Tip na článok
Polepší sa: „Pohárik neodmietnem, ale bola to výstraha, že už nie som najmladší. Budem opatrnejší,“ uviedol Dzurinda.

Ešte sa mi budú dlho smiať, vraví Dzurinda. Ktorí politici sa k alkoholu nepriznali?

Aj na politickom dôchodku dokáže exprezident Rudolf Schuster zamotať politikom hlavu. Drienkovicou a koňakom.

Český pesničkár Jaromír Nohavica, ktorý má s alkoholom skúsenosti, o pití hovorieva: „Keď chľastáš, ideš najprv do kopca. Ale nikto nevie, aký má ten svoj kopec vysoký.“ Expremiér Mikuláš Dzurinda to už zistil.

Spomínanie na staré dobré časy počas oslavy Schusterovej osemdesiatky spolu s Pavlom Hrušovským a Jánom Figeľom malo pre neho bolestivé následky. Ráno ho hlava nebolela iba od koňaku. Neskolila ho povestná 52-percentná drienkovica, pretože expremiér ju nemá v láske.

Padnutý na hlavu

Dzurinda sa po návrate od Schustera prihovoril pred hotelom okoloidúcim, vypýtal si cigaretu, chcel sa oprieť o smetný kôš, no akosi netrafil a skončil na zemi. Hlavu si udrel o dlažbu.

„Priznávam, že som neustriehol ten správny moment, keď som si už nemal dávať ten ďalší pohárik. Ráno som odbehol pätnásť kilometrov, potom odšoféroval auto z Bratislavy do Košíc, aj som dosť pochudol, takže koňak ma zmohol viac, ako som čakal,“ priznal sa bez výhovoriek expremiér s tým, že na spomínaný večer si pamätá „primerane“.

Hoci pravidelne beháva, priznal, že výnimočne si dá cigaretu. „Zrejme ten koňak si cigaretu vypýtal, tak som chcel fajčiť a šmykol som sa.“ Ako dodal, je mu veľmi ľúto, čo sa stalo.

„Je to pre mňa veľmi nepríjemné, mrzí ma, že som pridal robotu lekárom a zdravotným sestrám,“ povedal Dzurinda pred košickou nemocnicou, kde mu zašili ranu dvoma stehmi a nechali si ho cez noc na pozorovanie. Dzurinda zároveň vyhlásil, že požiadal riaditeľa nemocnice, aby mu za ošetrenie vystavili faktúru a v plnej miere ju preplatí, lebo si je vedomý, že to bola všetko jeho vina.

Bude žehliť

Ako priznal, ráno musel všetko ťažko vysvetľovať manželke aj dcére, ktoré neboli nadšené, že ich manžel a otec sa v noci neudržal na nohách a skončil na chirurgii. „Neboli to jednoduché telefonáty. Volal som aj so ženou, aj s dcérou. Mrzí ma, že som potrápil svojich blízkych,“ dodal expremiér. Zároveň si uvedomuje, že nočný pondelkový výlet na chirurgiu mu politickí oponenti budú pripomínať. „Je jasné, že sa z toho ešte dlho budú smiať,“ uzavrel Dzurinda.

Z nemocnice si vzal taxík s tým, že počká, kým mu vyprchá alkohol, a potom odšoféruje späť do Bratislavy, keďže sa „cíti fajn“.

Abstinenti

Mikuláš Dzurinda sa na rozdiel od iných politikov, ktorých prichytili v podguráženom stave, nevyhováral a priznal farbu. V slovenskej politike patril medzi notorických abstinentov napríklad Ján Slota.

Poslanec Ivan Varga, ktorý sa o polnoci statočne ruval o figurínu Roberta Fica, vyhlásil, že alkoholový závan z úst mu spôsobili lieky. Špecialistom na výhovorky je však český prezident Miloš Zeman.

Po návšteve ruského konzulátu mu bolo ťažko a poriadne ho motalo, oficiálne mal virózu. Zeman išiel takmer k zemi aj hneď po ohlásení výsledkov volieb, keď si nevšimol schodík a zachránili ho iba blízke kreslá a ochrankár. Na vine bol vtedy zákerný schod.

No a napokon dokaličil Zemana koberec, ktorý v noci vraj pokrčil prezidentov pes. Hlava českého štátu sa oň potkla a poškodila si koleno. Alkohol tam prítomný, samozrejme, nebol.

VIDEO Plus 7 Dní