Zas nejaké Kocúrkovo, ktoré vyrobili úradníci? Kancelária Národnej rady SR dohodla na deň inaugurácie novej prezidentky koncert na Bratislavskom hrade. Na truc? Ani náhodou, dušujú sa. A hoci mala Zuzana Čaputová záujem o slávnostnú recepciu v priestoroch bielej dominanty Bratislavy, nakoniec dankovcom ustúpila.

Chcela Hrad, bude mať Redutu

Prvá slovenská prezidentka požiadala parlament o poskytnutie reprezentačných priestorov na Hrade na svoju inauguračnú večeru. Veľvyslanci, štátne inštitúcie, poslanci, ministri, ľudia od odchádzajúceho prezidenta a asi päťdesiat miest pre novú prezidentku. Kto by sa čudoval, že na takú významnú udalosť asi s 500 hosťami si prezidentka želala „pýchu Bratislavy“, Hrad, ktorý vidieť aj z Rakúska. Je nabitý históriou, jeho krásne zrekonštruované priestory sú ideálnym miestom na konanie tých najväčších štátnych podujatí. Navyše inauguračné recepcie tam mali aj jej predchodcovia. Nakoniec sa večerná slávnosť bude konať v Redute. Niežeby sála na Mostovej ulici Čaputovej učarovala viac. Prezidentka sa len prispôsobila situácii, ktorú spôsobilo konanie parlamentných úradníkov.

Tí majú totiž Hrad na starosti. Zákulisie rokovaní a rozhodnutí je celkom zaujímavé. Kancelária Národnej rady SR totiž dohodla na dátum inaugurácie koncert. Lístky naň mladý umelec vypredal, hoci zmluvu o prenájme podpísanú nemal. Keď sa prezidentka začala o Hrad zaujímať, parlament tvrdil, že akékoľvek podujatie môže zrušiť. A tak sa do ošemetnej situácie dostali všetci: Dankovi ľudia, ktorí koncert s huslistom vyrokovali, mladý umelec, ktorý by sa mohol ocitnúť v úzkych, ak by parlamentní úradníci prísľub o prenájme zrušili, aj samotná prezidentka. Jej tím zostal po oboznámení so situáciou zaskočený: buď by si dupol a tisícka divákov huslistu by jej to mohla zazlievať, alebo si vyberie iné, menej prestížne miesto na slávnosť. Vysvetlenie nasleduje.

Oddýchla si: Pred mesiacom si vyhradila pár dní voľna.
Zdroj: MIROSLAV MIKLAS

Bez zmluvy

„Zmluva na prenájom západnej terasy Bratislavského hradu na koncert huslistu Filipa Jančíka, ktorý by sa mohol konať dňa 15. júna, k dnešnému dňu podpísaná nie je,“ hlásia od Andreja Danka tučným a podčiarknutým písmom. Vypredaný koncert s neistým prenájmom? Uf, to neznie ako najlepší nápad ani ako štandardný postup. Mladík si všetko organizuje sám a slovu úradníkov z parlamentu zjavne bez problémov verí. Veď priestor na západnej terase má sľúbený od februára, vraví. „Mám prísľub Národnej rady SR a povolenie o tom, že v tom čase koncert organizovať môžem. Zmluva sa musí podpísať najneskôr deň pred podujatím a bude zverejnená,“ povedal pokojne a s istotou Filip Jančík.

Kancelária však tvrdí, že aj keby zmluva bola podpísaná, „štandardne obsahuje ustanovenie, že prenajímateľ si vyhradzuje právo odstúpiť od zmluvy v prípade potreby využitia predmetu nájmu na štátne alebo politické aktivity“. Keby si teda prvá ženská prezidentka Slovenska dupla, umelec by sa ocitol v nepríjemnej situácii. „V prípade, ak kancelária prezidentky vyjadrí nesúhlas s konaním akejkoľvek udalosti na Hrade v čase konania recepcie, žiadne iné podujatie sa v tomto čase v paláci a areáli Bratislavského hradu neuskutoční,“ napísali od Danka. Šéf parlamentu ešte dodal, že pre neho štátnosť a štátnickosť sú také sväté, že hoci by bol dohodnutý aj koncert velikána Eltona Johna, aj toho by poslal kadeľahšie.

Na plecia huslistu

Aby bolo jasné, že Národná rada SR žiadne prekážky v organizovaní recepcie najvyššej ústavnej činiteľky nerobila, bremeno získania súhlasu s koncertom dali na plecia 26-ročného huslistu. „Pre vašu informáciu, organizátora koncertu Kancelária NR SR ešte v apríli vyzvala, aby mal prípadné konanie plánovaného koncertu odsúhlasené a odkomunikované aj s Kanceláriou prezidenta SR, v ktorej gescii je príprava predmetnej recepcie,“ uviedli.  Úradníci podotkli, že prezidentka vlastne ani nemá prečo sťažovať sa. So svojou požiadavkou vraj prišla až po rockovom huslistovi. „Dodávame, že Kancelária prezidenta SR oficiálne požiadala Kanceláriu NR SR o rezerváciu priestorov paláca Bratislavského hradu s cieľom konania recepcie dňa 10. mája 2019,“ uviedli v stanovisku. Dátum inaugurácie však parlamentní úradníci vedia dopredu. Hovorca prezidenta Kisku Roman Krpelan tvrdí, že „v zmysle ústavy ho nemožno meniť a od čias prezidenta Rudolfa Schustera je stanovený na 15. júna“. Nuž, keby Andrej Danko menej chodil do Ruska a viac by študoval anglosaské zvyky, spomenul by si na výraz „save the date“ a dátum by jednoducho rezervoval pre štát a iné plány, hoci bez papiera, by do úvahy nebral. Veď taká inaugurácia prezidenta sa u nás koná len raz za päť rokov!

Priznali problémy: Peter Konečný hovorí, že s Čaputovou sa nerozišli.
Zdroj: MIROSLAV MIKLAS

Zelená od koho?

Zaujímavé je, že hoci huslista Filip Jančík zmluvu podpísanú nemal, neobával sa, že by Národná rada SR od prísľubu odstúpila a on by sa ocitol v situácii, keď by musel zháňať priestor pre 1 400 divákov. „Prezidentská kancelária chce len reprezentačné priestory, nie celý areál,“ argumentoval. „Ak by chcela všetko, potom by som to musel riešiť, ale nemyslím si, že by bolo najšťastnejšie riešenie rušiť mladému umelcovi koncert, ktorý je tri mesiace v predaji, len pre subjektívne obavy,“ zamyslel sa.  Nuž, zrejme Čaputovej tím si povedal, že mandát konfliktom nezačne. A tak hlava štátu ustúpila Dankovým „vyjednávačom“. Kto o možnosti koncertu rokoval? Parlament nikoho menovať nechcel. Je však veľmi ťažké predstaviť si, že zelenú vyjednávaniam s huslistom alebo predbežné povolenie, o ktorom hovorí, by nedostal od kancelára Daniela Guspana. Toho istého, ktorý mal pod palcom aj škandál s otvorenými listami poslancov.

Program inaugurácie prezidentky
Zdroj: Plus 7 Dní

Nedobrý začiatok

Zvuková kulisa rockovej filmovej hudby sa Zuzane Čaputovej asi nezdala na inauguráciu najvhodnejšia. Možno by museli riešiť aj problémy s parkovaním hostí a hlavu by si pravdepodobne lámali aj ochrankári. Navyše tento „úrad bodygardov“ v súčasnosti nie je v najlepšom stave. „Vzhľadom na konanie koncertu v rovnakom čase, po konzultácii s Úradom pre ochranu ústavných činiteľov a internej porade v rámci tímu sme sa rozhodli zorganizovať recepciu v priestoroch Reduty,“ napísal prezidentkin hovorca Martin Burgr. Dodal, že toto rozhodnutie padlo „aj vzhľadom na to, že by neradi rušili dlhodobo dohodnutý koncert, ktorého konanie by narúšalo dôstojnosť slávnostnej recepcie“. Urobili asi dobre. Lebo, samozrejme, Andrej Danko by umelca zrušil hneď, ale ako by z toho vyšla prezidentka? A tak sa stalo, že hoci má Čaputová právo na tie najštátnickejšie priestory, do ktorých sa práve kvôli konaniu po­dujatí, ako je jej inaugurácia, vrazili pri renovácii milióny eur, koľko občanov by si povedalo to, čo mladý Filip Jančík. „Nová prezidentka je ľudská, sociálna a zrušiť koncert umelcovi, ktorého štát nikdy nepodporil, preto, že pár stovák ľudí sa príde na jej inauguráciu najesť, by asi nebola najlepšia vizitka na začiatok,“ povedal huslista.

Prečítajte si tiež: