Kúpa, podnájom, väčší alebo menší byt, bývanie s rodinou, „zdieľaná“ ekonomika alebo hotelový turizmus? Vyzerá to tak, že naši volení zástupcovia v Európskom parlamente (EP) vyskúšali za roky pendlovania medzi Bruselom a Štrasburgom všetky možnosti. Týždenníku PLUS 7 DNÍ ukázali, kde skláňajú hlavu od pondelka do štvrtka večer, keď sa zvyčajne vracajú do rodnej krajiny.

V prvom mandáte v roku 2009 si Boris Zala našiel byt blízko europarlamentu a hneď od septembra, teda od prvého riadneho zasadnutia novej poslaneckej zostavy. „Nie som športový typ, vyhovovalo mi, že som mohol mať 15-minútovú prechádzku ráno do práce a podvečer z práce,“ pochvaľuje si končiaci politik svoj prvý zahraničný byt.

Africká štvrť

Býval vo štvrti Matonge. „Je to štvrť pôvodných emigrantov, väčšinou z afrického Konga, teda z bývalej belgickej kolónie. Bývalo sa tam veľmi dobre, je to príjemná štvrť plná života,“ opisuje miesto Zala. Nikdy na uliciach nič negatívne nezažil. „Iba na začiatku. Mal som pohovor s majiteľkou bytu. Mala obavy, či nemusí mať strach, pokladala ma za divokého pána z východu. Či vraj nebudem násilný. Mala o mne predstavu, že som nejaký divý Slovan alebo Hun. Nakoniec jej musela moja asistentka zdĺhavo vysvetľovať, že som vážený pán, europoslanec a že Slovensko nie je žiadna exotika,“ zasmial sa na príhode s odstupom času.

„Pripomenulo mi to, aký máme my názor na migrantov. Myslíme si, že sú nekultivovaní, nevzdelaní ľudia, ktorí nám tu budú robiť len zle,“ dodal. Nuž, pani domáca nakoniec pochopila a Boris Zala dúfa, že aj Slovákom sa bude dariť lámať predsudky. Z podstrešného bytu s mezanínom sa odsťahoval, keď sa skončil jeho mandát v roku 2014.

„Zdieľaná“ ekonomika

V novom volebnom období po úspechu v eurovoľbách si Zala prenájom už nehľadal. „Vznikla platforma Air BnB, kde ľudia prenajímajú byty aj na kratšie obdobie. Najskôr som býval v hoteli Le Berger a potom mi asistentka vždy rezervovala byt. Posledné dva roky som stále v tom istom byte,“ spomína.

Byt je normálne zariadený, všetky dekorácie patria majiteľom. Vlastné veci tam Boris Zala nemá, lebo na to nie je miesto. „Nosím si len oblečenie, pyžamo a hygienické potreby. Na talizmany veľmi neverím, hoci jeden nosím vo svojej lekárničke pravidelne so sebou. Dala mi ho moja bratislavská asistentka Pavlínka, aby sa mi na dlhých letoch nič nestalo,“ ukazuje priesvitný kamienok.

Čo odporúča zakladateľ Smeru, ktorý stranu v roku 2016 protestne opustil, novým europoslancom? Prvý alebo druhý model? „Vždy to závisí od toho, či máte alebo nemáte rodinu, ktorá s vami do Bruselu prichádza a žije, alebo necháte rodinu doma. Záleží aj na tom, koľko času budú svojej práci venovať,“ vraví. Zala sa už asi prakticky politike venovať nechce, nanajvýš ako poradca či tvorca sociálnodemokratických programov a riešení.

Fotografie bývania europoslanca si môžete pozrieť v galérii >>