayporno, prijal to, hoci sa s tým potom dlho vyrovnával.

„Z užívania drog som mal toxické psychózy, spojené s paranoidnými predstavami,“ pokračuje dnes dospelý muž. „Stále som mal pocit, že ma niekto prenasleduje, videl som veci, ktoré neexistovali. Myslel som, že zošaliem. Ten strach ma asi zastavil.“ Nasledovalo liečenie a resocializácia. Dnes je Tomáš viac-menej normálny. Abstinuje, má rodinu, dieťa, pomáha drogovo závislým tak, ako iní niekedy pomohli jemu.

Sterilný materiál: Čisté striekačky a kondómy dostávajú, aby nešírili choroby. Foto: Martin Domok

Pervitín v kurze

Príbehy užívateľov omamných a psychotropných látok však obyčajne nemávajú takéto šťastné konce. Scenáre bývajú až banálne podobné. Problémy riešené alkoholom, dobrý priateľ, ktorý ponúkne niečo silnejšie, závislosť, pôžičky, podvody, ulica. Aby konzumenti mohli zaplatiť drogu, začnú kradnúť, ženy predávajú svoje telo. V závere sa z nich stávajú bezdomovci, podľahnú chorobám, putujú do väzenia alebo ich druhovia nájdu mŕtvych. Predávkovaných či zavraždených.

Psychologička Barbora Kuchárová sa týmto ľuďom venuje už dvadsať rokov. Patrila k prvým streetworkerom na Slovensku. „Keď sme začínali s programom výmeny injekčných striekačiek v teréne, nie všetci chápali, o čo sa snažíme,“ hovorí. „Istý díler po nás dokonca vybehol s bejzbalkou, pretože nás pokladal za konkurenciu.“

Prešli roky, z nej sa stala riaditeľka občianskeho združenia Prima, ktoré sa stará o to, aby sa medzi závislými nešírili choroby, a poskytuje im aj poradenstvo a pomoc pri vybavovaní dokladov. Do terénu s nimi pravidelne chodieva právnik aj lekár. Ako prvým u nás sa im podarilo v Petržalke zriadiť kontaktné centrum, kde závislí dostanú teplý čaj, oblečenie, odborné rady. „Myslím, že nás tak trochu považujú za šibnutých,“ usmieva sa psychologička. „Nechápu, že im dávame niečo zadarmo.“ V databáze majú približne pol druha tisíca klientov a s viac ako ôsmimi stovkami pracujú pravidelne.

„Éra toluénu či klasických heroinistov je už preč,“ pokračuje. „Omnoho viac letí pervitín a syntetické drogy. Pri ich užívaní ľudia dlho pôsobia úplne normálne. Niekedy máme pocit, že sa niekto pokúša o kanadský žartík. Keď si k nám príde meniť striekačky dobre vyzerajúci, slušne oblečený muž, ktorého by sme k užívateľom rozhodne nezaradili. O pár mesiacov vyzerá úplne inak.“

Drogový bumerang

Riaditeľka združenia psychoterapiou pomáha ľuďom, ktorí sa rozhodli skoncovať s drogou. Liečenie na klinikách často nestačí. „Nie je problém prestať, ale vydržať,“ vysvetľuje. „Zrazu vám zo života zmizne fenomén, ktorý vypĺňal váš čas i emočný život. A k tomu sa pridáva takzvaný drogový bumerang.“

Bumerangom je všetko, čo bolo s drogami spojené. Dlhy, trestné oznámenia, choroby alebo ľudia, ktorí vás nechcú pustiť zo spárov. „Jeden z bývalých narkomanov sa po narodení dcéry rozhodol sekať dobrotu. Dokonca sa stal laickým terapeutom. Snažil sa starý život zmazať. Neuvádzal si ani meno na dverách bytu a na schránke. Aj tak si ho našli a on si uvedomil, koľko darebákov pozná. Zo strachu o dcéru sa vysťahoval do Kanady.“

V ešte horšej situácii sa ocitla mladá blondínka. Komplexy riešila návštevami klubov, kde si ju vytypovala skupina olaských Rómov. Spočiatku boli milí a drogou jej pomohli zbaviť sa neistoty. Ďalšie dávky si musela platiť. Ona však nemala nič, od starej mamy či sestry na invalidnom vozíčku nemohla čakať dotáciu. Noví priatelia ju poslali šliapať na ulicu. Chcela skončiť, ale nešlo to. Pasáci o nej vedeli všetko, poznali citlivé miesta. Hrozili jej, že chorú sestru vyhodia z druhého poschodia. Prišli si po ňu dokonca do nemocnice. Nakoniec musela utiecť do zahraničia.

Díleri veľmi dobre vedia, ako na svojich klientov. Keď nemajú čím platiť, urobia z nich zlodejov, žobrákov, prostitútky, na ich doklady si nakúpia veci, vyberú pôžičky, založia eseročky. „Za celú prax som poznala len jednu ženu, ktorá sa vyhla sexuálnym službám,“ spomína psychologička. „Inteligentná dievčina s dobrým zázemím. Na posedení s kamarátmi skúsila pervitín, po čase potrebovala na dávky 130 eur denne!“ Namiesto šliapania však peniaze získala vykrádaním áut. Bola v tom majsterka. Keď ju chytili, prisľúbila, že sa dá na liečenie. Vďaka tomu obišla s podmienkou. Slovo dodržala. Začala abstinovať, dokončila vysokú školu a dnes je z nej úspešná žena.

Domáci variči

Na Slovensku drogu len tak na ulici zoženiete ťažko. Skôr si vás díleri sami vytypujú alebo sa k nej dostanete cez známych. Záleží na tom, v akom prostredí sa pohybujete. Nech už začnete na diskotéke, na akcii pre uzatvorenú spoločnosť, v internáte či v bratislavskom Pentagóne, väčšinou skončíte pri bytovom predaji. To je totiž najobvyklejšia forma distribúcie. „Poznala som aj dievča, ktoré v šestnástich dostalo od kamarátky k narodeninám natiahnutú striekačku s heroínom,“ hovorí psychologička. „Dovtedy nestihla ochutnať ani cigaretu.“

Drogový svet je zložený z komunít. Každá je iná a podľa toho treba pristupovať k tým, ktorí potrebujú pomoc. Napríklad v Petržalke drogujú celé rodiny. „Máme devätnásťročného chlapca, ktorý na otázku, čo je nové, odpovedal: ,Babka je v base za varenie pervitínu, mama je zadržaná v Rakúsku za prostitúciu, oco sedí už šiesty rok za lúpežné prepadnutie. Tak varím ja so sestrou. Rodinný podnik musí fungovať!‘ S tými ľuďmi treba pracovať inak. Majú úplne iné vzory.“

Drogy cez internet

Zatiaľ čo v bohatších krajinách letí hlavne kokaín či heroín, v našich podmienkach sa vyskytuje predovšetkým marihuana alebo pervitín. „Ten sa totiž dá jednoduchým spôsobom pripraviť aj v domácich podmienkach a má porovnateľné účinky s inými tvrdými drogami,“ hovorí Marián Geleta z Národnej kriminálnej agentúry.

„Bežný liek proti kašľu si hocikto kúpi za dve eurá, z nich získa pseudoefedrín a následne dokáže za pár hodín pripraviť desať dávok drogy. Jej kvalita a účinok závisia od spôsobu prípravy a laboratóriá majú lepšie možnosti. Tie sa sústreďujú predovšetkým v Česku, ale postupne sa presúvajú aj k nám. Prípadne spoza Moravy prichádzajú takzvaní variči.“

Komunity: „Vietnamci a Číňania sa zameriavajú na kannabinoidné drogy, skupiny z Balkánu hlavne na heroín,“ vysvetľuje Marián Geleta. Foto: Marián Kunc

Geleta nám potvrdzuje, že kúpiť narkotiká na ulici je na Slovensku takmer nemožné. „Napríklad v Amsterdame vás v niektorých zónach oslovia aj štyria díleri a ponúknu čokoľvek od kokaínu až po krak. Podobne na pražskom Václaváku. U nás predaj funguje na báze odporúčaní a známostí.“ Najbujnejší trh je v Bratislave. Známe sú i konkrétne lokality - Karlova Ves, Pentagón či takzvaný modrý dom v Petržalke. „Tam sa prakticky nedá infiltrovať, pretože zo sto obyvateľov bolo deväťdesiat zapojených v drogovom biznise,“ dozvedáme sa.

Obchoduje sa i prostredníctvom internetu. Aj na najznámejšom slovenskom diskusnom serveri nájdeme uzamknuté miestnosti, kde si možno objednať čokoľvek. Občas sa ponuka objaví dokonca vo voľnom „pokeci“. A ľudia píšu... Na rozdiel od Ameriky, kde je v oblasti predaja drog obrovská konkurencia, u nás tento trh držia už roky tie isté skupiny.

„Fungujú tu silné rodové väzby, ktoré nepustia medzi seba nikoho, kto by ich biznis ohrozil,“ vysvetľuje Geleta. „Sú to obyčajne zahraničné etnické skupiny. Vietnamci a Číňania sa zameriavajú na kanabinoidné drogy, skupiny z Balkánu hlavne na heroín.“ Albánci spolupracujú takmer výlučne s rómskymi rodinami. Vyhovuje im, že je to izolovaná komunita s vlastným jazykom a pevnou súdržnosťou.

Novinky

Jedným z hlavných problémov boja proti obchodu s drogami sú nové syntetické látky. Chemici vedia vyprodukovať materiál, ktorý sa blíži prírodnej báze, je však lacnejší a účinky silnejšie. Niektoré až deväťdesiatnásobne. „V zákone musí byť definované, čo je a čo nie je droga,“ hovorí odborník o tom, čo im robí vrásky na čelách. „U nás máme zaevidovaných asi štyristo účinných látok. Ak tam nejaká nie je, nejde o trestný čin.“

Pritom každoročne sa na trhu objaví niekoľko noviniek. Často nemajú ani názov. Vyrábajú sa tam, kde ich ešte nestihli zaradiť do zoznamu zakázaných látok. „Spolupracujeme s americkou protidrogovou jednotkou DEA a oni nám opisovali prípad, keď nevedeli, čo so skupinou vedcov, ktorí sa špecializovali na vývoj nových vzorcov účinných látok. Napríklad k metamfetamínu pripojili molekulu brómu a tým vytvorili niečo nové, čo má síce účinky pôvodnej drogy, ale výroba nie je zakázaná.“

Obchody sa robia na medzinárodnej báze. Hlava gangu je napríklad v Holandsku, prostredník v Maďarsku. Ten najíma slovenských kuriérov, ktorí dovezú tovar k nám, a tu sa potom distribuuje. Ale fentanylové laboratórium sa objavilo aj na Slovensku. Produkovalo syntetický heroín, až osemdesiatnásobne účinnejší ako klasický.

VIDEO Plus 7 Dní