Z Erika Ňarjaša, ktorého väčšina z nás pozná ako hviezdu Let´s Dance, spravil exminister financií Igor Matovič členom predstavenstva štátnej akciovky Tipos. Podľa Aktuality.sk tak Ňarjaš do lotériovej spoločnosti vstúpil v deň, kedy prezidentka poverila riadením ministerstva financií Eduarda Hegera.

Ňarjaš: Nebolo to žiadne rýchle menovanie

Poslanec, ktorý sa do parlamentu dostal cez OĽaNO však vysvetľuje, že nešlo o žiadny náhodný výber šitý horúcou ihlou. "Riešili sme to niekoľko mesiacov dopredu, ale museli sme počkať na právne stanovisko, či môžem byť ako poslanec členom predstavenstva," tvrdí Ňarjaš.

Kritika z opozície

Na Matovičovo rozhodnutie sa okamžite zosypala kritika. Bývalý poslanec OĽaNO, ktorý prešiel do SaS, Juraj Krúpa vyzval premiéra Hegera, aby Ňarjaša odvolal. Podľa neho je neprijateľné, aby dostal poslanec, ktorý sa celý svoj profesionálny život venuje tancu, za odmenu teplé miesto v Tipose. "Navyše, Igor Matovič ho do funkcie menoval len deň pred svojím oficiálnym koncom. Hnutie OĽANO už dávno nie je protikorupčným hnutím, ale eseročkou jedného muža, ktorý výmenou za lojalitu neváha urobiť zo štátnej akciovej spoločnosti trafiku pre kamarátov. Ak nemá Erik Ňarjaš dostatok sebareflexie, vyzývam Eduarda Hegera, aby ho s okamžitou platnosťou odvolal," zakončil tvrdo Krúpa.

Ňarjaš: Som odborník. Veď aj iní tancovali

Poslanec OĽaNO sa však bráni, že sa nevenuje celý život tancu. "Mám vyštudovaný finančný manažment, tanec je len moje hobby. Veď aj iní tancovali. Napríklad Patrik Tkáč a teraz vedie finančnú skupinu. Aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský tancoval v Let´s Dance. Prečo by ma moje hobby malo diskvalifikovať," pýta sa. A dodáva, že má skúsenosti z oblasti, v ktorej Tipos podniká.

Platobné systémy a brány

"Pôsobil som v digitálnej banke Fondy, ktorá poskytuje prevádzkuje platobné systémy a brány. Je to ukrajinská spoločnosť, oslovili ma pri rozvoji firmy. Zabezpečoval som rozširovanie do Európy. Mal som na starosti legislatívno-obchodné vzťahy," vysvetľuje poslanec Ňarjaš s tým, že okrem aeroliniek či eshopov boli ich klientami aj spoločnosti venujúce sa gamblingu. "Ten sa teraz rieši online a ak nechcete, aby vám ľudia odchádzali pred zaplatením, musí byť platenie intuitívne. My sme zarábali na transakciách, čiže bolo našim záujmom, aby bol systém, čo najlepší," hovorí Ňarjaš. Dodáva, že práve s tým chce pomôcť Tiposu. "Rastú v online priestore a mojou úlohou bude, aby nás nepredbehla konkurencia. Tipos totiž prispieva obrovskými daňami do štátneho rozpočtu," dodáva Ňarjaš.