Tip na článok
V Bratislave sa zišli politickí lídri na čele s Angelou Merkelovou.

Europoslanci o vyľudnenej Bratislave: S manévrami to preháňajú!

Chceme vraj priblížiť Európsku úniu ľuďom, no vystrnadíme ich z mesta. Slovenských europoslancov policajné manévre v Bratislave poriadne rozhorčili. „Majú snáď policajti informácie o nejakej obrovskej hrozbe?“ pýtajú sa.

„Pán premiér asi rád preháňa. Tak ako preháňal s utečencami, preháňa aj teraz, ale toto sa fakt nerobí,“ myslí si o manévroch v hlavnom meste europoslanec Branislav Škripek. V Bruseli bývajú samity často, no školy a skôlky kvôli nim podľa neho nezatvárajú.

Branislav Škripek: Myslí si, že premiér Fico asi rád preháňa. Foto: TASR

„Maximálne prechádzajú mestom kolóny s dvoma motorkami vpredu a dvoma vzadu. My sme sa tomu, čo sa deje v Bratislave s kolegami dosť čudovali, aj sme sa zasmiali,“ hodnotí Škripek. Aj český bývalý europoslanec Edvard Kožušník hovorí, že v Bruseli sú veľké samity často. „Samozrejme, že sú manévre, lietajú helikoptéry, ale je to obmedzené len na európsku štvrť. Ľudia si na to už zvykli, ale školy nebývajú zatvorené,“ vysvetľuje.

Dodáva však, že podobná „organizačná hystéria“ bola aj v Prahe, keď predsedala únii Česká republika.

Čítajte viac:

Prvý škandál počas samitu v Bratislave? Merkelovej telefón rozosmieva internet!

Vzdialili úniu od ľudí

Ani Monika Flašíková-Beňová netají nad opatreniami v hlavnom meste prekvapenie. Podľa nej to ministerstvo vnútra pod vedením Roberta Kaliňáka so zaistením bezpečnosti prehnalo. „V Bruseli sa konajú takéto stretnutia pravidelne vo štvrtok a takéto niečo som tam nezažila,“ reagovala europoslankyňa a stála kritička zo Smeru-SD na uzatvorenie ciest v meste pre PLUS 7 DNÍ. Rozhorčenie vyjadrila najmä nad tým, že kvôli summitu museli ostať mnohé školy a škôlky v Bratislave zatvorené.

Monika Flašíková-Beňová: Hovoríme o tom, že ideme priblížiť Európsku úniu ľuďom a prvé opatrenie, ktoré urobíme je, že ich vystrnadíme z mesta. Foto: Michal Smrčok

„Viete si predstaviť, žeby v Bruseli zatvárali školy a škôlky každý štvrtok?“ Podľa nej sme prehnanými opatreniami vzdialili vzácnu návštevu od ľudí, ktorých dianie v únii zaujíma. „Hovoríme, že ideme priblížiť Európsku úniu ľuďom a prvé opatrenie, ktoré urobíme je, že ich vystrnadíme z mesta. Čo by sa také stalo, keby si občania mohli pozrieť prichádzajúce limuzíny v sprievode policajtov?“ pýta sa Beňová.

Čítajte viac:

ONLINE Summit v Bratislave!

Europoslankyňa ako jediné vysvetlenie berie, že majú na ministerstve vnútra informácie o nejakej hrozbe. Zároveň však s úsmevom dodáva, že musí ísť o obrovskú hrozbu, keď sme zatvorili polovicu mesta a ľuďom pomaly zakázali vychádzky. V Bruseli sú menšie dopravné obmedzenia Rovnaký názor má aj jej kolega europoslanec Ivan Štefanec z KDH. Podľa neho Slovensko týmto spôsobom len zväčšilo priepasť medzi občanmi a úniou. „Hovoríme o otvorenosti Európskej únie a pritom ju uzatvárame pred ľuďmi,“ uviedol Štefanec.

Ivan Štefanec: Počas samitu mali byť stretnutia s občanmi a diskusie, no hlavné mesto je uzavreté. Foto: Juraj Roščák

Podľa neho mali byť súčasťou summitu aj stretnutia s občanmi, diskusie na tému potreby a budúcnosti EÚ. Zapojiť sa mohli podľa neho aj školy, hlavné mesto však ich brány zatvorilo. Štefanec si nedovolí hodnotiť, či sú opatrenia prehnané, alebo nie, nakoľko možno nemá informácie, ktoré majú orgány na to kompetentné.

Isté však je, že v Bruseli sa s ničím takým nestretol. „V čase samitu sú menšie dopravné obmedzenia, zväčša dopravné zápchy, keďže mestom prechádzajú autá v sprievode policajtov.“ Ale na policajtov a vojakov v meste sú podľa europoslanca už obyvatelia Bruselu zvyknutí.

Mohlo by to byť aj každý deň!

V hlavnom meste to dnes vyzerá ako v apokalyptickom filme. Ulice sú prázdne, po meste sa prechádzajú len turisti. Väčšina ľudí odišla z mesta už v stredu večer a využijúc včerajšie voľno si urobili predĺžený víkend. Zatvorené sú jedálne aj mnohé prevádzky. Reštaurácie podľa našich informácií nechcú prijímať rezervácie, lebo nevedia, či bude možné dostať sa do nich.

Edvard Kožušník: Aj v Prahe bola počas predsedníctva organizačná hystéria. Foto: Matej Kalina

Mnohí zamestnávatelia umožnili pracovníkom robiť z domu. Školy a škôlky ostali zatvorené a rodičia tak môžu mať problém, čo s deťmi. Summit má však - aspoň pre časť tých, čo museli ostať v Bratislave - aj výhody. „Mohlo by to byť aj každý deň, tak dobre sa mi už dávno necestovalo do práce,“ pochvaľuje si grafik Robo Kostka, ktorý dochádza z prímestskej obce Marianka. Spokojný bol aj jeho kolega Karol Šipoš. „Vlak bol úplne prázdny, aj nástupište, takmer som ľutoval že som nešiel autom, keď som videl, že nikde nestáli žiadne kolóny áut,“ povedal nám.

Bratislavská MHD je dnes zadarmo, autobusy jazdia síce načas a - poloprázdne. Na cestách je však vidieť viac cyklistov. Mnohí sa totiž chceli vyhnúť zápcham a ak museli ísť do práce, zvolili si na presun dvojkolesové tátoše.

VIDEO Plus 7 Dní