„Budem reagovať na pána Uhríka vo svojom rodnom jazyku, ktorému pán Uhrík dobre rozumie,“ začala zostra Věra Jourová. Nepáčili sa jej prirovnania slovenského europoslanca Milana Uhríka o tom, že únia je ako Orwellov Veľký brat. „Inými slovami, že tým obmedzujeme možnosť niektorých médií vysielať v Európe, zavádzame cenzúru. A ja chcem, aby sme si uvedomili o čom, hovoríme. Hovoríme o vojnovej propagande a dezinformáciách, ktoré sa spájajú s vojnou na Ukrajine,“ vysvetlila Jourová s tým, že v novej ponuke dezinformácií je správa, že vojna na Ukrajine je vymyslená. „A že to, čo vidíme, sú najatí herci. Pán Uhrík, naozaj veríte tomu, že šestročné umierajúce dievčatko je najatá herečka? Že včera zabitý osemnásťmesačný chlapček v Mariupole, v čase, keď malo byť zastavené ostreľovanie je najatý herec a jeho zúfalí rodičia sú najatí herci,“ pýtala sa Jourová.

„Myslím si, že by sme si mali všetci uvedomiť, o čom sa bavíme a o akej miere sprostoty a neúcte k ľudskému životu hovoríme, ak rozprávame o dezinformáciách o ukrajinskej vojne,“ zakončila.

Vyzliekla Uhríkov cynizmus donaha

Jej vystúpenie zdieľali slovenskí europoslanci Lucia Ďuriš Nicholsonová aj Michal Šimečka. „Milan Uhrík robí obrovskú hanbu Slovensku svojím každým jedným vystúpením,“ napísala Nicholsonová, ktorá už nedávno Uhríka kritizovala za jeho hranie sa s telefónom po vystúpení Volodymyra Zelenského.

„Na Ukrajine zomierajú malé deti, a dezinfo weby zatiaľ píšu hanebné lži o najatých hercoch. Podpredsedníčka Komisie Věra Jourová dnes v Európskom parlamente vyzliekla cynizmus Milana Uhríka donaha. Pred záplavou klamstiev a propagandy sa musíme brániť,“ dodal za Šimečka.