Do štruktúr štátnych lesov sa koncom roka 2018 dostal aj dôchodca Vladimír Iždinský. Po pár mesiacoch vo funkcii riaditeľa Odštepného závodu lesnej techniky (OZLT) v Banskej Bystrici začal vyskakovať jeden problém za druhým.

Divné kšefty a závod v strate

Za podivuhodných okolností prebehol napríklad predaj štiepkovacích strojov na šrot.  Dovtedy podnik predával šrot za 165 eur za tonu, odrazu sa biznisu chytila firma TATRA-KOV, ktorá ho od závodu mohla kúpiť len za 100 eur za tonu. Pri šrotovaní dokonca v areáli závodu vznikol požiar strojov. Zaujímavé je, že v tom čase boli výnimočne vypnuté kamery a konečné množstvo šrotu oznámila firma odštepnému závodu až dodatočne. Podľa zamestnancov boli niektoré štiepkovače ešte funkčné, dokopy mohli vraj hodnotu okolo 20-tisíc eur.

Ďalšie státisíce smerovali externým firmám za služby, ktoré si dovtedy OZLT dokázal zabezpečiť sám. Pod vedením Iždinského sa závod dostal za minulý rok do straty asi 1,3 milióna eur.

 

Zaujímavé sú aj Iždinského výjazdy na služobnom vozidle Suzuki Grand Vitara. Napríklad za október minulého roku sa mu podarilo najazdiť vyše 7-tisíc kilometrov.

Generálne riaditeľstvo Lesov SR dostalo na Vladimíra Iždinského sťažnosť za šikanovanie.

„Individuálny podnet na Etickú radu štátneho podniku Lesy Slovenskej republiky na riaditeľa OZLT podal jeden zamestnanec OZLT. Porušenie Etického kódexu zo strany Ing. Iždinského nebolo preukázané a menovaný zamestnanec bol o tejto skutočnosti informovaný,“ napísali nám Lesy.

Len zabudli dodať, že šikanovanie riešil aj odbor kontroly. Ten videl záležitosť zjavne inak a Iždinskému prikázal stiahnuť všetky kárne opatrenia, ktoré dotknutému podriadenému uložil.

Vladimíra Iždinského vymenoval do kresla šéfa OZLT generálny riaditeľ Lesov Marian Staník. Bez výberového konania. Podľa našich informácií v tejto nominácii zohrala významnú úlohu ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná z SNS. Ministerky sme sa pýtali, či sa s Iždinským osobne pozná, či sú rodinní známi a či do funkcie zasadol na základe jej pokynu. Odpovedí z ministerstva sme sa ani po niekoľkých dňoch nedočkali.