Deje sa tak prostredníctvom akciovej spoločnosti MONAQ Leasing. Práve jej patria pozemky a objekty v Senci, kde po prestávke opäť funguje luxusný bordel. Pod zmeneným názvom a s inými prevádzkovateľmi, no nitky siahajú k rovnakým osobám ako v minulosti, keď tu fungovala Oáza.

Známy podnik

Senecký podnik Oáza patril svojho času k najznámejším nočným klubom v okolí hlavného mesta. Náhodní okoloidúci síce mohli mať pocit, že ide o klasické hotelové zariadenie, veď napokon z cesty tak areál skutočne pôsobil, domáci však vedeli svoje. O tom, aké služby v Oáze poskytujú, sa dlhé roky iba šepkalo. A ešte tichšie sa spomínali mená ľudí, ktorí zariadenie navštevovali. Nahlas sa o Oáze začalo hovoriť pred troma rokmi v lete, keď v nej polícia uskutočnila raziu. Nešlo len o podozrenie z poskytovania služieb pofidérneho charakteru, ale aj o to, že si v podniku nezákonne privyrábajú siedmi policajní kukláči. Elitní policajti v čase voľna robili vodičov a bodygardov ľahkých dievčat. Hoci vyšetrovanie komplikovali rôzne okolnosti - napríklad podozrenie, že niekto vyzradil dlho pripravovanú akciu -, v uplynulých dňoch prokuratúra obžalovala jedenásť ľudí vrátane dnes už bývalých kukláčov. Tých totiž krátko po zadržaní prepustili z polície.

„Prepúšťacie“ rozkazy im podpísal vtedajší krajský policajný riaditeľ Pavel Brath, ktorý, ako sa neskôr ukázalo, seneckú Oázu aj sám navštevoval. Aspoň to naznačujú policajné odposluchy, súčasťou ktorých je i prepis telefonického rozhovoru dvoch kukláčov o tom, že do bordelu prišiel Brath s vtedajším policajným pridelencom v Prahe Ľudovítom Miháľom. Fakt, že do podniku idú ich nadriadení, policajtov tak šokoval, že im z úst okrem vulgarizmov takmer nevyšlo normálne slovo. Rozhovor sa končí skvelým nápadom dvojice natočiť policajného riaditeľa priamo v akcii. Či sa tak naozaj stalo, nevedno. Razia v Oáze bola vyzradená a nie je vylúčené, že ak aj nejaké kompromitujúce materiály vznikli, prevádzkovatelia podniku ich stihli odniesť a ukryť na bezpečné miesto. Za organizovanie nelegálnej prostitúcie hrozí siedmim exkukláčom spolu s ďalšími troma ľuďmi sedem až dvanásťročné väzenie. Nezákonných aktivít sa mali dopustiť v rokoch 2008 a 2009, pričom na prostitúcii mali zarobiť viac ako dvestotisíc eur. Bývalí policajti sú tiež obvinení z nedovoleného ozbrojovania a dvaja z nich i z vydierania, ktorého sa mali dopustiť voči bývalému kolegovi z policajnej jednotky.

Kto je za tým?

Kauza okolo seneckého podniku Oáza prepukla v čase, keď sa Slovensko spamätávalo z pôsobenia takzvaného policajného gangu zodpovedného napríklad za vraždu podnikateľa Jána Kubašiaka. V pozadí gangu mal podľa výpovedí svedka stáť bývalý príslušník Slovenskejinformačnej služby (SIS) Michal Hrbáček, známy tiež z prípadu únosu syna prezidenta Michala Kováča. Hrbáček síce akúkoľvek trestnú činnosť poprel, no skutočnosť, že bol cez rôzne firmy prepojený na hlavných aktérov v prípadoch policajného gangu i seneckého podniku Oáza, však môže vylúčiť ťažko. Prevádzkovateľom seneckého podniku Oáza bola v čase, keď prepukol škandál okolo brigádujúcich kukláčov, firma RGS Slovakia. Podiel v nej vlastnila spoločnosť P. B. Faktoring a predsedom jej predstavenstva bol Hrbáček. Najnovšie sme zistili, že v čase, keď sa tieto firmy podieľali na chode seneckého bordelu, figurovalo Hrbáčkovo meno aj v českej eseročke Manako.

Firma prevádzkovala erotický podnik vo Veselí nad Moravou a Hrbáček bol jedným z jej spoločníkov od februára 2004 do júla 2009. Podielu sa vzdal krátko po prepuknutí kauzy okolo seneckej Oázy. Manako vlastnil aj Hrbáčkov starý známy zo SIS Martin Lieskovský i Milan Manák. Ide o muža, ktorý Hrbáčkovi počas procesu týkajúceho sa napadnutia bratislavského advokáta Tomáša Kozovského potvrdil alibi. A práve cez Manáka, pôvodom zo Starej Turej, kde tento muž prevádzkuje ďalší nočný podnik, sa opäť dostávame k Sencu. V Senci, tam, kde bola Oáza, dnes totiž funguje erotický klub pod názvom Golden Life.

Jeho činnosť zastrešuje spoločnosť Esprit Club zo Starej Turej, kde do októbra 2010 sedel aj Manák. Ten priznal, že senecký podnik pomáhal rozbiehať a reklamu naň umiestnil aj na svoje zariadenie v Starej Turej. Razantne však poprel, že by bol do seneckého podniku Golden Life zainteresovaný Hrbáček. Faktom zostáva, že práve Hrbáček má dobré vzťahy s vlastníkom areálu, kde bordel funguje. Areál totiž patrí akciovke MONAQ Leasing, v dozornej rade ktorej sedia traja Čarnogurskí. Raz darmo, ak je v hre šesťtisíc eur, čo je údajne výška prenájmu areálu, morálka ide bokom.

O potkanoch

Tridsiateho januára 2009 zachytila polícia rozhovor dvoch kukláčov privyrábajúcich si v priestoroch seneckého erotického salóna Oáza. Prinášame vám časť z jeho prepisu.

Milan: „No?“Peter: „Ty k…t! Je tu aj Brath.“Milan: „To myslíš vážne?!“Peter: „Áno, teraz som šiel vonku, ty k…t. Fuj, ty k...t. Zahodil som minerálku a ušiel som von, ty k…t. Fúúúúj, kamarát, teraz kukám na Miháľa. Ty k…t! Dobre, pohoda. To je nič. Vieš, teraz vyliezol spoza rohu naje..ný aj druhý potkan. Ty, má tu auto, ty k…t!“

Milan: „Ma neser.“Peter: „A poviem ti, že nemá tu šoféra a je na šalát. Dobré.“ Milan: „No tak pekne.“ Peter: „Bolo by treba poriešiť v rámci medzinárodných dohôd, potkan jeden. Ty k…t. Ledva som prchol.“ Milan: „Čo ti je.e, ty k…t?“ Peter: „Myslíš, že by ma spoznal? Nespoznal, ne? Ale Brath by ma mohol spoznať, vieš.“Milan: „Asi áno.“Peter: „Potkan jeden vy....ný! Tu sedím a kukám. A teraz pozerám na tú audinu, ty k…t. Tak tu ju má predo mnou a ešte ma to vôbec netrklo, ty k…t, že 158. Víš, vôbec ma to netrklo. Dobre sme sprostí.“ Milan: „Ty k...t.“ Peter: „Tak sa idem hrať na schovávačku.“ Milan: „Počúvaj ma, rob nejaké obrázky alebo toto. Vieš?“ Peter: „Ale jak? To ma uvidí.“ Milan: „Šak Mikolaj. Alebo niekomu zavolaj, nech zrobí nejaké obrázky, video.“Peter: „Keby išla s ním na izbu... Ja nevím, ty k…t. Dobre. Šak niečo skúsim urobiť. Ale ja sa musím schovávať, lebo ak ma uvidí, je zle.“Milan: „Jasné, jasné. Daj kapucňu na hlavu.“